Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 16.02.2015
seenior | pension | rahaasjad | analüüs

Elukestev õpe aitab rahvastiku vananemisega toime tulla

Elukestev õpe aitab rahvastiku vananemisega toime tulla Foto: SEB

Statistikaameti uue rahvastikuprognoosi kohaselt väheneb seniste trendide jätkumisel Eesti rahvaarv järgmise ligi 30 aasta jooksul negatiivse loomuliku iibe ja välisrände tõttu 125 000 inimese võrra ja 2040. aastal elab Eestis 1 195 000 inimest.

Tallinna Ülikooli Eesti demograafia instituudi teadur Tiina Tambaum tõi ühes oma ettekandes välja, et Eestis käivitus rahvastiku vananemisprotsess juba 19. sajandi eel ja enne Teist maailmasõda kuulus Eesti vananemisnäitajate poolest Euroopas esimeste riikide hulka. Sõja järel andis aga tooni sisseränne, mistõttu rahvastiku vananemine seiskus, kuid 1990ndate algul pöördus see varasemast kiiremale tõusule. 2050. aastaks on tänapäevase sündimustaseme püsimisel üle 65aastaseid kogu rahvastikust 25% (praegu 18%).

Haridus on ravim depressiooni vastu

Kuigi vananev rahvas pole hea näitaja, siis tegelikult viitab see meie elujõu tugevusele. Antud aspekt pakub ühiskonna arenguks uusi võimalusi. Ühtlasi annab see ka inimestele endile ootuse, et tervelt ja aktiivselt elatud aastate hulk tõuseb.

Võtmesõna elanikkonna vananemisega toimetulekuks on haridus. Tambaum toob välja, et võrreldes kõrgema haridustasemega on madalama haridusega inimesed 70% võrra rohkem füüsiliselt mitteaktiivsed ja 50% võrra tõenäolisemalt rasvunud. Samuti aitab haridus ära hoida masendust: üle-euroopalises võrdluses peegeldab depressiooni levimus vanemaealiste hulgas haridusmustrite erinevusi. Madalama sissetuleku või madala netorikkusega inimesed on sagedamini depressioonis. Haritumad ei satu nii kergesti ka sotsiaalsesse isolatsiooni: puuete puhul on kõrgema haridusega inimestel suurem tõenäosus omada suuremat ja variatiivsemat toetusvõrgustikku.

Oluline on üldine kaasatus ja võimalused, et eakamatel inimestel oleks midagi teha. Eestis ei tegele üldse millegagi või harrastavad ainult individuaalseid tegevusi umbes 60% üle 50aastastest inimestest. Ühistegevustest osavõtvaid inimesi on Eestis teiste Euroopa maadega võrreldes kõige vähem. Nii ühistes kui ka individuaalsetes tegevustes on kodused ehk mittetöötavad vanurid passiivsemad kui tööd tegevad pensionärid.

Elukestev õpe on jätkusuutlikkuse võti

Kujutagem ette olukorda, kus 50aastane läheb tööintervjuule ja talle öeldakse otse: te olete selle ameti jaoks liiga vana, otsime nooremat. Kahjuks on selliseid stereotüüpseid näiteid palju. Arvestades rahvastikuprognoose, ei saa tööandjad edaspidi nii käituda, sest noori töökäsi jääb järjest vähemaks ja oluline on just kogenud elanikkonna kaasamine. Kasvama peab ka elukestva õppe roll ja võimalus kohanduda tööturuga. Mulluses vabariigi aastapäeva kõnes ütles ka president Toomas Hendrik Ilves, et 2011. aasta rahvaloenduse järgi on 15,4% meie rahvast alla 15aastased. „Kuidas siis toime tulla? Vastus on kibe: peame peremudelite, ühiskonna ja maailma muutumisele julgelt otsa vaatama. Ainus viis Eesti püsimajäämist ilma massilise sisserändeta kindlustada on töötada kauem,“ märkis ta ja lisas: „Kas tõsta pensioniiga? Aga võib-olla mõne aja pärast üldist pensioniiga ei olegi? Kui meil on tulevikus piisavalt tervist, siis ehk soovimegi kauem ühiskondlikult tegusad olla. Aga selleks tuleb aegsasti valmistuda.“

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.