Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Majanduskeskkond - 02.05.2014
majandus | analüüs

Jaekaubandus kindlalt veduri roolis, tööstusharud visklevad eri suundades

Märtsikuine tööstustoodangu kasvunumber tõi nii häid kui halbu uudiseid. Halb uudis on see, et tööstustoodang oli 3% languses võrreldes aastatagusega. Mis oli iseenesest väga ootuspärane. Hea uudis oli see, et töötleva tööstuse toodangumaht ei kahanenud, vaid kasvas 1% ning eriti hea uudis see, et eksport suurenes jooksevhindades 5%. See-eest kahanes aga ligi viiendiku võrra energia tootmine, mis ongi üks väga volatiilne sektor ja sõltub energiahindade kõikumistest.

Tööstustoodangu mahud, sesoonselt ja tööpäevadega korrigeeritud:

Tööstusharuti on pilt üsnagi erinev. Paremini läheb puidu ja toiduainete tootjatel ning ehitusmaterjalide tootjatel. Kehvemini jätkuvalt metallide, kemikaalide ja masinate ning seadmete tootjatel.

Kuigi Euroopast tuleb aeg-ajalt positiivseid uudiseid tööstussektori kohta – Eurotsoonis tööstuste ostujuhtide indeksid näitasid hiljuti laiapõhjalist paranemist, nii tuumik- kui perifeeriariikides – siis Eesti tööstusele lähituleviku osas tööstusele paranevat väljavaadet ei paista. Tööstussektori kindlustunde indeks on jätkuvalt negatiivsel territooriumil, ehk et rohkem ettevõtteid näeb tulevast toodangumahtu väiksemana kui suuremana. Uute tellimuste indikaator ei ole samuti veel paranenud, olles samuti negatiivse saldoga.

Tööstussektori uued tellimused:

 

Tööstusharud

Samal ajal näitab jaekaubandus jätkuvat vastupidavust. Märtsikuine kasv taastus 5% peale pärast eelmise kuu 3% kasvu. Esimeseks kvartaliks oligi oodatud kasv 5% ümber ning teiseks kvartaliks 4% ümber.
Kokkuvõttes kulgevad arengud ootuspäraselt ja on kooskõlas meie SKP prognoosiga selleks aastaks.

Jaekaubanduse mahtude kasv

 

 


Ruta Arumäe
SEB majandusanalüütik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.