Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Pension - 09.09.2014
seenior | pension | pere

Eakate päev väärtustab vanust

Eakate päev väärtustab vanust Foto: SEB

1. oktoobril tähistatakse juba viiendat korda rahvusvahelist eakate päeva, mille puhul toimub Tallinnas Salme kultuurikeskuses eakate festival. Kohale oodatakse tuhandeid pensionäre üle Eesti.

1.–2. oktoobril toimuva eakate festivali korraldab MTÜ Inkotuba, mille juhataja Eha Topolev sõnab, et vanemad inimesed vajavad meeles pidamist. „Väga suur osa Eesti elanikest on soliidses vanuses. Ühel päeval aastas võib ju nende küsimused fookusesse võtta, aga loodetavasti jätkub rõõmu ja positiivset suhtumist vanurite vastu kogu aasta vältel,“ räägib Topolev. Ta lisab, et õnneks on nüüd Eestis riiklike tähtpäevade hulgas ka vanavanemate päev, mida tähistatakse septembri teisel pühapäeval. „Vanainimestele on sellised asjad olulised,“ teab ta.

Eakate festivalil on tänavu viies juubel. Ürituse populaarsust näitab seegi, et üldiselt on külastajaid umbes 3000–4000 ja Topolevi sõnul Kalamajas asuv Salme kultuurikeskus rohkem ei mahutakski. Auväärses eas osalisi sõidutavad Eesti eri paigust kohale omavalitsuste organiseeritud eribussid.

Esinejaid on seinast seina

Mitmekesine programm pakub huvitavat elamust igale maitsele. Näiteks esinevad avapäeval Rahvusooper Estonia solistid ja festivali jooksul saavad sõna teiste hulgas ka Jüri Ennet, Igor Mang, Merike Martinson, Vladislav Koržets ja paljud teised. Ühtlasi peetakse meeles tegusaid inimesi, kes on aasta jooksul eakate elu rikastanud. Konkursile „Aastad täis sära ja väärikust“ esitati kokku 25 kandidaati ja pidulik auhinnatseremoonia toimub festivali avapäeval.

Loomulikult pole midagi meeldejäävamat kui esinemisrõõm ja seepärast astuvad üritusel üles ka eakate taidlusrühmad. Topolevi sõnul on tänavu neid lausa 40. „Peamiselt astutakse üles tantsude ja lauludega. Mäletan hästi üht etteastet mõne aasta eest, mil grupp eakaid harrastas hiphop-stiili. See oli võimas vaatepilt!“ jutustab naine, kelle sõnul meeldis etteaste ka publikule. Üheskoos hakati isegi rütmis jalgu vastu põrandat kaasa lööma.

Üritusi toimub üle Eesti

Eakate päeva tähistamine ei piirdu Eestis siiski vaid antud festivaliga ja palju ettevõtmisi toimub mujalgi. „Näiteks oodatakse Viljandis kõiki spordihuvilisi pensionäre kell 15.00 Paala järve äärde, et minna üheskoos kepikõnnile. Valga kultuuri- ja huvialakeskuses toimub aga terviseseminar, mis on suunatud teadmishimulistele eakatele, kes soovivad kuulata põnevaid loenguid ja võtta osa töötubadest,“ toob Topolev näiteid.

Eakate päeva hakati ÜRO Peaassamblee initsiatiivil pidama alates 1990. aastast. Selle üldine eesmärk on tõsta teadlikkust teemadel, mis mõjutavad vanurite heaolu. Ühtlasi tahetakse tunnustada vanemate inimeste panust ühiskonda.

Kogu maailmas kasvab kõrges vanuses inimeste hulk kiiresti. Kui praegu on üle 60aastaseid inimesi enam kui 600 miljonit, siis ennustuste kohaselt on see number 2025. aastaks kahekordne. Statistikaameti andmetel on Eesti elanikkonnast eakaid ligi 16 protsenti, mis kasvab tõenäoliselt lähikümnenditel märgatavalt. ÜRO hinnangul peavad kõik vanusegrupid tundma, et neid väärtustatakse.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Teadlik kogumine viib parema pensionini

Teadlik kogumine viib parema pensionini

  • Asjatundlik nõustamine
  • Isiklik plaan ja eesmärk pensioni kogumisele
  • Terviklikud lahendused pensioni kogumis- ja väljamakseperioodiks

Pensioni kogumisest lähemalt

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.