Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 08.07.2016
pensionikogumine | investeerimiskonto

Kuidas leida oma vanusele vastav kogumisstrateegia?

Kuidas leida oma vanusele vastav kogumisstrateegia? Foto: SEB

Soovitud kogumis- ja investeerimiseesmärkide saavutamine vajab teadlike ja kaalutletud otsuste tegemist. Vastavalt vanusele tasub tähelepanu pöörata järgmistele asjadele.

Lugege lisaks: Kui palju raha on tuleviku kindlustamiseks vaja?

Noorem kui 25. Õige aeg kogumise ja investeerimisega algust teha

Investeerimisega on kasulik alustada juba noorena. Rahalised kohustused on veel väikesed, mistõttu mõnikümmend eurot kuus on võimalik ikka investeerimiseks leida. Kui eesmärk on pikaajaline kogumine, siis ei peagi igakuiselt säästetavad summad alguses suuremad olema, sest regulaarselt kogudes on võimalik ka nii soovitud summa kokku saada.

II sambaga liitumine on teile kohustuslik ning kui te ei ole endale pensionifondi valinud enne 18-aastaseks saamisele järgneva aasta 1. jaanuari ega enne tööle või praktikale asumist, loosib Eesti Väärtpaberikeskus teile fondi konservatiivsete pensionifondide hulgast. Samas kui teil jääb pensionini enam kui 40 aastat, tasub valida ise sobiv fond ja kaaluda kõrgema riski võtmist, sest sellega võib kaasneda suurem tootlus. Siiski tasub meeles pidada, et kõrgema riskiga fondi puhul võib teie kogutu väärtus kõikuda suuremas ulatuses.

26–35 eluaastat. Parim aeg leida täiendavad kogumisvõimalused

Selles eluetapis tasuks esmalt kaardistada oma üldine finantsseis – kui suured on rahalised tulud ja kulud. Koostage pere-eelarve ja lisage sinna nii lühi- kui pikaajaline kogumine. Pange paika plaan, milliste investeeringute abil kindlustada oma pensionipõlv. Kui pensioniplaan on paigas, tasuks teha ka konkreetsed investeeringud, et plaan ei jääks ainult heaks ideeks. Näiteks kui plaanite oma pensioni kindlustada kinnisvara, metsa või mõne muu alternatiivse investeeringu kaudu, siis oleks õige aeg see soetada.

Kõige lihtsam pikaajalise kogumise lahendus on III pensionisammas. Selle kasuks räägib see, et III sambasse tehtud sissemaksetelt tagastatakse teile tulumaks. Kui olete juba liitunud III pensionisambaga, aga kogutud summasid üle vaadates tundub, et samas tempos jätkates ei jõua te soovitud tulemuseni, on mõistlik kaaluda sissemaksete suurendamist. Arvestades seda, et pensionil veedetakse keskmiselt 20 aastat, siis ainult mõnekümneeuroseid sissemakseid tehes soovitud eesmärk ilmselt paraku ei täitu.

36–50 eluaastat. Vaadake üle oma investeeringud ja laske tööandjal panustada

Tasuks põhjalikult üle vaadata oma investeeringute tasuvus – kas sealt saadud tulu on piisav ja kas algselt selle investeeringu jaoks tehtud kulu on end tagasi teeninud. Kui seni on oma pensionipõlve kindlustamine ainult plaaniks jäänud, siis nüüd on viimane aeg midagi ette võtta. Kui plaanisite pensioni kindlustada kinnisvara või metsa investeerimise kaudu, siis tasub realistliku pilguga üle vaadata, kas sealt saadud tulu läheb pensioni heaks või igapäevaste kulutuste katmiseks.

Pensionifondidesse kogudes vaadake üle oma kogumiseesmärgi täitumine ja riskitase ehk kas pensionifondi varade kõikumise määr on vastuvõetav. Täiendavasse pensionisambasse saate ise soovitud regulaarsusega sissemakseid teha, kuid III sambasse on võimalik panustada ka teie tööandjal. Nii suureneb teie kindlustunne pensionile jäämise osas, kuna tööandja panus aitab kogumiseesmärki edukamalt täita.

51–65 eluaastat. Säilitage kogutud vara

Investeeringute osas on aeg hakata riske maandama ja mõelda, millal ja kuidas need varad tasuks realiseerida. Kui olete panustanud alternatiivsetele investeeringutele, tasub jälgida, kas need annavad teile regulaarset tulu või kas oleks mõistlik mõni alternatiiv juba rahaks teha.

Selles vanuses hakkab kujunema realistlikum vaade pensioniea suhtes. Kui plaanite lähiaastatel pensionile jääda, siis on mõistlik oma kogutud raha üle viia vähem riskantsesse fondi, sest suurema tootluse asemel tasub nüüd mõelda kogutu säilitamisele.

Lugege lisaks: Millal ja kuidas saab II sambasse kogutud raha välja võtta?

Ühtlasi mõelge nüüd etteulatuvalt, millised hakkavad lisaks kogutud summale olema teie igakuised sissetulekud pensionieas. Paljud eelistavad hea tervise ja jõukohase töö korral ka pensionieas edasi töötada. Töötamine tagab teile stabiilse sissetuleku ja võimaldab soovi korral jätkata pensioni kogumist.
 


Viivika Eljand
vabakutseline ajakirjanik

 

Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.

Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid. Fondi eelmiste perioodide tootlus ega senine tegevuse ajalugu ei tähenda lubadust ega indikaatorit fondi järgmiste perioodide tootluse või tegevuse eesmärkide täitmise kohta. Maksusüsteemi reguleerivad õigusaktid võivad tulevikus muutuda. Maksustamine oleneb kliendiga seonduvatest individuaalsetest asjaoludest, sealhulgas tema residentsusest jms.

III pensionisamba kindlustustooteid pakub AS SEB Elu- ja Pensionikindlustus. AS SEB Elu- ja Pensionikindlustus ja AS SEB Pank vahendavad AS-i SEB Varahaldus pensionifonde.

Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda kindlustuslepingu tingimustega ja/või fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga Pensionikeskuse kodulehel www.pensionikeskus.ee või SEB toodete osas SEB kodulehel www.seb.ee ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.