Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 17.03.2017
pensionikogumine | pension

Kinnisvarainvesteering kui pensioni kogumise alternatiiv – võimalused ja riskid

Kinnisvarainvesteering kui pensioni kogumise alternatiiv – võimalused ja riskid Foto: SEB

SEB pensionivalmiduse uuring (2016) näitas, et paljud inimesed näevad oma pensionipõlve kindlustamise võimalusena kinnisvara üürimist või müüki. Millised on võimalikud riskid ja hüved, millega tasub sellisel juhul arvestada?

Pikaajaline investeering

Kui soovite kinnisvaralt tulu teenida ka pensionieas, on vaja pikemalt ette mõelda. Selleks et ostetud kinnisvara oleks väärtuslik ka näiteks 20 aasta möödudes, tuleb hoolikalt valida selle asukohta. Mõistlik on viia ennast kurssi kinnisvaraturu prognoosidega ja linna või valla arenguplaanidega. See nõuab küll lisaenergiat ja aega, kuid võimaldab teha läbimõeldud ja pikas perspektiivis tõenäoliselt kasumlikuma otsuse.

Lugege lisaks: Kui palju raha on tuleviku kindlustamiseks vaja?

Ühekordne või regulaarne sissetulek: kas müüa või üürida kinnisvara?

Kinnisvara müümise eeliseks on see, et saate korraga kätte suurema rahasumma. Samas tasub müügi korral mõelda, kui suur summa müügist saadakse ja kuidas seda raha kasutada. Näiteks, kas leida selle asemel mõni muu investeering, et raha väärtus inflatsiooni tõttu ei langeks? Või hoopis üürida kinnisvara välja ja müüa vahetult enne pensionile jäämist ära? Kindlasti tasuks enda jaoks välja arvutada, kui kaua selle raha abil on võimalik pensionieas ära elada.

Kinnisvara väljaüürimise eeliseks on kindlasti regulaarne igakuine sissetulek üüritulust. Lisaks jääb teil alati võimalus see vajadusel maha müüa. Sageli kulub üürist saadav tulu paraku hoopis igapäevaste kulude katteks ja nii võib pensionipõlve kindlustamisel kinnisvara väljaüürimisest vähe abi olla.

Rahaliselt mahukas ettevõtmine

Kui ostate kinnisvara laenuga, siis tuleb kuni laenu tagasimaksmiseni või kinnisvara müümiseni arvestada, et sellega kaasnevad ka teatud kulud: laenu tagasimaksed, kodukindlustus jt. Kinnisvara väljaüürimise puhul teenite küll tulu, kuid kas sellest piisab, et katta investeeringuga seotud kulud ja seda jääks veel ka pensioni kindlustamiseks alles?

Tasub arvestada, et korter amortiseerub ja mingil hetkel on vaja teha täiendavaid investeeringuid. Üürikorter vajab värskendusremonti keskmiselt iga 5–7 aasta järel, kuid arvestama peaks ka sellega, et vahel tekivad hoolduskulud sagedamini. 

Riske hajutades suurendate kindlustunnet

SEB hiljutine uuring näitab, et vaid väga väike osa praegustest pensionäridest saab tulu kinnisvara müügist või üürist. Selle põhjal võib öelda, et üksnes kinnisvarale lootma jääda ei tasu. Mõistlik on kindlustada tulevik investeeringuid ja sihipärast kogumist kombineerides. Kogumine on paindlik ja ei eelda teilt suure algkapitali olemasolu. Lisaks on ootamatute kulutuste korral säästude kasutamine kõige kiirem, lihtsam ja mugavam.

Lugege lisaks: Mida teha, et tulevase pensioniga rahule jääda?
 


Viivika Eljand
vabakutseline ajakirjanik

 

Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.

Investeering on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.