Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 12.10.2020
pension | investeerimine

Vastutustundlik investeerimine - eilne, tänane või homne päev?

Vastutustundlik investeerimine - eilne, tänane või homne päev?

Üha enam räägitakse kolmetähelistest lühenditest ESG (environment, social, governance) ka SRI (socially responsible investment), kuid millist mõju need avaldavad investeerimismaailmale ja miks SEB oma pilgu neile pöörab?

Maagilised kolmetähelised terminid
ESG tähendab keskkonna-, sotsiaal- ja haldusalast eetilist tegutsemist. Näiteks hinnatakse kui palju reostab ettevõtte tegevus keskkonda või kui palju järgitakse tööjõu, klientide ja koostööpartnerite eetilise kohtlemise põhimõtteid. Samuti vaadatakse kui läbipaistev on juhtkonna tegevus.

SRI ehk vastutustundlike investeeringute hulgast on välistatud traditsioonilised ”patu-tööstusharud” (sin stock), alkoholi ja tubaka tootmine, kaitsetööstus (relvad), hasartmängu- ja seksitööstus. Kuigi ettevõtted, kes nimetatud tööstusharudes tegutsevad, võivad oma tegevuses piinlikult täpselt kinni pidada ESG põhimõtetest, ei sobi nad SRI hulka puhtalt oma tegevusvaldkonna tõttu. Näiteks võib õlletehas piirata vee kasutust tootmisprotsessis, osta toorainet vaid mahetootjatelt, eraldada rahalisi vahendeid kaine peaga sõitmise kampaaniateks, jääb ta ikkagi alkoholitootjaks ning on sellega SRI ettevõtjate hulgast väljas.

Kas investor maksab kinni keskkonnateadlikkuse? See oli tõesti nii
Me teame, et keskkonnateadlikkus maksab. Poes küsitakse biolaguneva kilekoti eest rohkem raha. Roheline elekter on kallim. Kas ka kõrge EGS skooriga investeeringu tootlus tuleb ka madalam kui ”tavalisel”? Kas ettevõtja poolt ESG skoorile tehtud kulutuse peab kinni maksma investor?
Aastakümneid tagasi oli see levinud arvamus, sest korstna otsa paigutatud filter või töötajatele sportimisvõimaluste loomine maksab raha, mis omakorda vähendab ettevõtte tulusid ning ilmselt pärsib ka aktsia hinna tõusu potentsiaali. Sotsiaalselt vastutustundlik investeering tähendas paljudele investoritele madalamat tootlusootust võrreldes samasuguse, kuid  ESG küsimustele vähem tähelepanu pöörava emitendiga. Levinud ja igati aktsepteeritud suhtumine oli sellistest „rohe-“ investeeringutest hoidumine.

Kuid nüüd on meeleolud muutunud
Üha enam pööratakse tähelepanu nn impact investing’ule,  mille raames  investeeritakse vaid nendesse emitentidesse, kelle tegevus lisaks rahalise kasu saamisele omab positiivset mõju keskkonnale või suurendab eetilisust sotsiaalvaldkonnas. Näiteks kuuluvad sellesse kategooriasse investeeringud tuule- või päikeseenergiat tootvatesse ettevõtetesse, või tehastesse, kes toodavad tuulegeneraatoreid või kes algatavad või vähemalt toetavad kogukondade elukvaliteedi suurendamisele suunatud programme.

Noored hoolivad keskkonnast
Millenniumilaste põlvkond on täiskasvanuks saanud ning üha rohkem raha liigub nende kätte. Raha, mis tahab investeerimist põlvkonna poolt, mida iseloomustatakse kui digioskustega, keskkonnateadlikku ning paindlikke töötingimusi hindavat. Seetõttu on tõenäoline, et nad isiklike investeeringute valimisel pööravad ESG temaatikale rohkem tähelepanu kui nende vanemad ning teadlik ESG-sõbralike ettevõtete valik ja teiste teadlik vältimine jätab tulevikus sügavama jälje ka vastavate väärtpaberite hindadele.

Ka SEB eesmärgiks on saanud peamiselt vastutustundliku investeerimise jälgimine, mis selles valdkonnas levinud põhimõtete kohaselt väljendub peamiselt kolme põhimõtet investeeringute haldamisel:

  • Sobimatute, keskkonda reostavate või ühiskonna heaolu vastu töötavate ettevõtete välistamine;
  • Jätkusuutlikke ja keskkonnahoidlikke ettevõtete eelistamine ning
  • Ettevõtetes jätkusuutlikke muutuste esile kutsumine läbi aktsionäride hääleõiguse ja juhtorganite.

Kui teie ei kontrolli oma raha, siis kontrollib raha Teid

Ärge jääge lootma parema tuleviku peale, planeerige seda teadlikult. Pikaajaline kogumine on oluline tegevus, millega oma tulevik kindlustada. Nii tagate endale soovitud sissetuleku ajaks, kui te enam tööl ei käi.


Peeter Schamardin
AS SEB Varahaldus äriarendusjuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.