Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 13.11.2014
pension | tööandjapension | kogumine

Tööandja pension kogub tasapisi populaarsust

Tööandja pension kogub tasapisi populaarsust Foto: SEB

Eestlastele on tööandja pension vähetuntud boonus, kuid paljudes välisriikides on töötajale just see motivatsioonipaketi üks olulisemaid osasid. Mis on tööandja pension täpsemalt ja miks see nii oluline on?

Vahet pole, kas elada Rootsis, Saksamaal, Eestis või kuskil mujal, oma pensioniks on kõigil tarvis koguda. Pensioniks kogumise vajadus on küll kõigil sama, kuid erinevates riikides on isemoodi pensionisüsteemid oma regulatsioonide ja maksukeskkonnaga. Tööandja pension, mis on lääneriikides kasutatud juba aastakümneid ja mis annab kodanikule turvatunde ajaks, mil nad aktiivsest tööelust taanduvad, pole Eestis veel kuigi populaarseks muutunud.

Mis on tööandja pension?

Enamik töötajaid kogub endale II sambasse pensioni ja paljud teevad täiendavaid sissemakseid ka III sambasse. Kui tavaliselt teeb oma III samba pensionimakseid inimene ise, siis tööandja pensioni puhul panustab ka ettevõte igakuiselt oma töötaja III sambasse.
Eesti edumeelsemad ettevõtted on jõudnud teadmiseni, et töötajatele on oluline pakkuda motivatsioonipaketti, mis oleks palgale oluliseks lisaväärtuseks. Tavaliselt kuuluvad sinna spordisoodustused, lisapuhkuse päevad ning telefoni- ja autokompensatsioonid. Eesti Tööandjate Keskliit tegi koostöös SEBga ettevõtetele suunatud uuringu, millest selgus, et 22% ettevõtetest pole tööandja pensionist veel midagi kuulnud. Mujal maailmas on see aga oluliselt rohkem väärtustatud ja laialt kasutuses.

Kasu nii töötajale kui ka tööandjale

Töötajal, kelle pensioni III sambasse tööandja igakuiselt sissemakseid teeb, suureneb kindlustunne, et pensionile jäädes on tal vahendeid, millest oma pensionipõlve kulusid finantseerida. Tänu tööandja pensionile on tuleviku kindlustamine lihtsam ja aastate jooksul koguneb märkamatult arvestatav summa, mille abil on igaühel võimalik oma pensionipõlve mõnusamalt veeta.

Töötaja ettevõttest lahkumisel lõpetab tööandja III sambasse sissemaksete tegemise. Selleks ajaks kogutud pensioniraha jääb inimesele alles ja uuele töökohale asudes saab uus tööandja, kes samuti on rakendanud oma töötajatele tööandja pensioni süsteemi, jätkata töötajale pensioni maksete tegemist.

Ka ettevõtetele on tööandja pension heaks võimaluseks panustada oma töötajate tuleviku kindlustamisesse, paista silma hea motivatsioonipaketiga ja hoida häid töötajaid. Spordivõimaluste ja telefonikompensatsioonide kõrval on tööandja pension kindlasti asi, mida töötajad oskavad töövestlustel aina enam küsida ja hinnata.

Vähene teadlikkus

Rahandusministeeriumi statistika alusel tegi 2013. aastal sissemakseid III sambasse oma töötajate eest juba 117 Eesti ettevõtet kogusummas 1,2 miljonit eurot.

Eesti Tööandjate Keskliidu ja SEB tehtud uuringust selgus, et tööandja pension on olulisem vanemate inimeste seas, samuti madalama haridustaseme ja väiksema netosissetulekuga töötajatele. Ka väljaspool Tallinna elavad inimesed hindavad seda boonust rohkem.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 

 

Oluline info:

Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.

Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga SEB kodulehe aadressil www.seb.ee/fondid ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.