Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Majanduskeskkond - 26.05.2015
kinnisvara | analüüs | tegija

Mis saab kinnisvaraturust?

Mis saab kinnisvaraturust? Foto: iStock

7. novembril toimus Tallinnas XIII Rahvusvaheline Kinnisvarakonverents. Konverentsile olid oodatud nii kõik kinnisvarasektoris tegutsevad ettevõtted, organisatsioonid ning inimesed kui ka valdkonnast huvituvad inimesed. Konverentsi eesmärk oli pakkuda värskeid mõtteid ja visioone ning vahetada kogemusi ja infomatsiooni.

Küsisime erinevate ekspertide ja juhtide käest, mis saab nende arvates kinnisvaraturust. 
YouTube lingilt näete kõikide videote esitlusloendit. Vaatan videoid.
 

URVE PALO
majandus-ja taristuminister

Urve Palo on veendunud, et riik peaks aktiivsemalt eluasemepoliitikasse sekkuma, sest turg pole kõike paika pannud. Eesti kinnisvaraturg areneb tema sõnul kvaliteetsete üüripindade vajaduse suunas. Selleks on plaanis kasutada skeemi, mille kohaselt riik paneb üürimajade ehitamiseks kolmandiku ja erasektor ülejäänud ehitamiseks vajaminevast rahast. 

RUTA ARUMÄE
majandusanalüütik

Põhistsenaarium on see, et tuleb majandusseisak, mis tähendab kinnisvarahindade jaoks samuti seisakut. See on omakorda tavatarbijate jaoks positiivne, sest enne oligi tegemist liiga kiire hindade ülereageerimisega. Kui see niimoodi juhtub, siis on välistatud, et kunagi mingi suurem pauk kinnisvaraturul käiks.

SEAN BRIGGS
Colliers International´i kaubanduspindade tegevdirektor

Kaubanduskeskuste arv Tallinnas on jõudud küllastumise punkti. Samas on vabu kaubanduspindu ikkagi vähe, mis tähendab, et ruumi siiski on. See ei tähenda seda, et võib ehitada uude kohta samasuguse kaubanduskeskuse nagu igal pool mujal juba on, turuanalüüs tuleb korralikult ära teha.

RAIVO VARE
majandusekspert

Laias laastus on 19 Eesti maakonnakeskust kasvupotentsiaaliga ja ülejäänud 142 on tegelikult langeva trendi küüsis sõltumata makromajanduslikust olukorrast. Majandusekspert teeb ettepaneku, et kinnisvaraarendajate äriplaanid võiksid näha B-versioonina ette, et kui ei müüda seisvat arendust ära, siis seda on võimalik välja üürida.

JOEL ZERNASK
KPMG Baltics OÜ maksuteenuste juht

Analüütik näeb, et Läti on Euroopa kõige kasvama majandusega riik ja suur osa finantseerimisest toimub Lätis, mitte Eestis. Me peaksime välja mõtlema, kuidas inimesi siia rohkem tuua, ainult raha juurdepumpamisest ei piisa.

HARDO PAJULA
majandusekspert

Majandusekspert on veendunud, et me oleme ikka üsna tsükli tipus või sealt veidi allpool. Lähitulevikus tulevad kurvad uudised Saksamaalt, sest suurriigi eksport hakkab närbuma ning see mõjutab Rootsi eksporti ning omakorda meie pankade emapankasid. Kinnisvarahindade kasvu ette näha pole. 

GUIDO PÄRNITS
Ülemiste Keskuse juht

Kaubanduskinnisvara toimib piiri peal.  Elukondliku kinnisvara puhul näeb ta ette suuremaid arendusi, sest eestlane elab ikka veel kitsamates tingimustes kui soomlane. Probleemiks on see, et kvalifitseeritud tööjõudu jääb järjest vähemaks ja nii on arendada raske.

IGOR MÖLDER
Capital Mill´i juhatuse esimees ja partner

Eesti ei hiilga majanduskasvuga, makropilt pole muutunud paremaks, meie sisepoliitiline olukord pole ka stabiilsemaks muutunud - tekib küsimus, miks inimesed ostavad kommertskinnisvara nende hindadega nagu praegu, hinnad on tema arvates põhjendamatult kõrged.

ANDRES TRINK
Merko Ehituse juhatuse esimees

Hinnatõus on olnud viimastel aastatel märkimisväärne, kui vaadata paari aasta peale ette, siis teatav rahunemine tehingute arvu ja hinna osas tuleb kindlasti. See, kes langetab hinda esimesena, kaotab vähem!

MADIS KASE
ISS Eesti tegevjuht

Teenuste turg on oluliselt kasvav ja seda mitte vaid Eestis - kogu kinnisvara puudutava teenuste sisseost on kasvav trend. Samas on töötajate palgad endiselt madalad ja neid on raske tõsta, kuna miinimumpalk on liiga madal.

MADIS RAIDMA
East Capital Real Estate´i juhatuse esimees

Eesti on  väga selgelt Skandinaavia ja Vene investorite jaoks koduturg. Kõige parem oleks stabiilsus, investoritee meeldib see olukord, kui turg liiguks vaikselt üles. Lähiajal peaks objekte turule juurde tulema.

GERT JOSTOV
Technopolis Ülemiste juhatuse esimees

Kontorikinnisvara puhul on kõige olulisem muutus see, et ettevõtted ei vaata täna ainult ruutmeetreid vaid ka töökeskkonda oma töötajatele, argumendiks on see, kas inimestel on hea tööl olla või mitte.
Kui me võrdleme ennast Lääne – Euroopaga, siis on siin mahtu piisavalt.

LAURI HENNO
Maxima Eesti kinnisvara arenduse ja halduse osakonna direktor

Kaubanduskinnisvara on aktiivses faasis, aga mure on selles, et pole enam eriti ruumi juurde ehitada. Samas püütakse ka ümber ehitada juba olemasolevaid ja amortiseerunud hooneid.

 


Kaileen Mägi
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.