Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 01.03.2021

Hakkan ise investeerima

Hakkan ise investeerima

Pensionireform annab võimaluse alates 1. aprillist 2021 avada endale pensioni investeerimiskonto (PIK), mille kaudu saab pensioni II sambas kogumist jätkata, kuid investeerimisotsuseid ja oma pensionivarasid on võimalik ise juhtida. Millal võiks seda võimalust kaaluda ja mida selle juures tähele panna?

PIK on pensionifondide alternatiiv, kaotamata seejuures II samba eeliseid – Te ei jää ilma riigipoolsest 4% sissemaksest ja kontole laekuvad ka Teiepoolsed 2% sissemaksed. PIK-i avamisel ei võeta raha II sambast välja, kuna see on lihtsalt uus investeerimisvõimalus II samba sees, ja vara kandmisel PIK-i ei tule tasuda ka tulumaksu. PIK loob hea võimaluse investeerimise alustamiseks ka nendele inimestele, kes seni pole sellega saanud tegeleda, kuna puuduvad säästud ja võimalused. Kuna PIK-i ei pea kandma kogu oma pensionivara, siis miks mitte alustada näiteks väikese osa pensionivara investeerimisega. Samas pole midagi katki, kui Te investeerimisega ise tegeleda ei soovi, kuna puudub huvi, või mõni aeg pärast PIK-i kasutamist selgub, et Teil pole selleks võib-olla piisavalt teadmisi, oskusi ega aega.

Kindel seljatagune

Soovi korral saab oma raha PIK-ilt II samba pensionifondi alati tagasi kanda või II samba süsteemist hoopis välja võtta. Viimasel juhul tuleb aga arvestada sellega, et töövõimelistel inimestel tekib enne pensioniiga raha välja võttes kohustus maksta tulumaksu.

Kui nn tavaline investeerimiskonto on juba avatud, siis sama kontot II samba raames kasutada ei saa. II samba jaoks tuleb avada eraldi spetsiaalne investeerimiskonto – PIK, kuhu saab kanda ainult II samba vara ja kus tehingute tegemisele kohalduvad II samba reeglid. Ka on lubatud samal ajal omada nii II samba fondiosakuid kui ka pensioni investeerimiskontot. Pange tähele, et II samba sissemaksed saavad laekuda kas valitud pensionifondi või pensioni investeerimiskontole.

Kliendid on meilt uurinud, kas PIK-il olevaid vahendeid saab investeerida ükskõik kuhu, näiteks kinnisvarasse, ühisrahastusprojektidesse või bitcoin-idesse? Päris igale poole raha investeerida siiski ei saa. Tulumaksuseaduses on loetletud, kuhu võib kontovahendeid investeerida. Põhilised (kuid mitte ainukesed) varaklassid on aktsiad, võlakirjad, fondiosakud, aga ka hoiused ja investeerimisriskiga elukindlustuslepingud.

Mida pensioni investeerimiskonto juures tähele panna?

1. PIK ei teki II samba olemasolu korral inimesele automaatselt, vaid see tuleb avada pangas, mis PIK-i teenust pakub. Seejärel saab juba esitada avalduse sissemaksete suunamiseks või pensionifondidesse kogunenud vahendite kandmiseks PIK-ile.
2. Investeerimine nõuab teadmisi ja aega. Kuigi omal käel investeerimine on üha populaarsem, tasub selle põhitõed endale eelnevalt selgeks teha.
3. Jälgida tuleks ka kulusid. Pensionifondide tasud on seadusega reguleeritud, muudel investeerimistoodetel üldjuhul mitte.
4. Ärge jätke oma investeeringuid unarusse. Investeeringuid või kontole kogunevat investeerimata raha ei tohiks peale esimeste kuude õhinat unustada. Investeerimisel viib sihile järjepidev tegutsemine.

Hea on veel meeles pidada, et esimesed ülekanded PIK-ile tehakse septembris, kui avaldus selleks esitati 1. aprillist 31. juulini 2021. Seni on võimalik enda investeerimisteadmisi lihvida ja investeerimisekspertidega nõu pidada. SEB professionaalne klienditugi aitab kõiki investeerimishuvilisi.


Peeter Schamardin
SEB Varahalduse äriarendusjuht

 

SEB pensionifonde valitseb  SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaal. Enne lepingu sõlmimist palun tutvu tingimuste ja pensionifondi prospektiga ning vajadusel registreeru nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.