Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Küberturvalisus - 31.07.2020

Arvepettust on võimalik vältida tähelepanelikkusega

Arvepettust on võimalik vältida tähelepanelikkusega Foto: SEB

Arvepettusteks kasutatakse võltskontosid. Ettevõttega võtab tavaliselt ühendust inimene, kes teeskleb end olevat partnerettevõtte esindaja. Ta palub ettevõttel e-posti või telefoni teel muuta tulevaste arvete üksikasju ja annab võltskonto, mitte tarnija või võlausaldaja kontonumbri.

Nii võib juhtuda, et ettevõte tasub arve petturile ja jääb õigele äripartnerile võlgu ning kannatab seega kahekordse kahju.

Kuidas end arvepettuse eest kaitsta?

Seda tüüpi pettust on lihtne vältida, kui ettevõttel ja töötajatel on selged reeglid ja kord arvete tasumiseks. Eelkõige peaks ettevõtte tagama, et töötajad on seda tüüpi pettustest teadlikud. Selgitused, miks teatud arve maksmise protseduure kasutatakse, tõstavad töötajate teadlikkust.

Soovitatav on ettevõttel kehtestada protseduurid maksetaotluste seaduslikkuse kontrollimiseks. Sel juhul väheneb oluliselt pettuse õnnestumise võimalus, sest petturid peavad iga kord tõestama, et on ettevõtte tarnijad, võlausaldajad või partnerid.

Kontrollige, milliseid andmeid olete oma partnerite kohta avalikustanud ja kas neid saab kasutada pettusskeemi loomiseks. Kui petturid ei tea, millist ettevõtet teie partnerina teeselda, on teie ettevõttel väiksem tõenäosus sattuda küberkelmide huviorbiiti.

Ärge avaldage andmeid

Edukas pettuse ärahoidmine sõltub seega suuresti ettevõtte töötajatest ja kokku lepitud reeglitest. Tähelepanelikkus ja teadlikkus on äärmiselt olulised. 

Kui ettevõtte töötajale saadetakse e-kiri, mille saatja, sisu ja manus tundub kahtlane, siis ei tasu manust avada ega e-kirjas toodud kontaktidel ühendust võtta. Esmalt on mõistlik teha kiire internetiotsing, et selgitada saatja tausta. Kui ettevõttel on ametlik veebileht, siis tasub ühendust võtta seal olevatel kontaktidel ning rääkida e-kirja sisust.

Juhul, kui partnerettevõtte esitab teile sageli arveid, võiks maksete jaoks luua ühe kontakti. Sel juhul ei teki segadust ja probleeme ning saate olla kindel, kui äripartner esitab soovi muuta arve andmeid.

Kui tegemist on suuremate arvete tasumisega, kinnitage äripartneriga panga nimi, kuhu raha kannate ja kontonumbri neli viimast numbrit.  Nii saate olla kindel, et raha jõuab õigele kontole.

Mis kõige tähtsam – ärge avalikustage oma äritegevuse üksikasju, näiteks millisele ettevõttele teete suuremaid ülekandeid. Kui teave ei ole avalikult leitav, on petturite tegevus raskendatud.

 

 


Veel artikleid

Arhiiv

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.