Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 05.12.2018
pension | pensionikogumine | III sammas

III pensionisammas on mõistlik valik

III pensionisammas on mõistlik valik Foto: iStock

Kogumine III pensionisambasse muutub üha populaarsemaks, sest see on paindlik, mugav ja mis peamine, meie ühiskond muutub järjest vanemaks. Seetõttu mõeldakse üha rohkem oma tuleviku kindlustamisele.

Pensionikogumise viise on palju. Mõni kasvatab metsa, teised investeerivad lastesse, kes ostab aga kinnisvara või paigutab raha pensionisammastesse. Pensioni II sammas on riiklik ja kohustuslik kogumissüsteem, kuid III on vabatahtlik. Sinna kogutud raha on lisatoetus pensionipõlveks, kuid juba kogunenud raha on võimalik vajaduse korral ka varem kasutada. Lisaks on sellel riiklik tulumaksusoodustus. Need on kõige olulisemad põhjused, miks aina rohkem inimesi valib tuleviku kindlustamiseks III pensionisamba.

Me kõik jääme vanaks

Oluline põhjus on aga ka see, et me elame vananevas ühiskonnas, kus igal inimesel on oma rahalise iseseisvuse ees suur vastutus. Kui praegu on pensioniealiste osatähtsus rahvastikus 18%, siis 2040. aastaks on see koguni 27,6%. Samuti on kõnekas fakt, et kui 1960. aastal oli iga eaka kohta keskmiselt kolm kuni 14aastast noort, siis sada aastat hiljem, 2060. aastaks prognoositakse, et iga noore kohta on kaks eakat. See tähendab, et noori on oluliselt vähem kui pensionäre, kes enam tööl ei käi ja kes vajavad majanduslikku tuge. Märkimisväärse tõsiasjana võib välja tuua, et juba praegu toodetakse maailmas vanainimestele mõeldud mähkmeid rohkem kui beebide omasid.

Ka SEB uuringud näitavad, et eestlasi panevad pensioni ja oma tuleviku rahalise kindlustamise peale mõtlema kõikjal meie ümber elavad pensionärid ja soov tulla rahaliselt toime ajal, mil töökarjäär on lõppenud. Statistika näitab, et eestlased hakkavad aktiivsemalt raha säästma siis, kui pensioniiga läheneb.

III sammas on paindlik

III sammas on koguja isiklik vara, võimaldades sissemakseid endale sobival ajal suurendada, vähendada või peatada. Vajaduse korral on võimalik kogutud summa kasutusele võtta juba enne pensionile jäämist. Lisaboonuseks on ka II sambast laiem tootevalik, mis annab võimaluse investeerida pensionifondide kaudu või sõlmida elukindlustusseltsiga kogumispensioni kindlustusleping ja koguda täiendavalt selle abil. Aina sagedamaks muutub ka tööandja pension, mille puhul panustab ka ettevõte oma töötaja tulevikku, tehes sissemakseid tema III sambasse.

Tulumaksusoodustus on suur pluss

Enamik pensioni III sambasse kogujatest hindab kõrgelt ka riigilt saadavaid tulumaksusoodustusi. Nimelt tagastab riik III samba sissemaksetelt tulumaksu 20%. See kehtib maksetele, mis ei ületa 15% aasta maksustatavast tulust, kuid mitte rohkem kui 6000 eurot aastas. Näiteks, kui teete III sambasse aasta jooksul 1000 euro ulatuses sissemakseid, siis järgmise aasta kevadel laekub teie pangakontole 200 eurot.

Lisaks sellele on III samba väljamaksed soodsad, kui alustada kogutud summa kasutamist pärast 55. eluaastat või täieliku ja püsiva töövõimetuse korral. Kõikidele enne 55. eluaastat kindlustuslepingust või pensionifondist välja võetud summadele kehtib tulumaksumäär 20%. Pole palju neid Euroopa riike, kes suudavad oma kodanikele nii soodsat pensionisüsteemi pakkuda.

 

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 

 

Oluline info:
Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.
Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.

Maksusüsteemi reguleerivad õigusaktid võivad tulevikus muutuda. Maksustamine oleneb kliendiga seonduvatest individuaalsetest asjaoludest, sealhulgas tema residentsusest, juriidilise isiku vormist jms.

Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga SEB kodulehe aadressil www.seb.ee/fondid ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.