Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 21.07.2014
pension | noor | töötaja | II sammas

II sambaga on võimalik liituda juba 16aastaselt

II sambaga on võimalik liituda juba 16aastaselt Foto: SEB

Eesti pensionisüsteemis peavad aastal 1983 või hiljem sündinud noored täiskasvanuikka jõudes liituma II pensionisambaga, et hakata kindlustama oma kaugemat tulevikku. Kuigi II sammas on pikaajalistest kogumisvõimalustest üks lihtsaimaid, vajab seegi omajagu teadlikkust.

II pensionisambaga on võimalik liituda kahel viisil: teadlikult või nii-öelda loosi tahtel. Esimesel juhul valib vähemalt 18aastane noor endale ise sobiva pensionifondi, esitades II sambaga liitumiseks panka avalduse. „Kui avaldust ja oma valikut ei esitata, siis loosib Eesti Väärtpaberikeskus töötavale noorele konservatiivsete fondide seast pensionifondi,“ ütleb SEB Elu- ja Pensionikindlustuse turundusjuht Jaanika Reinmann. Tema soovitab kindlasti II pensionisamba fond ise valida, mitte lasta see kellelgi teisel määrata.

„Fonde on erinevaid, kuid Väärtpaberikeskuse loositavad konservatiivsed fondid investeerivad peamiselt võlakirjadesse, rahaturuinstrumentidesse ja hoiustesse, mille tootlus on üldjuhul madalam nendest, mis tohivad raha paigutada ka aktsiatesse,“ selgitab Reinmann. Ta lisab, et kindlasti tuleb noortel meeles pidada, et mida suuremaks läheb aktsiate osakaal, seda suurem on riskitase ja varade väärtuste kõikumine. „Pensionifondi valides on mõistlik arvestada oma vanusega ja samuti peaks teadma, kui palju olete tootluse nimel valmis riskima,“ rõhutab ta. Kui noortele on see teema veel võõras ja kauge, siis soovitab Jaanika küsida nõu pangakontoris telleri käest, kes keerulist pensionisüsteemi meelsasti selgitavad.

Hilisem kogumislahenduse vahetus võib olla kulukas

Veel üks põhjus, miks ei tasuks jääda pensionifondi loosiõnnele lootma, vaid tuleks teha õigel ajal teadlik otsus, on pensionifondi tasud. „Kõikidel pensionifondidel on valitsemistasu, mis tuleb maksta selle haldamise eest. See on igal teenusepakkujal erinev. Kui peaks aga juhtuma, et loositud pensionifond ei ole kogujale sobiv, siis loomulikult on võimalik fond vahetada endale sobiva vastu. Siis tuleb aga kindlasti uurida, kui suurt teenustasu selle eest võetakse,“ soovitab Reinmann.

Kuigi paljudele noortele tundub pension olevat väga kaugel ja sellele mõtlemine vähetähtis, siis rõhutab Jaanika, et enda tuleviku tarbeks kogumine on oluline. See suurendab kindlustunnet, et tulevikus on majanduslikult lihtsam iseseisvalt hakkama saada.

II sambaga on võimalik liituda juba 16aastaselt

II sambasse sissemaksete tasumise kohustus tekib 18aastaseks saamisele järgneva aasta 1. jaanuarist, kui noor on sel hetkel tööle või tasustatud praktikakohale asunud. „1. jaanuarist 2015 hakkavad pensioni II sambasse laekuma sissemaksed neil noortel, kes saavad 2014. aastal täisealiseks ja kelle eest tööandja maksab sotsiaalmaksu. Seda muidugi juhul, kui avaldust pensioni II sambaga liitumiseks ei ole tehtud varem,“ räägib Reinmann. Tema sõnul paljud võib-olla ei teagi, et pensionikogumise lahendustega on võimalik liituda juba 16aastaselt. „Selleks pole vaja teha muud, kui tulla koos vanemaga panka ja esitada II samba avaldus. See on hea võimalus neile, kes teadlikult tahavad endale tulevikuks suuremat pensioni koguda. Mida varem sellega tegelema hakata, seda tõenäolisemalt on pensionieas igakuiselt kättesaadav summa suurem,“ ütleb Jaanika.

 

  • 2013. aastal loositi pensionifond 28 099 inimesele ehk 4,3 protsendile kõikidest pensionifondiga liitunutest. Enamik neist esitas hiljem pensionifondi vahetamise avalduse.
  • Aastaga lisandub peaaegu 15 000 uut pensioni II sambaga liitujat.

    Allikas: riikliku vanaduspensioni, kohustusliku kogumispensioni ja vabatahtliku kogumispensioni statistika seisuga 31.12.2013 (rahandusministeerium).

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Oluline info:
Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.

Fondi eelmiste perioodide tootlus ega senine tegevuse ajalugu ei tähenda lubadust ega indikaatorit fondi järgmiste perioodide tootluse või tegevuse eesmärkide täitmise kohta.

Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.

Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga SEB kodulehe aadressil www.seb.ee/fondid ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.