Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Varia - 02.09.2016
rahaasjad

Kas töötada ülikooli ajal või mitte?

Kas töötada ülikooli ajal või mitte? Foto: SEB

Kõrgkooli õppima minekuga kaasneb tihtipeale ka omaette elama asumine, mis eeldab igakuist stabiilset sissetulekut. Seega seisavad paljud tudengid silmitsi küsimusega, kas peaks ülikooli ajal minema tööle või mitte.

Tööle mineku kasuks räägivad töökogemuse saamine, enesedistsipliini ja uute oskuste omandamine, iseseisvus ja suurenenud suhtlusvõrgustik. Ohukohtadeks on aga vähe aega sõprade, pere ja hobide ning õppimise jaoks, mis võib viia kehvemate õpitulemuste ja pika õpiajani.

Selleks et otsustamist lihtsamaks teha, tasub abi saamiseks pöörduda kõrgkoolide poole. Mitmed koolid, nt Tallinna Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool, korraldavad karjääriseminare, kus käsitletakse pooleteise tunni jooksul muu hulgas stressiga toimetulekut ja aja planeerimist, ent ka tööturupõhiseid teemasid, nt kuidas koostada CVd, käituda tööintervjuul jne. Samuti käivad seminaridel rääkimas ettevõtjad. Tallinna Tehnikaülikooli karjäärikeskuse juhi Heiki Beresi sõnul pakuvad koolid lisaks informatiivsetele seminaridele ka isiklikult puudutavaid teemasid, nt enesejuhtimine ja -analüüs.

Lugege lisaks: Soovitused, kuidas rahastada õpinguid ja saada iseseisvalt hakkama

Kui otsus ülikooli ajal tööle minna on kindel, võiksite endale esitada järgmisi küsimusi:

  • Kas valida erialane töö? Kahtlemata aitab erialal töötamine teie õpingutele kaasa, sest nii saab teooriat ja praktikat omavahel siduda. Ent ka mitteerialast tööd ei tasu kõrvale heita. Tallinna Ülikooli karjääri- ja nõustamiskeskuse karjäärinõustaja Kaisa Linnamäe sõnul ei taha tudengid teinekord oma CVsse kassapidaja või infolaua töötaja ametit märkida, aga samas näitavad need tehnilised ametid head suhtlusoskust ja raha eest vastutamist, mida tööandjad hea meelega CVs näevad
  • Mis vormis töö valida? Levinuim viis on töötada töölepingu alusel täistööajaga, st 40 tundi nädalas. Olemas on ka osaline tööaeg, tähtajaline ja kaugtöö, mis eeldavad tööandja ja töötaja vahelist kokkulepet ning selget töögraafikut. Peale selle eristatakse veel avalikku ehk riiklikku sektorit, erasektorit ning kolmandat sektorit.
  • Kust leida tööd? Kuigi töö leidmise eest vastutate ikkagi teie ise, on olemas mitmeid kanaleid, kust võib leida kasulikku infot. Kõrgkoolid vahendavad infot oma infostendidel, samuti listides ja nõustajate kaudu ning Tudengiveebis. Lisaks toimuvad ülikoolides ja mujalgi karjäärimessid. Nii Linnamägi kui Beres innustavad tudengeid ise aktiivselt infot küsima, sest võimalusi leidub küllaga.
  • Kas teil üldse on reaalselt aega samal ajal õppida ja töötada? „Üle poole tudengitest Eestis töötab kooli kõrvalt,” viitab Kaisa Linnamägi mõne aasta tagusele SA Archimedese uuringule, „seega peab tudeng oma aega ja tegemisi nii planeerima, et suudaks koolis ja ka tööl oma kohustusi täita.” Linnamägi soovitab kohe algul endale selgeks teha, mis juhtub, kui koolis tekivad õppevõlad. „Kaaluge, mis kaasneb ühe ja teise otsustusega, mida nt tähendab mõne aine ärajätmine või edasilükkamine.“ Heiki Beres lisab: „Kui kohustused üle pea kasvavad, pole mõistlik  kooli või tööd täitsa pooleli jätta, vaid arutada nii tööl kui koolis oma koormuse vähendamise võimalusi.” Mõlema kooli esindajad rõhutavad, et kindlasti tuleb endale teadlikult jätta kalendrisse puhvriks nn hingetõmbepause ning probleemide ilmnemisel neist kohe koolis rääkida. „Ärge oodake, kuni mure üle pea kasvab, siis on ka kooli poolt teid raske aidata.”

 


Tuuli Elstrok
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.