Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 11.07.2014
kuukommentaar | pension | maailmamajandus | majandus

Kuukommentaar - juuni 2014

Globaalsed finantsturud on aasta algusest kenasti ülesmäge liikunud ja toetanud SEB pensionifondide häid tulemusi. Turgude tõusu jätkumiseks on aga vaja rohkem tõestust selle kohta, et reaalmajandus saab jalad alla.

Üldine optimismilaine finantsturgudel on jätkunud ka suve hakul, kuid arengud makromajanduses ei ole olnud nii ühesed. Esimese kvartali nõrk majanduskasv nii USA-s kui ka Euroopas ei suutnud turgusid raputada, sest jätkuvalt oodatakse sellel aastal majanduste kosumist. Arvestades reaalmajanduse haavatavust, otsustas Euroopa Keskpank oodatult langetada keskseid intressimäärasid ja teatas meetmetest, mille eesmärgiks on majanduskasvu edasine ergutamine.

Makrouudiste valguses on igati mõistetav euro intresside langus ja võlakirjaturgude tõus. Teised peamised varaklassid on samuti viimasel paaril kuul näidanud positiivseid tootlusnumbreid, mis on toetanud SEB pensionifondide head tulemust. Märkimisväärse tõusu on teinud arenevad turud ja seda nii võlakirjade kui ka aktsiate lõikes. Mõningane langus on olnud üksnes toorainete varaklassis, kuhu SEB pensionifondid ei ole juba mõnda aega paigutusi teinud.

Ettevaatavalt peaks globaalne majanduskasv väikeste sammude haaval kiirenema. Samas ei too see tõenäoliselt kaasa inflatsiooni märgatavat tõusu ja seetõttu võivad keskpangad jätkata üldiselt majanduskasvu toetava rahapoliitikaga. Need tegurid on ettevaatavalt aktsiaturgudele järgmise aasta väljavaadete osas soodsad, kuid paljuski on see juba varade hindadesse sisse arvestatud.

Suveperioodiks ootame finantsturgudelt piiratud tõusupotentsiaali ja seetõttu vähendasime SEB pensionifondides mõnevõrra aktsiariski, et ennetavalt olla valmis veidi heitlikumaks perioodiks. Selleks, et tõus finantsturgudel võiks jätkuda, on vaja suuremaid positiivseid arenguid makromajanduses. Võlakirjaturgudel tootlust õngitsevad investorid vaatavad tõenäoliselt aga üha rohkem pikema tähtaja ja kõrgema tulumääraga võlakirjade poole. See on ka üks põhjus, mis on paljude investorite pilgud suunanud aktsiaturgude poole.

SEB pensionifondides oleme hoidnud investeeringuid aktsiaturgudel pikaajaliselt optimaalsel tasemel ja võlakirjaturgudel otsinud kõrgemaid tulumäärasid. Viimasel ajal oleme müünud madala tulumääraga turvalisi riigivõlakirjasid ja soetanud arenevate turgude kõrgemat tulumäära pakkuvate riigivõlakirjade fonde. Samuti vahetasime euroala ettevõtete võlakirjafondid globaalsete kõrgemat tulumäära pakkuvate fondide vastu.

Pensionifond SEB pensionifondide tootlus %
  Juuni Aasta algusest 1.01.2014–
30.06.2014
2 aastat aasta baasil (2012–
2013)
3 aastat aasta baasil (2011–
2013)
5 aastat aasta baasil (2009–
2013)
Aastane
tootlus alates
loomisest* kuni 30.06.2014,
aasta baasil
II samba pensionifondid
SEB Konservatiivne Pensionifond +0,27 +2,40 +1,41 +2,31 +4,00 +2,99
SEB Optimaalne Pensionifond +0,55 +3,62 +3,39 +2,88 +5,75 +5,53
SEB Progressiivne Pensionifond +0,80 +4,23 +5,00 +2,86 +6,62 +3,94
SEB Energiline Pensionifond +0,96 +5,60 +5,36 +2,26   +4,39
III samba pensionifondid
SEB Tasakaalukas Pensionifond +0,81 +4,39 +4,31 +3,34 +5,52 +4,90
SEB Aktiivne Pensionifond +1,18 +6,23 +6,59 +2,91 +10,88 +4,73

*SEB Energiline Pensionifond alustas tegevust 04.09.2009.
Allikas: SEB

 


Vahur Madisson
SEB Varahalduse fondijuht

 


Oluline info:
Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.

Fondi eelmiste perioodide tootlus ega senine tegevuse ajalugu ei tähenda lubadust ega indikaatorit fondi järgmiste perioodide tootluse või tegevuse eesmärkide täitmise kohta.

Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.

Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga SEB kodulehe aadressil www.seb.ee/fondid ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.