Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 29.08.2016
pension | pensionikogumine | planeerimine

Kui palju raha on tuleviku kindlustamiseks vaja?

Kui palju raha on tuleviku kindlustamiseks vaja? Foto: SEB

Keskmiselt veedab inimene pensionil 20 aastat. Kuna see on pikk aeg, mil igakuist harjumuspärast töötasu enam ei laeku, siis tasub aegsasti mõelda, kuidas sel ajal rahaliselt hakkama saada.

Millistest summadest käib jutt?

Kui soovite, et elu jätkuks harjumuspärasel viisil, peaks igakuine sissetulek pensionieas olema umbes 65% pensionieelsest palgast. Oletame, et teenite Eesti keskmist brutopalka, mis Statistikaameti andmetel on umbes 1100 eurot. Sellisel juhul annaks 65%-line asendusmäär teie igakuiseks summaks 715 eurot.

Osa vajaminevast summast annab riiklik pension, mis Statistikaameti andmetel on praegu keskmiselt 322 eurot kuus. See vähendab mõnevõrra summat, mis on vaja ise tagada, kuid 20 aasta rahastamiseks vajalik kogusumma on siiski üpris suur – üle 94 000 euro.

Keskmine kuupalk 1100 €
65% keskmisest kuupalgast 715 €
Keskmine pension 322 €
Puudujääk 65%-lisest eesmärgist 715 € – 322 € = 393 €
Puudujääk terve pensioniperioodi peale 393 € x 12 kuud x 20 aastat = 94 320 €

Lisaks tuleb siinkohal arvestada, et tulevikus võib riiklik pension väheneda ja inflatsiooni tõttu raha väärtus langeda, mis tähendab, et tulevikuks vajaminev summa on veelgi suurem.

II sammas aitab, kuid ei päästa

Need, kes on liitunud II sambaga, koguvad endale mõningat pensionilisa. Samas on II sambast saadav summa väga erinev, olenevalt kogumisperioodi pikkusest ja igakuisest palgast. Näiteks juhul kui II sambasse kogutakse 40 aastat, siis saadakse (keskmise palga ja tootluse puhul) umbes 176 eurot igakuist pensionilisa. Kui kogumisperiood on poole lühem ehk 20 aastat, siis saadaks iga kuu umbes 88 eurot, mis paraku ei paranda oluliselt pensionipõlves hakkama saamist. Millise tempoga II sambasse raha koguneb, saab igaüks vaadata oma internetipangast.

Kohustuslik kogumine tagab teatava osa vajaminevast summast, kuid harjumuspärase eluviisi säilitamiseks sellest siiski ei piisa, isegi juhul kui II samba kogumisperiood on pikk.

Lugege lisaks: 5 küsimust II samba pensionifondide kohta

Lisavõimalused kindlustunde suurendamiseks

Isegi kui I ja II sammas annavad kokku keskmiselt 40% pensionieelsest palgast, siis pidades silmas 65%-list eesmärki, jääb 25%-line vahe, mis tuleb ise katta. Selle vahe korvamiseks tuleb leida teisi võimalusi, milleks võib olla nii täiendav raha kogumine, fondidesse, kinnisvarasse, metsa investeerimine või eraettevõtlusega tegelemine. Olenemata sellest, millist lahendust puudujäägi katmiseks kasutada, tasuks end erinevate võimalustega kurssi viia ning mitte oma pikaajalist kindlustamist edasi lükata.

Lugege lisaks: 3 põhiküsimust, millele enne investeerimist mõelda

Keskmise palga ja keskmise pensioni summad on võetud Statistikaameti 2016. aasta 1 kvartali andmetest. Arvutuses ei ole arvestatud palgakasvu ja inflatsiooniga.


Viivika Eljand
vabakutseline ajakirjanik

 

Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks või investeeringu tegemiseks.
Investeering on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.