Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 07.11.2016
kinnisvara

Mida teha ostetud korteri või maja varjatud puuduste ilmnemisel?

Mida teha ostetud korteri või maja varjatud puuduste ilmnemisel? Foto: SEB

Oma kodu ostmine on ühelt poolt emotsionaalne, teisalt aga praktilist meelt vajav otsus. Ja kuigi võib tunduda, et korteril on olemas kõik load, tubade välimus on kena ja tehnosüsteemid funktsioneerivad, võib ikkagi tulla välja varjatud puuduseid. Kuidas varjatud puuduste ilmnemisel käituda?

Vaadake lisaks: VIDEO - Kuidas ära tunda korteri varjatud puudusi ja peidetud vigu

Teatage varjatud puudustest kirjalikult

Varjatud puuduste ilmnemisel tuleks neist esmalt teada anda müüjale ja kindlasti kirjalikult. Püüdke temaga läbi rääkides jõuda kokkuleppele, et puudused kõrvaldataks. Kui müüja seda siiski mõistliku aja jooksul ei tee, võib uus omanik remonditööd ise ette võtta ja nõuda müüjalt puuduste kõrvaldamiseks tehtud kulutuste hüvitamist.

Kui müüja keeldub kulusid hüvitamast, on ostjal õigus pöörduda kohtusse, kuid olgu märgitud, et sellised protsessid on reeglina pikad ja keerulised. Seetõttu tuleks neid ennetades olla korterit või maja ostes ettenägelik ning võimalusel kaasata ekspert uue kodu hindamisel.

Fotod on hea tõestusmaterjal

Ettenägelik on teha oma tulevasest kodust pilte juba enne lepingu sõlmimist, aga ka vahetult pärast seda. Nende abil saab hiljem võimalike vaidluste korral lihtsamalt oma väiteid tõestada.

Tehningut saab ka tühistada

Kui eelmine omanik on ehituslike puuduste varjamises süüdi – on näiteks lubadeta võtnud maha seinu, tõstnud katust või muul viisil muutnud kinnisvara seal elavatele ja viibivatele inimestele ohtlikuks –, võib kaaluda tehingu tühiseks kuulutamist. Sel juhul saab ostja raha tagasi ning peab asuma uue kodu otsinguile.

Seaduses ei ole üheselt üles loetletud, mis on ehituslikud vead ning milliste varjatud puuduste puhul konkreetselt on ostjal õigus nõudmisi esitada. Selgelt vastutab aga hoone müüja selle ohutuse ja turvalisuse eest.

Uuele hoonele kehtib kaheaastane garantii

Uue hoone ostmise puhul on asi mõnevõrra lihtsam: seaduse järgi on uutel hoonetel kaheaastane garantii, mis tagab, et kõik ilmenud puudused peab korda tegema ehitaja. Vigade küsitavuse korral võib vastutust kanda ka omanikujärelevalve, kellel on seaduse kohaselt äärmiselt oluline roll majaehituses ning kellel lasub vastutus, et tellija soovid oleks ellu viidud kõigi normide ja seaduste järgi.

Uue ehitise ehitusmaterjalide kvaliteedi eest vastutavad ehitajad isegi viis aastat, mis annab ostjatele reaalse aluse nõuda selle ajal jooksul ilmnenud kvaliteediprobleemide likvideerimist.

Vaadake lisaks: VIDEO - Mida vaadata uusarendusse korteri valimisel

Puuduste ilmnemine enne ostu-müügitehingut

Mõlema osapoole huvides tuleks kõik lubadused ja kokkulepped vormistada kirjalikult. Kui varjatud puudused ilmnevad enne tehingu tegemist ning müüja lubab need teatud aja jooksul likvideerida, tuleb sõlmida kirjalik kokkulepe, et ta seda enda kulul ka teeb. Kui ostu-müügileping sõlmitakse ära ilma nimetatud märketa, eeldatakse sellega, et ostja nõustus avastatud puudustega ja müüjal puudub kohustus neid parandada.

Lugege lisaks: Kas ja milline eelleping sõlmida kinnisvara ostmisel?

On puudusi, millest eelmine omanik kindlasti teab (nagu puudulik ventilatsioonisüsteem või katkine ahi), ent uued omanikud võivad need avastada alles kuude möödudes. Sellisel juhul tuleb remondikulud katta müüjal, kuna ta varjas vigu, millest pidi teadlik olema. Sageli ei jõua aga pooled kokkuleppele ning sel juhul on kohtu otsustada, millised puudused olid meelega varjatud ja millised mitte. Sellisesse olukorda sattumise vältimiseks on tark kaasata kinnisvara ülevaatamisse oma ala ekspert.

Artikkel valmis Kulden Grupp OÜ juhatuse liikme Ewa Metsise abil.

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

  • Asjatundlik nõustamine
  • Terviklik kindlustuste pakkumine
  • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.