Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 19.06.2020

Ühine eluasemelaen ja lahkuminek

Ühine eluasemelaen ja lahkuminek

SEB laenuekspert Piret Soidla annab nõu, kuidas toimida ühise kodu ostmise puhul ja mida tuleks laenuga seoses meeles pidada lahkumineku korral.

Paljud abielu- ja vabaabielupaarid alustavad ühise kodu rajamist eluasemelaenuga. Koos kodu luues tundub väga kummaline mõelda selle peale, kuidas jagada kohustusi lahkumineku korral. Reaalsus on aga see, et peaaegu iga teine Eestis sõlmitud abielu lahutatakse ja ka vabaabielus ei ole õnn garanteeritud.
Seega oleks väga mõistlik mõelda vara ja kohustuste jagamise variandid läbi juba siis, kui otsustate koos laenu võtta. Erilise hoolega kaaluge laenuotsust juhul, kui teete laenu abil esimest ühist suurt ostu.

Leppige vara jagamises juba alguses kokku

Kui plaanite võtta eluasemelaenu, siis leppige elukaaslase või abikaasaga omavahel kokku, kuidas te vara ja sellega seotud laenukohustusi jagate. Pank ei tegele klientide vara ega finantskohustuste jagamisega ja ei paku sellel teemal ka juriidilist nõu.
Seepärast rääkige elukaaslasega varaküsimustes kõigepealt omavahel asjad läbi, seejärel konsulteerige vajaduse korral juristi, advokaadi või notariga ning alles pärast seda pöörduge laenu taotlemiseks panka. Sel juhul saate ühise eluasemelaenu tingimused vormistada omavahelise kokkuleppe järgi.

Laenu tuleb tasuda ka keerulisel ajal

Mõnikord võib lahutusprotsess venida pikale ja olla mõlemale poolele keeruline ja emotsionaalselt väsitav. Aga isegi sellises olukorras tuleb asjaosalistel hoolikalt jälgida, et laenumaksed laekuksid panka õigel ajal. Nii väldite maksehäire tekkimist, kaitstes sellega mõlema partneri krediidiajalugu.

Ühise varaga saate toimida mitut moodi

Võite ühise laenuga ostetud kinnisvara maha müüa ja saadud rahast laenujäägi tagasi maksta.
Levinud variant on ka see, et ühiselt võetud laenu jääb tagasi maksma see pool, kes kinnisvara kasutab ja kodus edasi elab. Säärasel juhul peakski tema pöörduma panka, kus hindame vastava poole maksevõimet muutunud olukorras ja vormistame laenulepingu tema nimele ümber.

Laenu üleandmine on nagu uue laenu võtmine

Üldiselt käsitleb pank eluasemelaenu üleandmist samamoodi nagu uue laenu taotlemist. Mõlemal juhul hindame, kas klient on võimeline laenu tagasi maksma. Selle protsessi käigus vaatame üle ka kõik muud lahutavate poolte ühised kohustused, näiteks vastastikused käendused.
Uuesti tuleb hinnata laenu tagatiseks olev kinnisvara. Seejuures on oluline, et kõik remonditööd oleksid tehtud seadusi järgides.
Lahutuse korral kaasnevad laenu üleandmisega ka kulud. Laenuvõtja tasub kinnisvara hindamise kulud ning lepingu- ja notaritasud. Kulutused on samas suurusjärgus, mis uue laenu võtmisel. Laenu üleandmise dokumendile kirjutavad alla mõlemad lahkuminevad pooled.

Vara jagamine nõuab aega

Kuigi lahutusprotsess kestab Eesti riigis umbes üks kuu, võib vara jagamisele ja ühiselt võetud laenu ümbervormistamisele kuluda tunduvalt rohkem aega, keskmiselt umbes kolm kuud.

Kogu protsessi kiirendab ja lihtsustab see, kui lahutavad kaasad on enne panga poole pöördumist vara ja kohustuste jagamise põhimõtted omavahel kokku leppinud.


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

  • Asjatundlik nõustamine
  • Terviklik kindlustuste pakkumine
  • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.