Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 02.10.2014
seenior | tegija

Kuidas teha ei millestki midagi

Kuidas teha ei millestki midagi Lilian Kosenkranius. Foto: Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

Tänased auväärses eas inimesed mäletavad kindlasti legendaarset Lilian Kosenkraniust, kes astus televaatajate ette esmakordselt üle 40 aasta tagasi. Kuigi tänaseks on ta avalikkusest tagasi tõmbunud, elavad tema soovitused ja head nõuanded paljudes kodudes edasi.

Lilian Kosenkranius on üks läbi aegade Eesti armastatumaid telenägusid. Esimest korda astus ta vaatajate ette üle 40 aasta tagasi 1971. aastal kokasaatega „Vaata kööki“.

Kui tähistati saate viiesajandat osa, oli kätte jõudnud aeg, mil poodidest polnud enam vaat et midagi saada ja krapsakat telenägu, kes jätkuvalt perenaiste ette oma parimaid nippe laotas, hakati kutsuma selleks, kes oskab ei millestki midagi teha.

Tollane režissöör Norma Jõekalda on meenutanud Lilian Kosenkraniuse esimese saate salvestust, kus telekokk keeldus tukka silmilt lükkamast. Operaatori jaoks oli tegemist küllaltki tõsise probleemiga, kuna inimese silmi nägemata on valgust raske paika sättida. Pärast seda, kui Lilian oli esimese saate ära näinud, hoidnud ta Jõekalda mäletamist mööda lauba edaspidi puhtana.

Kosenkraniust kutsus telesse tollane reklaamihai Peedu Ojamaa. Seni oli majandusharidusega naine korraldanud näitusi ja pidanud moemajas toimetajaametit. Tulevane telenägu Lilian võttis kutse vastu ja saate „Vaata kööki“ andsid talle sümboolselt üle tolleaegsed legendaarsed humoristid Sulev Nõmmik ja Ervin Abel, kes olid eetris naljasaatega „Kiek in de Kök“. „Saate üleandmisel teatas Nõmmik: „Praad on ahjus!“ ja Abel lisas: „Kiirabi telefon on 03!“ ning siis nad läksid,“ on Lilian oma teleekraanile tulekut meenutanud.

700 saadet kodunippe

Ühtekokku oli Lilian teleekraanil 700 saadet, jättes teeneka karjääri seljataha 90ndatel. „Vaata kööki“ ei olnud aga mitte ainult kokasaade, vaid n-ö elustiilisaade, kus räägiti ka kodumajandusest, remondist, käsitööst ja muuhulgas jagas Kosenkranius ekraanil ka käitumis- ja etiketinõuandeid, olles ka selles vallas esimene tegija Eestis. Mõned pidasid seda küll peenutsemiseks ja arvasid, et teleekraanil pole selliste nõuannete jaoks kohta.

Kummalisel kombel on Kosenkranius tuntud kui Eesti esimene telekokk, kuigi tegelikult kokkas naine harva ise, selle asemel valmistasid sageli toitu hoopis tema saatekülalised. Paljuski on Liliani tegu ka see, et nõukogude aja inimeste hulgas hakkasid levima n-ö moeretseptid, mida siis hoogsalt vahetati – kel jäi saade eetriajal nägemata, pöördus sõbranna või naabrinaise poole, et Kosenkraniuse nipid ikka kaduma ei läheks. Retseptid kirjutati üles ja köideti kaustadesse ning mõnel pool on need senini köögiriiulil aukohal.

Mõned Liliani nipid

  • Selleks, et laudlinadele ei tuleks volte, tuleb need kokku rullida.
  • Lihtsaim viis jahu ja vedeliku segamiseks on panna need koos purki, kaas peale ja siis loksutada. Nii ei teki jahuklimpe.
  • Lihtne koogi kaunistamise viis: papist lõigata šabloonid ja asetada koogile. Koogi värvi järgi raputada sõelaga kakaopulbrit või tuhksuhkrut ja seejärel šabloonid eemaldada.
  • Kui piima keema ajamisel liigutada puulusikat number kaheksa kujuliselt, siis ei kõrbe piim põhja.

Kui teile meenub veel Liliani vahvaid nippe, siis saatke need palun meile aadressil .

Artikli kirjutamisel on kasutatud allikatena ajakirja Anne ja Stiil, Õhtulehte, LõunaLehte ja ERRi arhiivimaterjale.

 


Dagmar Lamp
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.