Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 26.01.2021

„Jään koguma II sammast, sest oma käe peal investeerijat minust ei saa!“

„Jään koguma II sammast, sest oma käe peal investeerijat minust ei saa!“

Pensioni II sambast raha välja võtmine on hetkel kuum teema ning võib lausa tunduda, et kõik teevadki nii. Tasub teada, et isegi siis, kui juba avaldus esitatud, võib veel ümber mõelda ning avalduse teatud aja jooksul tagasi võtta. Kõige tähtsam on olulise otsuse plussid ja miinused rahulikult läbi vaagida.

Kahe lapse ema Karin (38) liitus II pensionisambaga üsna selle algusaastatel. „Liitusin ja unustasin samba olemasolu aastateks. Pean tunnistama, et peaaegu kunagi ei tulnud meelde vaadata, kuidas sambal läheb ja kui palju raha on sinna juba kogunenud,“ ütleb ta. Alles siis, kui meedias tuli rohkem juttu pensionireformist ja sellest, et II sambasse kogunenud raha on võimalik korraga välja võtta, hakkas Karinit huvitama, et kui suureks on tema pensionisammas aastatega kasvanud.

Ta leidis, et samba väärtus oli ligi 15 000 eurot. Esimese hooga tundus olevat hea mõte sellisel moel pensionisäästudele joon alla tõmmata ja raha korraga välja võtta. „Meil on majaehitus käimas ja eelarve seoses sellega väga pingeline. Hea oleks võtta sellisest puhvrist lisa, saaksime natukenegi lahedamalt hingata,“ ütleb Karin. „Samas teisalt on ka imelik ja kuidagi kõhe mõelda, et mul poleks siis pensioniks midagi ekstra varuks. Olen ka juba sellises vanuses, et pensioniiga pole enam meeletult kaugel.“

Karin esitas esimeste hulgas avalduse II sambast raha väljavõtmiseks. Nüüd on ta aga hakanud kõhklema, kas see oli õige samm. Seda enam, et teemat on tutvusringkonnas palju arutatud ning mitte alati ei räägita raha väljavõtust kui ainuvõimalikust variandist. „Ma tean, et investeerijat minust ei saa. Mind absoluutselt ei huvita see maailm. Alternatiivsete investeeringutega on ka nii nagu on – mul on üks üürikorter, aga selle pidamine praegu küll lihtne pole. Üürnikud tulevad ja lähevad, sest pakkumisi on turul nõnda palju ning hinnad muudkui langevad. Võib-olla oleks siiski mõistlik säilitada mingisugunegi puhver pensioniajaks….,“ arutleb ta.

Karin ei ole veel lõplikult otsustanud, mida ta II sambaga ette võtab, kuid suure tõenäosusega mõtleb raha välja võtmise suhtes ümber. „Jätkamise poolt räägib ka asjaolu, et pärast tulumaksu ja teenustasude tasumist kuivab summa üsna kokku. Lisaks määratakse osakute hind tulevikukuupäeval ja see võib avalduse esitamise hetke seisuga võrreldes ebasoodsate turuliikumiste korral oluliselt langega,“ ütleb ta.

Kuidas saab avaldust tagasi võtta?

Karini moodi arutlemine ja olulise otsuse igatepidi vaagimine on väga mõistlik. Isegi kui II sambast raha väljavõtmise või sissemaksete peatamise avaldus on juba esitatud, saab selle otsuse ümber teha. Selleks on lausa seadusega mõtlemisaeg jäetud.

Kui esitasite II sambast raha väljavõtmise avalduse hiljemalt 31. märtsil, võib seda tagasi võtta kuni 31. juulini. Avalduse, mis on esitatud hiljemalt 31. juulil, võib tagasi võtta kuni 30. novembrini ja avalduse, mis on esitatud hiljemalt 30. novembril, saab vastavalt  tagasi võtta kuni 31. märtsini. Kogu pensionialase info ja vastavad avaldused leiate SEB internetipangast alalehelt „Minu pension“.

Jätkamise poolt on palju argumente

Raha ei saagi kätte kohe. Teie II samba vara makstakse välja kõige varasemalt 5 kuud peale avalduse esitamist.

Lõplik kättesaadav summa määratakse tulevikus. Nimelt sõltub see finantsturu olukorrast väljamakse tegemisel hetkel, mis toimub alles ligikaudu pool aastat pärast avalduse esitamist. Karin nägi, et tema pensionikontol on täna 15 000 euro väärtuses fondiosakuid, kuid kui turud liiguvad pärast raha väljavõtmise avalduse esitamist languskursil, võib reaalselt kättesaadav summa olla väiksem sellest, mis pensionikontolt praegu paistab. Tõsi, võib minna ka positiivse stsenaariumi järgi.

Väljamakselt peetakse kinni tulumaks. Tasub teada, et kogu summa tuleb välja võtta täies ulatuses, ning seda ei saa teha osade kaupa. Summalt arvestatakse maha 20 protsenti tulumaksu.

Riigipoolne panus tasub enda kasuks tööle panna. Praegu läheb II samba kliendi töötasult kaks protsenti pensionifondi ning riik lisab sellele tasutud sotsiaalmaksu arvelt veel neli protsenti. Selline täiendav panus on pensionisäästude kogumisel arvestatava tähtsusega ning seda on nutikas enda kasuks tööle panna.

II sambasse tagasitulek on võimalik alles 10 aasta pärast. Kui praegu II pensionisambast raha välja võtta ja sissemaksed lõpetada, saab sambasse nö tagasi tulla alles 10 aasta pärast. Sel juhul  olete aga pensionikogumises kaotanud 10 aasta jagu sääste.

Kaaluge kõiki argumente hoolega, sest II sambast väljumine on oluline otsus, millel on pikaajaline mõju!

 

SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. Enne lepingu sõlmimist palun tutvu tingimuste ja pensionifondi prospektiga ning vajadusel registreeru nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.