Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 26.11.2014
pension | pensionikogumine | planeerimine | II sammas | investeerimine

Kas pensioniks kogumisel loeb tulemus või teadlikkus?

Kas pensioniks kogumisel loeb tulemus või teadlikkus? Foto: SEB

Igaüks kujutab oma pensionipäevi erinevalt – lõbus ajaveetmine lastelastega, vahelduseks mõni soojamaa reis, nokitsemine aiamaal peenraküngaste vahel vms. Iga soovi täitmiseks on paratamatult vaja mingil määral rahalisi ressursse.

Eesti pensionisüsteem ühes II ja III sambaga on alles noorukieas. Kohustuslik II sammas loodi 2002 aastal ja vabatahtlik III sammas mõned aastad varem ehk 1998 aastal. Pensionikeskuse andmetel on II sambasse kogutud selle ajaga üle 2 miljardi euro, III sambasse aga umbes kuuendik sellest ehk veidi üle 300 miljoni euro. Summade erinevus peegeldab selgelt kohustuslikkuse ja vabatahtlikkuse komponendi erinevust sammaste vahel. Valida endale parem pensionipõlv ühes korraliku sissetulekuga on kindlasti paljuski ka meie igaühe enda otsus. Tihtipeale kipub selle otsuse tegemine aga venima ning mõtteks see jääbki, sest „meil on ju aega veel.“

Kohustuslik kogumine on kõigest üks samm

II samba eesmärk on tulevikus kompenseerida puudujääki, mis hakkab Eesti demograafilise arengu taustal tekkima. Pensioniealiste osakaal ühiskonnas kasvab ning II sammas annab tulevikus üha olulisema pensionilisa I sambale ehk riigipensionile. Juba täna saavad need, kes on II sambasse selle lühikese aja jooksul raha kogunud, ka reaalselt väljamakseid ehk lisa oma igakuisele riigipensionile. Täna räägime ca 10-15%-lisest lisast riigipensionile, kuid mõnekümne aasta pärast võib II sammas anda suurema lisa meie igakuisele pensionile, sest kogumisperiood on olnud oluliselt pikem.

Pensionikalkulaatori arvutused näitavad, et riigipensioni ja II samba koosmõjul võib oodata igakuiselt ligi 40% oma keskmisest elu jooksul teenitud kuupalgast. Tänasel pensionäril aga sellist võimalust koguda ei olnud ja see on ka üks põhjus miks tänaste riigipensionite suurused on pensioniealistel üsna sarnased. Täna kehtiv pensionisüsteem aga arvestab igaühe sissetulekuga ning samuti koguneb II sambasse protsentuaalne osa igaühe isiklikust sissetulekust, mis tähendab, et meie pensionid sõltuvalt meie sissetulekust ja võivad kujunevad vägagi erinevaks. See on oluline, sest me oleme elu jooksul teatud elustandardiga harjunud ja pensionisüsteemi peaeemärk on, et suudaksime seda standardit säilitada ka pensionil olles. Kuid kas 40%-st keskmisest sissetulekust piisab pensionieas?

Teadlik kogumine annab parima tulemuse

Teekond hea pensionipõlveni algab sellest, kui mõistetakse kogumise vajalikkust – riigi toetus on limiteeritud ja seda enam peab igaüks ise oma pensionipõlve panustama. Tuleb ise võtta vastutus oma rahaasjade eest. Parima tulemuse annavad läbimõeldud otsused. Selleks tasub teadlikult pensionile mõelda – millal soovitakse pensionile jääda, kui suurt pensioni soovitakse ja millised on erinevad kogumisvõimalused? Kas valida sissemaksete garantiiga kindlustustoode või riskantsem, kuid suuremat tootlust lubav fond? Kindlasti tasub kõiki erinevaid võimalusi kaaluda ja soovitav on konsulteerida ka spetsialistiga.

Kuid ainult fondi valimisega ei peaks piirduma. Tähtis on ka kogumisperioodi jooksul oma varade käekäiguga kursis olla, sest erinevatel eluperioodidel tasub erineva riskiastmega kogumislahendusi kasutada. Parima tulemuse annab teadlik tegutsemine oma pensioniea heaolu nimel. Tasub mõelda, küsida, lugeda ja tähele panna – nii saab teha informeeritud otsuseid, mis pensionieas ennast ära tasuvad.

 


Jarno Edur
müügijuht
SEB Varahaldus

 

Oluline info:
Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.

Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.

AS SEB Elu- ja Pensionikindlustus ja AS SEB Pank vahendavad AS-i SEB Varahaldus pensionifonde. III pensionisamba kindlustustooteid pakub AS SEB Elu- ja Pensionikindlustus.

Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda kindlustuslepingu tingimustega ja/või fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga Pensionikeskuse kodulehel http://www.pensionikeskus.ee/?id=1737 või SEB toodete osas SEB kodulehel www.seb.ee ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.