Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 05.01.2021

Kuidas ise oma pensioniraha investeerida?

Kuidas ise oma pensioniraha investeerida?

Pensionireform annab meile võimaluse ka ise oma pensionivara investeerida. Kuidas see täpsemalt toimuma hakkab ja kas ise investeerimine tasub end ära, selgitab SEB Varahalduse äriarendusjuht Peeter Schamardin.

Alates 1. aprillist 2021 on II sambaga liitunutel võimalus avada endale pensioni investeerimiskonto (PIK), mille kaudu saab edaspidi ise oma pensionivarasid ise juhtida. PIK avamisel saab sinna suunata jooksvad pensionisüsteemi sissemaksed, mis enne kanti Teie poolt valitud pensionifondi.

Tasub teada, et PIK ei teki II samba olemasolul inimesele automaatselt, vaid selle avamiseks tuleb esitada avaldus. „Avatud kontole on võimalik kanda sinna II pensionisambalt raha ning kasutada seda juba ise investeerimiseks,“ ütleb Schamardin. „On võimalik, et PIKile kantakse osa II sambasse kogunenud raha või kogu summa. Selle otsuse teeb PIKi omanik ise.“

Pensioniinvestoriks hakkamine on vabatahtlik

Ise pensioniinvestoriks hakkamine ei ole kohustuslik, vaid see on täiendav võimalus. Kindlasti tuleks selle alternatiivi valimisel teada mõningaid aspekte

  1.  Ise investeerimine nõuab teadmisi ja aega. Kuigi investeerimine on üha populaarsem, tasub selle põhitõed endale eelnevalt selgeks teha. Samuti võib heade investeeringute otsimine võtta aega.
  2. Jälgida tuleks ka kulusid. Pensionifondide tasud on seadusega reguleeritud, muudel investeerimistoodetel mitte.
  3. Kaaluda tuleks kuluefektiivsust. Väikeste summade investeerimine ei pruugi olla kuluefektiivne – 3 eurone tehingutasu 84 euro suuruselt investeeringult moodustab peaaegu 4%!
  4. Ära jäta oma investeeringuid unarusse. Investeeringuid või kontole kogunevat investeerimata raha ei tohiks peale esimeste kuude õhinat unustada. Investeerimisel viib sihile järjepidev tegutsemine.

Kes aga investeerimist väga võõraks peab, võib jätkata II samba pensionifondi kogumisega samamoodi nagu praegu ning ei pea tegema mingeid täiendavaid avaldusi või otsuseid.

Schamardini sõnul loob PIK hea võimaluse investeerimiseks alustamiseks ka nendel inimestel, kes seni pole sellega saanud tegeleda, kuna puuduvad säästud ja võimalused. „Miks mitte alustada näiteks mingi osa pensionivara investeerimisega. Kui on huvi investeerimise vastu ning tegutsetakse järjepidevalt, siis tavaliselt tulevad ka positiivsed tulemused,“ sõnab ta. „Samas pole midagi katki, kui investeerimisega ise tegeleda ei soovi ning see maailm kohe üldse ei huvita. Sellisel juhul saab jätkata raha kogumist pensionifondides. Ka need on positiivses muutumises – haldustasud vähenevad ning fondiinvesteerinud on muutunud palju mitmekesisemaks. Seega ei pea muretsema fondides olevate pensionisäästude pärast.“


Peeter Schamardin

AS SEB Varahalduse äriarendusjuht

 

SEB pensionifonde valitseb  SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaal. Enne lepingu sõlmimist palun tutvu tingimuste ja pensionifondi prospektiga ning vajadusel registreeru nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee

Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.