Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 15.01.2019
pension | pensionikogumine | II sammas

Millal ja kuidas saab II sambasse kogutud raha välja võtta?

Millal ja kuidas saab II sambasse kogutud raha välja võtta? Foto: SEB

Neil, kes tegid II sambasse sissemakseid ja on tänaseks jõudnud vanaduspensioni ikka, on õigus hakata II sambasse kogutud raha välja võtma. Kuidas käib pensionisambast väljamaksete tegemine?
 

Kolm võimalust

II samba väljamaksete saamiseks on kolm võimalust:

  • Ühekordne väljamakse on neile, kellele kogutud summa annaks elu lõpuni tehtavateks makseteks jagatuna liialt väikest abi;
  • Fondipension, mis võimaldab raha pensionifondist välja võtta perioodiliste maksetena;
  • Pensionileping, mille alusel võtab kindlustusselts kohustuse maksta inimesele pensioni elu lõpuni.

Raha väljamaksmise viis oleneb pensionifondi osakute koguväärtuse ja rahvapensioni määra (RPM) suhtest. Kehtiva rahvapensioni määra leiate Sotsiaalkindlustusameti veebilehelt.
 

Teie kohustuslike pensionifondide osakute koguväärtus Väljamakselahendus
Alates 50-st rahvapensioni määrast Pensionileping
10- ja 50 rahvapensioni määra vahel Fondipension
Kuni 10 rahvapensioni määra Ühekordne väljamakse

Miks oleneb väljamakse viis rahvapensionimäärast?

Rahvapensionimäär võtab arvesse elukalliduse muutust – sellest numbrist sõltuvad väljamakseviisid tagavad selle, et pensionid peavad sammu elatustaseme kasvuga.

Kas ma pean kohe raha välja võtma?

Ei, vanaduspensioniealiseks saamine ei kohusta II sambast raha välja võtma. Võimalik on valida, kas minna riiklikule vanaduspensionile ja samal ajal hakata ka II sambast raha välja võtma või esmalt minna riiklikule vanaduspensionile ja lükata II sambast raha välja võtmist edasi või vastupidi.
Kui te raha oma elu jooksul välja ei võta, läheb kogutud vara pärijatele. II samba osakud ei kuulu seaduse järgi abikaasade ühisvara hulka ning jagatakse ainult pärijate vahel.

Kes teeb väljamakseid?

Ühekordse väljamakse ning Fondipensioni maksab välja Eesti Väärtpaberikeskus, Väljamakseid Pensionilepingu alusel teeb kindlustusselts. SEB on ainus pank, kes pakub kõiki II samba väljamaksevõimalusi. Seega on võimalik kõik lahendused saada mugavalt oma kodupangast.

Kui Teie ei kontrolli oma raha, siis kontrollib raha Teid


Kerttu Raie
SEB Elu- ja Pensionikindlustuse turundusspetsialist

 

Enne investeerimisotsuse tegemist palume hoolikalt tutvuda kindlustuslepingu tingimustega ja/või pensionifondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ning muu fondi kohta avaldatud teabega Pensionikeskuse kodulehel www.pensionikeskus.ee/ii-sammas/fondid/ või SEB toodete osas SEB kodulehel www.seb.ee. Vajadusel pidage nõu AS-i SEB Pank või AS-i SEB Elu- ja Pensionikindlustus töötajaga.

Oluline info:
Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.

Fondi eelmiste perioodide tootlus ega senine tegevuse ajalugu ei tähenda lubadust ega indikaatorit fondi järgmiste perioodide tootluse või tegevuse eesmärkide täitmise kohta.

Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.

Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga SEB kodulehe aadressil www.seb.ee/fondid ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.