Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 17.04.2014
pensionikogumine | tööandjapension

Noored on pensionipõlve suhtes ebakindlad

Noored on pensionipõlve suhtes ebakindlad Foto: SEB

Baltimaade noorte jaoks ei ole pensioniteema valdavalt huvitav,  samas näevad nad oma pensionipõlve suhteliselt mustades toonides ja usuvad, et selleni jõudmiseks tuleb neil töötada praegusest oluliselt kauem.

„Pensioniiga on nii kaugel tulevikus, et selle peale ma eriti ei mõtle,“ tunnistab paar aastat tagasi tööinimese elu alustanud Marten Pärn. Tal on kohustusliku teise samba leping, aga selle käekäigu vastu ta huvi ei tunne, sest ta ei ole kindel, kas ja millisel kujul pensionisüsteem sellel ajal välja näeb ja kui vanalt teenitud vanaduspuhkusele võiks jääda.  „Ma ei usu, et mingitest pensionifondidest vanaduspõlve toetamiseks eriti kasu on, pigem loodan metsale ja kinnisvarale,“ lausub noormees.

Marten ei ole erand. SEB Balti pensioni uuringust ilmneb, et noorte jaoks ei ole pensioniteema huvitav, sest see on kaugel. 15–19aastaste vanusegrupis arvab nii 88% küsitletutest ja 20–29aastastest 76%.  Kui esimeses vanusegrupis on noored suhteliselt optimistlikud ja 46% küsitletutest tunneb end vanaduspõlve sissetulekutele mõeldes pigem kindlalt, siis vanuse kasvades pilt muutub ja teises vanusegrupis on kaks kolmandikku küsitletutest ebakindlad.

See ei ole aga ainult Balti riikide probleem. Rootsi noorte seas tehtud uuringust ilmneb, et noored näevad oma penisonipõlve pigem mustades toonides. Pooled 80ndatel sündinutest arvavad, et neil tuleb töötada kuni 67. eluaastani või isegi kauem. Samal arvamusel on 60ndatel ja 70ndatel aastatel sündinud inimestest 41% ja 40.–50ndatel sündinutest veidi üle veerandi. Ka ei usalda pooled 80ndatel sündinud noortest Rootsi üldist pensionisüsteemi ja ligi pooled küsitletutest arvavad, et nad ise ei suuda oma pensioni suurust mõjutada.
Baltimaade uuringus osalenud 15–19aastastest küsitletutest loodab 46% oma penisoni suurendada III samba pensionifondide kaudu ja 45% loodab jätkata töötamist võimalikult kaua. 20–29aastastest töötaksid võimalikult kaua ligi pooled, kinnisvarasse investeerimisega loodab vanaduspõlve rahalist seisu parandada 39% vastanutest.

Seitsmendat aastat Saksamaal töötav Maria Papli suhtub pensioni kogumisse positiivselt ja panustab sellesse alates täisealiseks saamisest ehk kokku juba seitse aastat. Eestis oli tal kohustuslik kogumispension ja Saksamaale tööle asudes sõlmis tööandja pensionilepingu. Viimasesse on tema enda panus 75% (omal valikul) ja tööandja lisab 25%. Lisaks on paketis ka elukindlustus.

Rootsi noortele sarnased meeleolud valitsevad Maria sõnutsi ka Saksamaal.

Vananeva populatsiooni suurenemist nähes kardavad ka siinsed noored, kaua neil tuleb töötada ja kui palju riik neid tulevikus pensioniga toetab,“ räägib Maria. „See on ka põhjus, miks noored ise kogumise vajadust teadvustavad.“

Saksamaa noored teavad tema sõnutsi detailselt nii pensioni kui ka üleüldise kogumise tähtsust. Sellest räägitakse palju nii koolides kui ka esimeste töösuhete tekkimisel tööandja juures, lisaks on tavapärased pankade nõustamis- ja müügikanalid. „Üldine suhtumine on Saksa noortel koguda nii palju kui võimalik nii kiiresti kui võimalik,“ lausub ta.

Kui Eestis on tööandja pension alles lapsekingades, siis Saksamaal on see elu loomulik osa. „Minu kui noore inimese jaoks on see iseenesest mõistetav töötasu osa. Mul on hea meel, et ka Eestis on nüüd riik otsustanud tööandja pensionit soodustada,“ ütleb Maria.

 


Kaja Koovit
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.