Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 19.03.2015
pension | pensionikogumine | vanemapension

Vanemapensioni ABC

Vanemapensioni ABC Foto:SEB

Eesti demograafiline olukord pole julgustav – eakate osakaal rahvastikust pidevalt suureneb ja noorte osakaal üha väheneb. Oluline on tagada head võimalused lastevanematele, kes on näinud vaeva, et tütred ja pojad üles kasvatada. Lapse saamine tähendab reeglina ka ajutist tööelust kõrvalejäämist ja seetõttu tulevikus väiksemat pensioni. Üks meede laste kasvatamise väärtustamiseks ja demograafilise olukorra parandamiseks on vanemapension.

Riik panustab pensionisambasse

Juba 2000ndate keskel viidati mitmetes rahvastikku puudutavates uuringutes, et laste kasvatamist väärtustatakse meie pensionisüsteemis liiga vähe ja see võib omakorda mõjuda sündimusele negatiivselt. 2012. aastal võttis riigikogu vastu kogumispensionide seaduse muudatused, mille kohaselt teeb alates 1. jaanuarist 2013 sündiva lapse vanemale sissemakseid II pensionisambasse riik. Vanemapension aitab last kasvataval vanemal ära hoida tulevikus pensionilanguse, mis on tingitud tööalase tulu mittesaamisel lapse kasvatamise perioodil. Riik maksab 4% Eesti keskmiselt sotsiaalmaksuga maksustatavalt ühe kalendrikuu tulult II pensionisambasse kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. II samba juurdemaksed alates 2013. aastast tagavad, et ema või isa pension pole hiljem lapse kasvatamise tõttu väiksem. Kui lapsevanem pole liitunud II sambaga (enne 1983. aastat sündinutel pole liitumine kohustuslik), siis makstakse talle tulevikus täiendavat pensionilisa kolme pensioni aastahinde suuruses iga lapse kohta, kes on sündinud 2013. aastal ja hiljem ning keda lapsevanem on kasvatanud vähemalt kaheksa aastat. Pensionilisa ei maksta, kui sama lapse eest on juba tehtud täiendav sissemakse teise lapsevanema pensionifondi.

Et lastevanemad oleksid võrdselt koheldud, siis ajavahemikus 31.12.1980 – 31.12.2012 sündinud lapse eest, kelle eest vanem ei saa kaks aastat pensioniõiguslikku staaži (pensioniõiguslikku staaži arvestati kuni 31.12.1998) ning keda vanem on vähemalt kaheksa aastat kasvatanud, arvutatakse vanema pensionile juurde pensionilisa kahe aastahinde suuruses.

Eesti riigile pole jõukohane rakendada mitut soodusskeemi. Algse plaani kohaselt pidanuks alates tänavusest vanemapension ajavahemikus 31.12.1980 – 31.12.2012 sündinud laste vanemate puhul kerkima kolme aastahindeni, mis teeks kuu kohta 15 eurot. Möödunud kevadel võimule tulnud Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna koalitsioon otsustas selle lükata edasi 2018. aastasse, põhjendades seda vajadusega teha täiendavaid makseid inimeste II pensionisambasse.

Taotlemiseks tuleb pöörduda sotsiaalkindlustusametisse

Selleks, et lisatoetust saada, tuleb ka ise mõned sammud teha. Esiti peavad vanemad omavahel kokku leppima, kumb neist pensionilisa saab, sest seda makstakse vaid ühele vanemale. Oluline on teada, et vanemapensionit arvestatakse iga lapse puhul. Kui sünnivad kolmikud, siis saab lapsevanem vanemapensionit kolme lapse eest. Kui peres on mitu last, tuleb otsustada, kes millise lapse eest pensionilisa saab. Kokkulepet väljendab kirjalik nõusolek. Kui see on olemas, tuleb toetuse saamiseks pöörduda sotsiaalkindlustusametisse. Täiendavaid sissemakseid tehakse alates lapse sünni päevast, kui taotlus on esitatud kuue kuu jooksul. Hilisemal taotlemisel teeb amet sissemaksed tagantjärele, kuid mitte rohkem kui taotluse esitamisele eelnenud kuue kalendrikuu eest.

SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus.
Enne investeerimisotsuse tegemist palume hoolikalt tutvuda tingimustega ja pensionifondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ning muu fondi kohta avaldatud teabega Pensionikeskuse kodulehel (http://www.pensionikeskus.ee/?id=1737) või SEB toodetega SEB kodulehel www.seb.ee. Vajaduse korral pidage nõu SEB Panga või SEB Elu- ja Pensionikindlustuse töötajaga.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.