Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 02.08.2019
pension | kogumine

Kas 1000-eurone kuusissetulek pensionärina on unistus või päriselt ka võimalik?

Kas 1000-eurone kuusissetulek pensionärina on unistus või päriselt ka võimalik?

„Minu eluaegseks hobiks on reisimine. Olen pea terve maailma läbi rännanud ja reisikihk pole mind jätnud ka praegu, pensionärina,“ ütleb Tallinnas elav Maive (67). Ta on just naasnud Sri Lankalt ja teeb juba uusi reisiplaane. Kuidas on see pensionäri puhul võimalik?

Maive on eluaeg töötanud riigiametnikuna ning jätkab töötamist ka pensionieas. Ta on oma alal hinnatud spetsialist ning tööandja lausa palus, et naine veel koju pensionipõlve pidama ei jääks. Nii käibki Maive osakoormusega tööl ja asendab vajadusel puudujaid. Palk ja pension kokku annavad sissetuleku, mis võimaldab kenasti toime tulla ning ka maailma avastamas käia.

Maive valem ongi üks neist võimalustest, kuidas hoida oma elujärge ning mitte kaotada sissetulekutes. Pensionieas töötamine on Eestis väga levinud. Praegu käib tööl lausa 13,5% pensionäridest ning see arv kasvab iga päevaga. Enamasti on töötamise põhjus majanduslik, sest keskmine pension on 440,7 eurot ehk tunduvalt väiksem kui keskmine 1000-eurone netopalk. „Kindlasti ei saaks ma endale lubada mitu korda aastas reisimist, kui sissetulek koosneks vaid pensionist,“ tunnistab Maive.

Lugege lisaks: "Kui palju raha on pensionile jäämiseks vaja?"

Mida saaks veel teha?

SEB uuring näitas, et suurem osa eestimaalastest elab tänases päevas ega vaeva eriti pead tuleviku pärast. Vaid iga viies inimene on uurinud oma tuleviku pensioni suurust. Ometi tasuks seda kindlasti teha, sest ainult nii saate hakata mõtlema tuleviku sissetulekute suurendamise peale. Tuleviku sissetulekutest aitab aimu saada pensioniplaneerija.

Pane raha enda jaoks tööle

Uuringud näitavad, et pensioni peale hakatakse mõtlema alles siis, kui see on  juba ukse ees ehk 50. eluaastates. Rahakogumise ja pikaajalise investeerimise mõttes on siis aga rong juba läinud. Seega järgmine soovitus on igihaljas investeerimisnõuanne – alustage kohe raha kogumist! Tark investor teab, et parim aeg investeerimiseks on kogu aeg. Kui teie raha turul ei ole, vaid ootab kuskil pangakontol investeerimist, on võimatu turgude kasvust osa saada ning pikas plaanis jääte aina vaesemaks.

Lugege lisaks: "Pidev töine areng võib olla neljas pensionisammas"

Aga mul ei jää raha säästmiseks üle!

See on väga levinud vabandus, miks ei olevat võimalik investeerida. Olge kavalam ja tehke automaatne makse pensionifondi igal palgapäeval. Esimestel kuudel võib olla keeruline väiksema summaga igapäevaselt hakkama saada, kuid juba õige pea te enam ei märkagi, kuidas rahasääst tuleviku heaks kasvab.

Sageli küsitakse, mis on mõistlik summa igakuiseks säästmiseks. Ega siin universaalset soovitust polegi. Kasutage kogumiskalkulaatorit ning arvutage välja, kui palju erinevalt säästes raha koguneb. Hea põhimõte on investeerida tulevikku nii palju kui praegu vähegi võimalik.

Maksusoodustus tööle

Pange III samba maksusoodustus enda kasuks tööle. Igal aastal maksab riik III samba sissemaksetest 20% tulumaksu tagasi (eeldusel, et sissemaksed ei ületa 15% teie maksustatavast tulust ega ka 6000 eurot aastas). Mõistlik oleks mitte riigilt tagasisaadud raha lihtsalt ära kulutada, vaid lisada juba kogutule, sest mida suurem on investeerimisvara, seda enam teenite sellelt intressi. Kas kasutate III samba tulumaksusoodustust täies ulatuses, saate kontrollida kogumiskalkulaatorist.

Hiljem pensionile

Inimene, kes otsustab riiklikule pensionile jäämist edasi lükata, saab iga kuuga pensioni 0,9% võrra rohkem. Kui 2017. aastal oli keskmine pension 405 eurot ning inimene otsustaks pensionile jäämise kaks aastat edasi lükata, hakkaks ta hiljem saama 87 euro võrra rohkem pensioni ehk sisuliselt maksab riik lisaraha nendele, kes on tööalaselt aktiivsed.

Lugege lisaks: „Kuidas õigesti vananeda?

Ometi on pensioni edasilükkajaid vähe, vaid mõni protsent pensioniõiguslikest. Võib-olla selgitab selle fenomeni põhjuseks vanasõna „parem varblane peos, kui tuvi katusel“. Samas võttes arvesse eestlase keskmise eluea (77 aastat), siis võiks ju edasilükkamisel olla jumet.

Allikas: Sotsiaalkindlustusamet

Kui teie ei kontrolli oma raha, siis kontrollib raha Teid

Ärge jääge lootma parema tuleviku peale, planeerige seda teadlikult. Pikaajaline kogumine on oluline tegevus, millega oma tulevik kindlustada. Nii tagate endale soovitud sissetuleku ajaks, kui te enam tööl ei käi.


Kristina Traks
vabakutseline ajakirjanik

 

Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks. SEB pensionifonde valitseb  SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Elu- ja Pensionikindlustus.

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.