Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 08.05.2019

Pidev töine areng võib olla neljas pensionisammas

Pidev töine areng võib olla neljas pensionisammas

Eesti elanikkond vananeb jõudsalt ja paljudel pole pensionieaski töötamisest pääsu. Ühelt poolt sunnib selleks majanduslik olukord, teiselt poolt aga töökäte pidev vähenemine: mõistlik tööandja keelitab kogenud töötajat ametisse jääma ka pensionieas.

Nii on finantsalal tegutsev Jaan (65) üsna kindel, et viis aastat töötab ta veel. Kui tema osakonna juhataja viimasel arenguvestlusel pensioniteema jutuks võttis, ehmatas Jaan esimese hooga ära: „Arvasin, et nüüd järgneb jutt sellest, kuidas mul oleks aeg töökoht mõnele nooremale vabaks teha.“

Kuid ei midagi sellist: Jaani ülemus pelgas hoopis ise, et äkki on kogemustega, väga usaldusväärne ja kohusetundlik töötaja otsustanud hakata pensionipõlve nautima. Nii jäigi jutt, et Jaan töötab ka järgnevad viis aastat, ning kohe seati paika tema koolitusplaan. „See annab mulle kindluse, et tööandjal on tõsi taga. Kui ta tahaks mind pensionile saata, siis ta mind ju ei koolitaks,“ muigab Jaan.

„Muidugi ma jätaks töö ja läheks pensionile, kuid see otsus mõjutaks elukvaliteeti väga oluliselt. Minu sissetulek väheneks kolm-neli korda ja sellise piskuga hakkama saada oleks keeruline,“ ütleb Jaan. „Kui rahaprobleemi poleks, siis leiaksin kindlasti muudki huvitavat teha: saaksin pühenduda hobidele ja võiksin reisida. Praegu on aga nii, et kui sul on raha hobidega tegelemiseks, siis ei leidu selleks aega. Samas koduse pensionärina on sul tohutult vaba aega, aga pole raha.“

Lugege lisaks: „3 kulukat viga, mida inimesed pensionit kogudes teevad

Võti on elukestev õppimine

Jaan on kogu elu õppinud ja koolitanud end rahvusvahelise sertifikaadiga tippspetsialistiks. „Ma tean, et minu oskuste ja kogemustega inimest on Eestis keeruline leida. Samas on taolisi töökohti vähe, seega oleks ka minul raske uut tööd leida. Just elukestev õpe on mind toonud olukorda, kus võin tööl praegu üsna rahulik olla,“ ütleb ta. Jaan leiab, et kõrgesti koolitatud ja kogemustega spetsialisti on keeruline vanuse ettekäändel välja vahetada: tööandjal pole lihtsalt kuigipalju kandidaate, kelle vahel valida.

Samas kui oled lihtsa ala inimene, siis on tööd kaotada tõesti väga kerge. „Eriti tuleb see oht mängu füüsilise töö puhul. On ju selge, et kui 60-aastane ei jõua enam teha rasket füüsilist tööd, siis võetaksegi tema asemele 20-aastane, kes jõuab rohkem ja liigub kiiremini,“ ütleb Jaan. „Muidugi oleneb väga palju ka konkreetsest inimesest, ametist ja ka ettevõttest. Näiteks meilgi on ametis pensionieelikust töömees ja temaga ei ole mingeid muresid: ta on kuldsete kätega ning saab kõigega hakkama.“

Jaan ütleb, et tunneb ennast praegu olevat väga heas tööhoos. „Eks peab oma võimeid tundma ja tähele panema, millal oleks vaja tööga tagasi tõmmata. Töövõime oleneb väga palju tervisest: kui see on hea, siis saab ka tööd teha,“ sõnab ta.

Lugege lisaks: „Kuidas õigesti vananeda?

Töötaja võiks olla tarmukam ja tööandja paindlikum

Eestis on 55–74-aastaste tööhõivemäär küll üks Euroopa kõrgemaid, kuid enamikul vanemaealistel töötajatel ei lähe siiski nii hästi kui Jaanil.

Tööturult lahkutakse Eestis sageli põhjusel, mida saaks lihtsalt ennetada. Näiteks loobuvad paljud tööst tänapäevaste oskuste puudujäägi tõttu. Praxise andmetel jäävad elukestvalt õppelt meie töötajad kõrvale väga noorelt: paljud lõpetavad enda koolitamise juba kolmekümnendates eluaastates. Nii kummaline, kui see ka pole, saab meie e-riigis vanemaealistele tööturul sageli takistuseks ka digioskuste puudumine. Samuti võib kivi visata tööandjate kapsaaeda, kes kipuvad olema paindumatud ja seavad sellega vanemaealise töötaja olukorda, kus see otsustab edasi töötamise asemel pigem vaid pensioniga läbi ajada.

Lugege lisaks: „Mida teha vahetult enne pensionile jäämist?

Allikas: Praxis

Kui Teie ei kontrolli oma raha, siis kontrollib raha Teid


Kristina Traks
vabakutseline ajakirjanik

 

Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks. SEB pensionifonde valitseb  SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Elu- ja Pensionikindlustus.


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.