Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Majanduskeskkond - 11.12.2015
kinnisvara | majandus | analüüs | maailmamajandus

Kinnisvaramaastikul on oodata muutusi

Kinnisvaramaastikul on oodata muutusi XIV Rahvusvaheline Kinnisvarakonverents

Ühendkuningriikide juhtiva ärikinnisvaraga seotud teenuseid pakkuva ettevõtte Colliers Internationali direktor Walter Boettcher on vaatamata üldiselt levivale suhteliselt pessimistlikule majandushinnangule siiski optimistlik.

„Ma ei leia, et asjad Euroopa majanduses nii kehvasti oleks. Meie nimetame eurotsoonis toimuvat positiivseks stabiilsuseks,” ütleb ta. Euroopa Keskpanga leebe rahapoliitika on hakanud majanduskeskkonnale mõju avaldama, töötus väheneb ja inimeste julgus tarbida on suurenenud. „Minul on usk, et eurotsoon peab vastu ja stabiliseerub,” sõnab Boettcher.

Börside ebakindlus, toormehindade kõikumine ja võlakirjade olematud intressimäärad on soodne keskkond rahvusvahelistele kinnisvarainvesteeringutele. Huvi reaalsete varade vastu, mis pakuvad stabiilset tootlust, on kasvanud. Kinnisvarasse investeerimist soosivad madalad intressimäärad, mis muudavad laenukapitali kaasamise odavaks.

Colliers International annab hinnangu järgneva kümne aasta tulususele eri varaklasside lõikes. Arenevate turgude aktsiate eeldatav tulusus jääb umbes 8–8,5% vahemikku, globaalse aktsiaturu keskmiseks tootluseks ennustatakse vaid 4,5%. Samal ajal pakub Suurbritannia, Prantsusmaa või Ameerika kinnisvara eeldatavat tootlust vahemikus 6–7%. Boettcheri hinnangul toetab kinnisvarainvesteeringuid suurenev rahvusvahelistumine ja sektori stabiilsus.

Kinnisvarasektor on tugev

Madalate intressimäärade keskkond toetab kinnisvarasektori kasvu. Prognooside kohaselt hoiab Euroopa Keskpank intressimäärad veel mitme aasta jooksul madalal tasemel, mis soodustab laenamist ja lisab omakorda hoogu tarbimisele. Nõudluse taastumine laieneb ka ärisektorile, kes vajab suurema hulga tarbijate vajaduste rahuldamiseks rohkem pinda. Juurde tuleb uus generatsioon rahvusvahelisi investoreid, mis tõstab üleüldist ettevõtlusalast enesekindlust, julgustades ka globaalselt kinnisvarasse investeerima.

Inimesed soovivad hoida raha turvaliselt ja tagada selle säilimise näiteks võlakirjades, tähtajalistes hoiustes või kinnisvaras. Kuna hoiuste ja võlakirjade intressimäärad on väga madalad, siis on kinnisvara üks väheseid instrumente, kuidas investeeringult mõistlikku tulu teenida. Seetõttu muutub praeguses majandusolukorras kinnisvarasektori positsioon aina tugevamaks.

Colliers Internationali korraldatud uuringu kohaselt kavandab 54% globaalsetest investoritest 2016. aastal oma investeerimisportfelli laiendada ning 82% kasutada senisest enam laenukapitali. Kinnisvarainvesteeringute eeldatav tootlus peaks võrreldes 2015. aastaga tõusma ja keskmiselt ootavad investorid 2016. aastal oma varadelt 13,4% tootlust.

Konkurentsis püsimiseks peavad väärtused muutuma

Technopolis Plc juhatuse esimees Keith Silverang analüüsib Baltikumi ärikinnisvarasektori trende võrreldes Skandinaaviamaadega ning toob välja, et makromajanduslikult on kinnisvarasektoris toimunud suuri pöördeid ja tõenäoliselt tuleb neid veel. Edukad on need, kes suudavad muutuvate tingimustega kohaneda.

„Kinnisvara muutub üha rohkem teenuseks, mitte lihtsalt ehituseks. Aina tähtsamaks saab aktiivne kliendisuhtlus ja kogu valdkonna ümberhindamine,” ütles Silverang 6. novembril toimunud rahvusvahelisel kinnisvarakonverentsil „Kinnisvaraturu tulevik – ohud ja võimalused”. Tema sõnul on üldine Baltikumi ärikinnisvara investorite suhtumine nii valdkonda kui ka klientidesse pigem aegunud, kuid turu muutudes kujunevad ümber ka põhiväärtused.

Konkurentsis püsimiseks peab esmalt teadma oma sihtgruppi ning ettevõtte eesmärke, seejärel saab pakkuda head teenindust, lubaduste täitmist ning ootuste ületamist. Kolmas oluline väärtus peaks olema terviklikkus ehk ausate reeglite järgimine ja kiitmine-laitmine vastavalt reaalsetele tulemustele.

Eesti on tugeva tulevikuga riik

Keith Silverang leiab, et investorid seostavad Baltikumi suuresti idariikidega, mis loodetavasti varsti muutub. Kohati võib mõistlik kinnisvarainvesteering Baltikumi tuua kaasa ettevõtte aktsia hinna odavnemise börsil, sest leidub investoreid, keda siinne turg kohutab.

Võrreldes Skandinaavia ja Baltimaade kinnisvaraturgu peab Silverang esimest küll suuremaks ja likviidsemaks, kuid leiab, et Baltikumis on oodata dünaamilist kasvu. „Eesti on tugeva tulevikuga riik. Siin on kõik eeldused kasvuks olemas, lisaks veel Põhjamaade teadmiste komplekt ja paindlikkus. Ainuke ohukoht on praegu kinnisvara valdkonna ülekuumenemine,” ütleb Silverang. „Ma näen Tallinnas liiga palju kraanasid ja see muudab mind ettevaatlikuks.”

Keith Silverangi üldine hinnang nii Tallinna kui ka Eesti ärikinnisvarale on optimistlik. „Standardid tõusevad. Kliendid muutuvad nõudlikumaks ja hakkavad aru saama, et praegune teenindus neid enam ei rahulda. Ellu jäävad need ettevõtted, kes oskavad klientidega suhelda!”

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.