Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 04.04.2016
pension | pensionikogumine

Mida teha, et tulevase pensioniga rahule jääda?

Mida teha, et tulevase pensioniga rahule jääda? Foto: SEB

Alternatiivsed sissetulekuallikad pensionipõlves on tänuväärsed, kuid ainuüksi nendele lootma jääda ei tasuks. Sihipärane kogumine on kõige lihtsam ja paindlikum viis, kuidas oma pensionipõlve kindlustada.

Elanikkonna teadlikkus pensionisüsteemist on madal

SEB 2016. aasta pensionivalmiduse uuringu põhjal tunneb 58% Eesti elanikest end pensioni suhtes ebakindlalt. Elanikkonna teadlikkus pensionisüsteemist, pensionipõlve sissetulekutest ja seetõttu ka kogumise vajalikkusest on madal. Eesti elanik loodab, et mingil viisil saab pensioniea sissetulek piisavalt hästi tagatud näiteks kinnisvara üürile andmise, eraettevõtlusega tegelemise, pensionieas töötamise või muude võimaluste kaudu. Paraku näitab uuring, et pooled elanikest ei ole tegelikult oma pensionipõlve sissetuleku suurendamiseks midagi teinud.

Ainuüksi I ja II sambale loota ei saa

Alternatiivide kasutamine on täiendava rahakogumise asemel pensionilisa tagamiseks küll üks võimalik variant, kuid sageli nõuavad need suurt algkapitali. Paljud plaanivad veel pensionieas töötamist jätkata,  põhjusel, et muul viisil ei ole võimalik toime tulla.

Mida siis teha? Selleks, et oma pension ootustele vastavaks muuta, tuleks esiteks välja selgitada, millise sissetuleku tagavad I ja II sammas, ja seada reaalne eesmärk, kui palju te pensionipõlves sooviksite igakuiselt raha saada. Tähtis on mõista, et ainuüksi I ja II pensionisambale ei tasu lootma jääda, igal juhul on kasulik alustada kogumisega.

Alustage võimalikult varakult

Paljude jaoks muutub kogumine oluliseks alles siis, kui pensioniiga hakkab lähemale jõudma. Kui kogumisega liiga hilja alustada, võib kogumisperiood jääda liiga lühikeseks, mistõttu kogumiseesmärki on raskem saavutada ja tekib pettumus.

Sihipärane kogumine on siiski kõige lihtsam ja paindlikum viis, kuidas oma pensionipõlve kindlustada, ja selleks, et pension vastaks ootustele, peaks koguma hakkama võimalikult vara. Edasilükkamine muudab eesmärkide täitmise raskemaks, sest mida lühem on kogumisperiood, seda suuremaid summasid tuleb kõrvale panna.

Vaadake üle oma fondivalik ja kogumiseesmärk

Pensioniks kogumine on pikaajaline tegevus. Lühiajalised kõikumised tootluses on ootuspärased, kuid pikas perspektiivis need suurt tähtsust ei oma. Samas muutub elu jooksul investeerija riskitaluvus ehk määr, mille ulatuses pensionivara tootluse kõikumist talutakse. Näiteks ei pruugi olla hea mõte mõned aastad enne pensionile jäämist koguda vara kõrge riskiga fondis, mis võib pakkuda küll kõrget tootlust, kuid võib ka juhtuda, et vahetult enne kogumisperioodi lõppu turud langevad ja kogutud vara väärtus väheneb. Seetõttu tasub oma fondivalik ja kogumiseesmärgi täitmine regulaarselt üle vaadata.

Miks tasub minna pensioninõustamisele?


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 

Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.

Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.