Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Varia - 29.08.2016
noor | planeerimine

10 asja, mida kindlasti teha, kui lähete kõrgkooli

10 asja, mida kindlasti teha, kui lähete kõrgkooli Foto: SEB

Kõrgkooli astumisega kaasneb suur elumuutus – kohaneda tuleb nii uue õpimeetodi, elukoha kui tutvuskonnaga, rääkimata aja ja raha planeerimisest. Õnneks on koolid siin värsketele tudengitele abiks.

„Kindlasti osalege korralikult kooli eelnädalal”, soovitab TTÜ karjäärikeskuse juht Heiki Beres. „Eelnädalal saate üldjuhul kätte kogu vajaliku info: nii majatuuri, tunniplaani koostamise, ülikooli reeglid kui ka vaba aja veetmise võimalused.” TLÜ karjääri- ja nõustamiskeskuse karjäärinõustaja Kaisa Linnamägi lisab, et peale selle saab eelnädalal tutvuda juba ka oma kursusekaaslaste, õppejõudude, vanemate kursuste tudengite, tuutorite ning nõustajatega.

Selleks et kõrgkooli eluga harjumine sujuvalt läheks, annavad nii Beres kui Linnamägi järgmised soovitused õpingute esimesteks nädalateks:

  1. Tutvuge kooli õppekorralduse eeskirja ja akadeemilise kalendriga, et teada olulisi kuupäevi. Selgitage välja, kuidas toimub õppeainetele registreerumine, ning registreeruge õppeinfosüsteemis sügissemestri õppeainetele.
  2. Olge kohal esimestes loengutes, kus õppejõud tutvustavad oma aineid ning nende läbimise tingimusi.
  3. Uurige välja, kas kõrgkoolis tegutsevad tuutorid ning kes on teie tuutor. Tema käest saate alati nõu küsida. Kui koolis on karjääri- ja nõustamiskeskus, osalege nende infotundides, koolitustel ja seminaridel.
  4. Uurige stipendiumi taotlemise võimalusi – mõned neist on riiklikud, teised vajaduspõhised õppetoetused, kolmandad aga lähtuvad õppetulemustest (neid saate taotleda alates teisest semestrist). Lisaks pakuvad koolid sageli lisastipendiume, nt vilistlaskogu, programmide, fondide stipendiumid jms.
  5. Selgitage välja oma õppelaenu vajadus. Ent pidage meeles, et nagu iga laen, tuleb ka õppelaen pangale tagasi maksta, seega kaaluge laenuvõtmine hoolikalt läbi. Lugege lisaks: Kuidas tulla rahaliselt toime, kui kolite vanemate juurest ära.
  6. Vormistage endale ISIC-kaart, mis ühendab endas rahvusvahelise pangakaardi, rahvusvahelise akadeemilist staatust tõendava kaardi ning paljud soodustused.
  7. Uurige välja, millised erialased ja huvitegevuse võimalused kõrgkoolis on, ning liituge sobilikega. Võtke osa rebastele mõeldud üritustest.
  8. Uude linna elama kolides leidke endale elukoht, mis oleks teile taskukohane ja toetaks teie õpinguid.
  9. Juhul kui asute elama uude linna, peate tõenäoliselt leidma ka uue perearsti. Ümberregistreerumiseks esitage isiklikult või tähitud kirjaga avaldus valitud perearstile.
  10. Vormistage endale ühistranspordi kuukaart ning tehke linnas liiklemine endale selgeks, et vältida äraeksimist ja hilinemist.

Heiki Beres rõhutab, et terve esimene semester kulub ilmselt uue eluga kohanemiseks, ka psühholoogiliselt. „Seda ei tasu aga karta,” lohutab ta. „Peab lihtsalt ise aktiivne olema, enda eest seisma ja oma küsimustele vastuseid otsima, kas siis teaduskonnalt, infolauast, karjäärikeskusest või vanema kursuse tudengilt.”

Vaadake lisa: Tudengiveeb.ee

 


Tuuli Elstrok
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.