Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Majanduskeskkond - 26.05.2016
majandus | analüüs

Majanduslangus esimeses kvartalis 1,9%

SKP kahanemine esimeses kvartalis oli igati ootuspärane ja majanduslangust põhjustavates sektorites mingeid üllatusi ei olnud. Nii nagu ootasin, oli peamiseks langussektoriks transpordisektor. Lisaks kahanesid veel kinnisvarasektor ja energeetika, samuti sugugi mitte üllatuslikult.

Ehitust pole Statistikaamet eraldi välja toonud, kuid ilmselt oli ka see üks peamisi langussektoreid. Sektorid, mis siiani olid kasvu vedavad sektorid, on kasvus aeglustunud, sealhulgas töötlev tööstus. Seega ühe järeldusena võib välja tuua, et majanduse nõrkus on levinud laiemaks kui see eelmisel aastal oli, kuid ilmselt on ikkagi mõni valdkond, kus ka kasv on säilinud. Eksport oli esimeses kvartalis languses ja see ei tõota paranevat majanduse väljavaadet ka järgmiseks kvartaliks.

Kui eelmise aasta neljandas kvartalis majandus kvartaliga ei suurenenud ega vähenenud, siis käesoleva aasta alguses on suund võetud selgelt kahanemise poole ja kvartaliga langes majanduse maht 1,2%".

 Langus ilmselt jätkub ka teises kvartalis võrreldes eelmise kvartaliga, kuigi oodatavalt väiksemas määras. Majanduse aastakasvu positiivseks taastumist ootaks ma kõige varem järgmisel aastal.

Antud number esimese kvartali kohta kinnitab minu varasemalt rõhutatud tõdemust meie prognoosi kohta käesolevaks aastaks – et 0,5%ne kasv aasta kokkuvõttes on ikkagi pigem positiivses ääres ootus ning eeldab seda, et aasta teises pooles välisnõudlus paraneb. Vägagi tõenäoliselt võib terve aasta ikkagi miinuses lõppeda.

Kas muretsemiseks on põhjust? Sõltub, millised ootused varem olid ning kas varasemalt tehtud otsused olid kooskõlas käesoleva situatsiooniga. Kuna langus ei ole majanduses ühtlane, ei ole ka inimeste olukord selles sarnane. On inimesi, keda langus puudutab rohkem ja teisi, keda see vähem puudutab. Üldises plaanis suurendab see kindlasti ka ebakindlust majanduses tervikuna ja tähendab nii mõnelegi ettevõttele ja ka riigile taas kohandumisplaanide elluviimist.

Lugege ka Eesti Panga kommentaari majanduslangusele.


Ruta Arumäe
SEB majandusanalüütik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.