Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 16.02.2018
korteriühistu

Spikker korteriühistule: kuidas leida parimat ehitusfirmat?

Spikker korteriühistule: kuidas leida parimat ehitusfirmat? Foto: Samuel Zeller (Unsplash)

Kui korterelamu on otsustanud remonditöid teha või renoveerida, hakatakse ehitajat tavaliselt otsima internetist ja tuttavate käest. Aga kui suuremad ehitustööd on plaanis läbi viia pangalaenu abil, on ka pangal õigus ehitaja valikus kaasa rääkida. SEB Panga äriklientide osakonna kliendihaldurid soovitavad küsida mitu ehituspakkumist ning annavad nõu, mida ehitaja valikul jälgida.

Lugege lisaks: Kuidas korteriühistu saab hinnata oma laenuvõimekust ja planeerida tagasimakseid?

Kogemus ja maine

Panga jaoks on ehitaja valiku juures olulised mitmed aspektid: reeglina peab ehitusfirma olema tuntud, hea mainega ning tegutsenud vähemalt kaks aastat. Pank vaatab ka äriregistrist ehitaja viimast majandusaasta aruannet, hinnates ettevõtte võimet teha ehitustöid vastavalt ajakavale ja projektieelarvele. Samuti vaadatakse ehitusettevõtte kogemusi ja oskusi sarnaste objektide ehitamisel – seejuures on hea uurida tema kodulehekülge, sest seal on tehtud tööd enamasti välja toodud. Kui ehitaja on alles registreeritud äriregistris ja tema tegevusajalugu on väga lühike, on keeruline hinnata tema suutlikkust objektiga hakkama saada.

Ehitusjärelevalve

Tavapäraselt peab korterelamute renoveerimistöödel olema kaasatud ka ehitusjärelevalve, kusjuures ehitusettevõte ja -järelevalve ei või olla omavahel seotud osapooled. Nii ehitusettevõttel kui ka -järelevalvel peab olema kehtiv tegevusluba, mida saab kontrollida majandustegevuse registrist (MTR). Ehitajal ei tohi olla võlgnevusi krediidiinfos.

Valdkonnale vastav tegevusluba

Kindlasti tuleb kontrollida, kas ettevõttel on tegevusluba antud valdkonnas. Näiteks mõned aastad tagasi oli SEB Pangal kogemus, kus korteriühistu sõelale jäänud ehitaja tegevusalaks oli äriregistris toitlustus ja samuti puudus registreering MTRis. Tegemist võis olla lihtsalt sellega, et registris oli muudatus tegemata, kuid pank ei saanud sellist ehitajat aktsepteerida.

Pank ei finantseeri ettemaksuarveid

Ehitajaga läbirääkimisi pidades peab ühistu juhtkond arvestama, et ettemaksuarveid pank üldjuhul ei finantseeri, välja arvatud juhul, kui ehitajal on esitada aktsepteeritud finantsasutuse ettemaksugarantii. Vastasel juhul peab ehitusettevõte tulema toime sellega, et teeb ise mingi osa tööst valmis ja saab korteriühistult laenu arvelt tasu alles pärast tööde kinnitamist. Kusjuures ehitaja peab andma oma töödele vähemalt kaheaastase garantii.

Vaadake lisaks: Korterelamu renoveerimislaen

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

  • Asjatundlik nõustamine
  • Terviklik kindlustuste pakkumine
  • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.