Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Varia - 20.09.2016
lapsed

Kuidas elu muutub, kui laps läheb kõrgkooli?

Kuidas elu muutub, kui laps läheb kõrgkooli? Foto: SEB

Kui laps lahkub kodust ja asub kõrgkoolis õppima, siis ei pea suurte muudatustega kohanema mitte ainult tema, vaid ka teie – tema vanemad. Ühest küljest vajab noor täiskasvanu teilt emotsionaalset tuge ja toetust, teisalt tuleb tal õppida iseseisvalt planeerima ning majandama.

Olulisim, mida laps teilt ootab, on see, et te aktsepteeriksite ja toetaksite tema valikuid. Need ei pruugi teile alati küll meeldida, ent otsuste tegemine on iseseisvumise lahutamatuks osaks.

Vaadake videot: Millised valdkonnad on tulevikus olulised?

Esimesed iseseisvad sammud

Kuna sageli kaasneb kõrgkooli õppima minekuga elukohavahetus, seisab värske tudeng silmitsi mitmete probleemidega: elu võõras linnas, pere, sõbrad ja ehk ka armastatu on kaugel, iga kuu tuleb kindla summaga hakkama saada ning koolis ise oma ajagraafik planeerida jne. Taolises olukorras võib kiiresti tekkida madal enesehinnang, stress ja üksindustunne, mis viivad suhtlemisprobleemide ja ebakindluseni. Vanematel on selle leevendamisel või vältimisel suur roll.

Aidake oma lapsel mõista, et niisugused tunded võivad kaasneda iga suure elumuutusega ning et see on ajutine. Selgitage, et mida aktiivsem ta teistega suhtlemisel on (nt üliõpilaskonna tegevus), seda lihtsamini harjub ta uue olukorraga ning leiab endale sõpru ja hobisid.

Vältida tasub võrdlusi stiilis „mina omal ajal küll…“, mis võivad tekitada noores tunde, et ta ei saa hakkama. Pigem arutlege ühiselt võimaluste üle, mis teil õpingute ajal olid, ning mis on nüüd võrreldes sellega muutunud. Tallinna Tehnikaülikooli karjäärikeskuse juht Heiki Berese sõnul kipuvad vanemad teinekord last ka liigselt poputama, andmata talle võimalust ise otsustada. „Suurim tarkus lapsevanema jaoks on oma lapse toetamine, et ta hakkaks ise valikuid tegema ja iseseisvuks. Rääkimine on oluline,“ ütleb Beres.

Rahaasjade korraldamine

Lisaks emotsionaalsele toele vajab värske tudeng abi ka rahaasjade korraldamisel. Pole vahet, kas ta asub elama ühiselamusse, sugulaste-tuttavate juurde, üürikorterisse või isiklikule eluasemele, esimestel koolikuudel kipub raha kuu lõpus ikka otsa saama.

„Vanematena saate talle õpetada, kuidas koostada oma kuueelarvet, märkida üles kõik kulutused, planeerida raha kommunaalmaksudeks ja iga päeva jaoks eraldi, osta toiduaineid, millega kuu aega söönuks saab, ning hoiduda emotsiooniostudest,“ selgitab Kaisa Linnamägi, Tallinna Ülikooli karjääri- ja nõustamiskeskuse karjäärinõustaja. „Ebameeldivate üllatuste vältimiseks mõelge koos läbi, millised kulud on igapäevased ja -kuised, millised on ühekordsed ostud jmt,“ soovitab ta. Läbi tuleks arutada seegi, kas maksate oma lapsele ka kõrgkoolis õppimise ajal taskuraha, tasute tema eest mingeid kulusid (nt üür, eluaseme laenumaksed, transport) või kas ta peab kooli kõrvalt tööle minema.

Lugege lisaks: Soovitused, kuidas rahastada õpinguid ja saada iseseisvalt hakkama

Ka sel juhul kui noor jääb õpingute ajaks koju elama, tuleb needsamad teemad läbi arutada. Pange koos selgelt paika, millised kulud ta katab oma taskust, kuidas ta panustab kodusesse majapidamisse, kas talle kehtivad samad reeglid nagu keskkooliõpilasena jne.

Muutused lapsevanema elus

Ja lõpetuseks: ka teie elukorraldus muutub, kui laps kõrgkooli läheb. Kui ta kodust välja kolib, tunnete ilmselt algul üksindust ja igatsust. Tasub kaaluda, mida teha lapsest tühjaks jäänud toaga: kas ära remontida ja välja üürida või jätta see lapsele selleks ajaks, kui ta külla tuleb. Samuti tuleb mõelda, kuidas muutub teie rahaline olukord: kas te peate tegema ühekordseid suuri kulutusi või kulutused suurenevad/vähenevad igakuiselt.

 


Tuuli Elstrok
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.