Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 29.04.2014
pensionikogumine | analüüs

Noored soovivad saada nõustamist tuleviku kindlustamisel

55 protsenti  noortest vanuses 18-25 valib II samba pensionifondi panga nõustaja abiga ning 34 protsenti teeb otsuse pensionifondi osas ise, näitab SEB hiljutine pensioniküsitlus. Alla 10 protsendi  noorte pensionifondi valikutest tehakse koos soovitajaga või meediast tulnud info põhjal.

Noorte tagasisidest selgus, et nad hindavad väga kvaliteetset ja erapooletut finantsnõustamist. Pensioniks kogumise vajadusele tuleb suuremat tähelepanu pöörata nii riigi kui ka pensioniteenust pakkuvate pankade-kindlustusseltside tasandil. Oodatakse selgeid sõnumeid ja põhjendusi, miks pikaajaline kogumine peaks olema prioriteet number üks. On ka suur hulk neid noori, kes eelisavad ise endale teema selgeks mõelda,“ ütles SEB Elu- ja Penisonikindlustuse juhatuse esimees Indrek Holst.

SEB statistika näitab, et noorte pensionifondi valikut mõjutab muuhulgas ka hetk, millal pensioni II sambaga liitutakse. Majandusbuumi ajal eelistati rohkem riskantsemaid fonde. Perioodil 2011-2014 jagunevad noorte II samba pensionifondi valikud laias laastus kahte äärmusesse – kas valitakse agressiivne (53 protsenti II samba pensionifondi valijatest) või konservatiivne pensionifond (34 protsenti II samba pensionifondi valijatest).

Kuigi noorte seas on III pensionisamba osas näha  kasvutrendi, siis tervikpilti vaadates on üldine pensioniea kindlustatuse tase väga madal -  lepingute arv ja maht on olematud, tagamaks tulevastele pensionäridele parem pension. Kui 2010. aastal sõlmisid kuni 29-aastased noored ligi 150 III samba lepingut, siis kolme aastaga on lepingute arv kahekordistunud. Statistika näitab selgelt, et täiendav pensioni kogumine ei ole alla 30-aastaste noorte seas prioriteet. Tänases ühiskonnas on inimeste tähelepanu esmajärjekorras suunatud pigem laenutoodetele kui säästmisele ja kogumisele.

SEB uuringus pakkus oma pensionipõlve finantseerimise alternatiiviks kinnisvara 21 protsenti noortest. 20 protsenti noortest jätkaks töötamist nii kaua kui võimalik, 12 protsenti usub hoiustamisse ja 8 protsenti investeeringutesse väärtpaberiturgudel.

„Kinnisvara soetamist pensionipõlve investeerimisalternatiivina ei pea oluliseks üksnes noored. Levinud on arusaam, et investeerides isiklikku kinnisvarasse, saab vara väärtus üksnes suureneda. Paljudel juhtudel võib see ennast ära tasuda, kas just paremini kui III sambasse investeerides, näitab aeg. Oluline on, et iga investor või tulevane pesnionär saab aru riskidest ning on rahul enda valikuga. Positiivne on aga see, et noored on jõudnud arusaamisele, et midagi peab enda pensioni nimel juba tegema hakkama,“ lisas Holst.

Viimase nelja aasta jooksul on keskmine II samba liitunute arv jäänud 14 000 noore juurde.  Prognoosid näitavad, et järgneva 5-6 aasta jooksul langeb pensionikogumisega liitunute arv veelgi ja jääb 13 000 juurde, kuna tööealiseks saab järjest vähem noori.

 


Evelin Allas
SEB kommunikatsioonijuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.