Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Majanduskeskkond - 07.08.2014
majandus | analüüs

Instant Insight: Tarbijahinnad juulis -0,2% mom, -0,4% yoy

Tarbijahinnad on teist kuud järjest deflatsioonis ehk madalamad kui eelmisel aastal samal ajal. Juulis langesid hinnad ka eelmise kuuga võrreldes, mida senimaani sel aastal toimunud ei ole. Senimaani on kuuga hinnad ikkagi kas tõusnud või jäänud samaks. Juulis tekitas tavapärasest suurema hinnalanguse riiete ja jalatsite soodusmüügid. Ilma nendeta oleks tarbijahinnaindeksi muut võrreldes eelmise kuuga olnud olematu. Teine peamine mõjutaja oli toiduainehinnad, mis on juba neli kuud järjest aina odavnenud ning juulis oli hinnalangus hea saagikuse tõttu veelgi märgatavam.

Hinnalangus on toimunud peamiselt kaupade osas, teenused on jätkuvalt kallinenud. Kaupade hinnalangus tuleneb väga madalast inflatsioonist eurotsoonis ning imporditud kaupade hinnalangusest.

Kuigi kaua see käesolev deflatsioon Eestis kestma ei saa ning seega ohtlikuks majandusele ei muutu. Hetkel mõjub deflatsioon majandusele pigem hästi, vähendades tarbijate sundkulutusi toidule ja küttele ning võimaldab suurendada tarbimist.

Edaspidiste väljavaadete osas inflatsioonis on endiselt oodata inflatsiooni mõningat suurenemist alates septembrist seoses baaseefektiga haridussektori ja side hindades.

Kuna toiduainehinnad ja energiahinnad on inflatsiooni kaks olulisemat komponenti, siis on käimasoleva Vene-Ukraina kriisiga seoses väljavaadetesse selles osas ebakindlust juurde lisandunud. Energiahindadel on potentsiaal suurenemiseks, toiduainehindadel kriisiga seoses täiendavaks alanemiseks. Kuna Venemaa sanktsioonid toidukaupadele EL-st suurendavad toiduainete pakkumist ja ülejääki Euroopas.


Ruta Arumäe
SEB majandusanalüütik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.