Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 05.10.2014
säästmine | rahaasjad | seenior

Kuidas säästa ravimeid ostes?

Kuidas säästa ravimeid ostes? Foto: iStock

Ilmade halvenedes on gripp ja viirused sagedased nähtused. Haigestumine võib olla aga päris kulukas, sest tihti läheb vaja mitut ravimit. Eriti raskelt mõjuvad rahakotile kroonilised haigused, mis ilmast ei hooligi. Mida on tarvis teada ja võimalik teha, et haiguskulud oleksid võimalikult väikesed?

Käsimüügi ravimite puhul on kõige lihtsam valida riiulilt kõige odavam alternatiiv. Tasub konsulteerida ka apteekriga, kes tutvustab toote eripärasid ja oskab tervisevaegusest lähtuvalt õigeid soovitusi anda, pakkudes soodsaimat lahendust. Retseptiravimite puhul saab palju ära teha arstiga konsulteerides.

Toimeainepõhine retsept jätab patsiendile valikuvabaduse

Kui arst kirjutab välja retsepti, märgib ta sinna üldjuhul toimeaine. Sama sisaldusega ravimeid võib olla aga mitmeid ja nende hinnavahe on tihti suisa mitmekordne. Apteekrid teavad kliendile medikamente tutvustada. Tasub küsida ka seda, kas soovitavat rohtu on müügil ehk mõnel teisel kujul, näiteks tablettide asemel lahustuva pulbri või geelina. Kui hinnaerinevust ei ole, saab lihtsalt valida sellise, mida on kõige meeldivam kasutada.

Kui arst on väljastanud preparaadipõhise retsepti, tasub küsida, kas sellel on meditsiiniline põhjus (näiteks sisaldab alternatiivne ravim ka laktoosi ja laktoositalumatul patsiendil põhjustab see kõrvalnähte). Kui meditsiinilist põhjust ei ole, saab tohtrilt paluda, et ta edaspidi toimeainepõhise retsepti kirjutaks. Kui retseptile on märgitud toimeaine, on apteeker kohustatud pakkuma inimesele samalaadsete toodete valikut, sealjuures esmalt kõige soodsama hinnaga varianti. Lõplik otsus jääb apteegis igal juhul ostjale.

Enne ravimi ostmist tasub uurida, kus on see kõige soodsam

Ravimitelt on võimalik säästa ka ostu ettenägelikult planeerides. Seda, millises apteegis ja mis hinnaga vajaminev ravim müügis on, saab vaadata lehelt www.ravimiinfo.ee või www.apteegiinfo.ee.

Riigiportaalist www.eesti.ee e-teenuste (www.eesti.ee → E-teenused → Kodanikule → Tervis ja tervisekaitse → Retseptid) alt saab vaadata, millistele ravimitele ja millal on arst retsepti välja kirjutanud ja kui kaua see kehtib. Saab ka vaadata, kas see on koostatud toimeainepõhiselt. Kui arst väljastab retsepti originaalravimile, näeb selles vaates ka arsti lisatud põhjendust, miks seda ei kirjutatud välja toimeainepõhiselt. Pärast ravimi ostmist on sellel lehel võimalik näha seda summat ravimi ostuhinnast, mida oleks piirhinna piiresse jääva soodsama valiku puhul saanud vältida. Piirhind on määr, mille raames haigekassa retseptiravimeid hüvitab. Valides piirhinnast kallima rohu, tuleb ülejäänud osa endal tasuda.

Aeg-ajalt on apteekides mõningatele ravimitele ka sooduskampaaniaid. Krooniliste haiguste puhul kasutatavaid arstimeid on mõttekas sellisel juhul korraga rohkem, edaspidiseks varuks osta. Samuti valuvaigisteid, kurgurohtusid jm, mida vahel ikka vaja läheb. Apteekides on võimalik vormistada ka kliendikaarte, mis annavad 5–10% hinnasoodustust igalt ostult. Mõnikord kehtivad sooduskampaaniad ainult kliendikaardi omanikele.

End ravimite ostmiseks teemaga kurssi viies ei olegi väga raske üleliigseid kulutusi vältida. Peamine on olla teadlik oma õigustest ja võimalustest ning julgeda nende kohta küsida.

Soovitus: SEB Apteegikaart toimib ka BENU ja Apteek1 apteekide kliendikaardina.
 

 


Kadri Eisenschmidt
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.