Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 29.05.2020

II pensionisamba sissemaksete ajutine peatamine: millega peaks tavakoguja arvestama?

II pensionisamba sissemaksete ajutine peatamine: millega peaks tavakoguja arvestama? Foto: Caroline Hemnandez, Unsplash.com

Koroonaviiruse põhjustatud pandeemia on üsna kiiresti avaldanud maailma ja ka Eesti majandusele mõju, mida me kõik juba praegu tunnetame. Oluliste majandusharude kunstlik ja järsk pidurdus tõi riigi jaoks kaasa vajaduse toimuvatele muutustele kiiresti reageerida ja leida märkimisväärsed ressursid kannatavate majandusharude (kaubandus, toitlustus, turism, reklaam) toetamiseks. 

Vaatamata sellele, et eriolukorra järel on turul märgata kiiret tarbimisaktiivsuse taastumist (SEB 26. mai pressiteade), on surve riigi rahakotile endiselt alles ning seoses sellega otsustas valitsus ajutiselt peatada sissemaksed II pensionisambasse, mis kordab põhimõtteliselt juba eelmise majanduskriisi ajal vastuvõetud otsust.

Milliste kuupäevade ja otsustega tasub muutuste juures arvestada?

• 1. juulist 2020 kuni 31. augustini 2021 peatab riik omapoolse 4-protsendilise sissemakse 1961. aastal ja hiljem sündinud inimeste II pensionisambasse. Aastatel 1942–1960 sündinute jaoks maksed jätkuvad.
• 1. oktoobrist 2020 kuni 31. oktoobrini 2020 saavad kõik II samba kogujad olenemata sünniaastast esitada avalduse ka omapoolse 2-protsendilise sissemakse peatamiseks.
• 1. detsembrist 2020 kuni 1. augustini 2021 peatuvad ka II sambaga liitunute maksed, kui vastav avaldus oli selleks esitatud.
• Kui sissemaksete peatamise avalduse esitaja on sündinud aastatel 1942–1961, peatab ka riik omapoolsed maksed 1. detsembrist 2020 kuni 1. augustini 2021.

Maksete ajutise peatamise kompenseerib riik 2023. ja 2024. aastal, makstes pensionikontodele täiendavalt 2020.–2021. aastal maksete peatamise perioodil tehtud maksete kahekordse summa, mis on korrutatud kõigi II samba fondide keskmise tootlusega perioodil 1. juulist 2020 kuni 31. detsembrini 2022. Arvestus on personaalne. Maksed peatanud isikute kompensatsioon hõlmab perioodi 2020. aasta juulist 2020. aasta novembrini; makseid jätkanute kompensatsioon hõlmab perioodi 2020. aasta juulist 2020. aasta augustini.

Milline valik on koguja jaoks parem?

Need II sambaga liitunud, kes soovivad jätkata omapoolseid makseid ja saada hiljem kompensatsiooni, ei pea midagi tegema. Avalduse peavad esitama ainult need, kes soovivad maksed peatada. SEB soovitab aga II sambaga liitunutel oma makseid jätkata, sest nii koguneb teise sambasse rohkem.

Millega arvestada tulevikus?

Tulevikule mõeldes lubab teise samba reform väljamaksepiirangud sisuliselt kaotada. See teeb teisest sambast väga atraktiivse, riigi doteeritud investeeringu, mida oleks nutikas maksimaalselt ära kasutada. Sellepärast võiks tark investor teise samba makseid jätkata, et olukorrast maksimaalselt kasu saada.

 

 

 


Peeter Schamardin
AS SEB Varahalduse äriarendusjuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.