Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 06.02.2014
kodulaen | hüpoteek | kinnisvara | pere rahaasjad

Laenuga ostetud kodu müümine

Laenuga ostetud korterile, ridamajale või eramule on seatud panga kasuks hüpoteek. Hüpoteek on kinnisasja tagatis ning on seotud konkreetse kinnisasja, mitte selle kinnisasja omanikuga.

Hüpoteegi olemasolu ei sega teil kodu müümast, küll aga on tavaliselt laenulepingus kirjas, et te olete kohustatud hüpoteegiga koormatud kinnistu müümisest hüpoteegipidajat ehk panka teavitama.

Kui pank kustutab hüpoteegi, on reeglina panga huvi tagasi saada hüpoteegiga tagatud laen(ud). Seega tasub pangaga võimalikult varakult ühendust võtta, sest ostu-müügilepingu vormistamisel viibib üldjuhul tehingu juures ka panga esindaja. Eraldi läbirääkimist vajab olukord, kus müügist saadavast rahast ei piisa laenulepingu lõpetamiseks.

Kolm võimalikku varianti laenuga ostetud kodu müümisel:

1. Üldjuhul toimub laenuga ostetud kinnisasja müügiga ja laenu tagasi maksmisega ka tagatise vabastamine, st hüpoteegi kustutamine ja laenulepingu lõpetamine. Kui vajate uue kodu ostmiseks taas laenu, sõlmite uue laenulepingu ja uuele kodule seatakse hüpoteek.

2. Võimalik on ka see, et müüja pank loovutab hüpoteegi ostja pangale, kui ka ostja ostab kodu laenuga. Kui teie ja ostja olete sama panga kliendid, siis toimub hüpoteegiga tagatud nõuete muutmine, mitte hüpoteegi loovutamine. Iga juhtum on erinev ning konkreetset infot saate küsida oma pangast.

3. Kui te uue kodu ostmiseks täiendavat laenu ei vaja, kuid samas ei saa olemasoleva kodu müügist nii palju raha, et kogu laen kustutada, võib jääda olemasolev laenuleping kehtima ning muudetakse laenulepingu tagatist ja sihtotstarvet.

Näiteks oletame, et võtsite paar aastat tagasi 40 000 eurot laenu, et osta väike, aga heas piirkonnas korter Kuuse 1-1. Praegu korterit müües saate selle eest 60 000 eurot. Kuna tahate kolida suuremale pinnale, ostate uue korteri Männi 2-2, mis maksab 63 000 eurot. Oma korteri müügist saadud 60 000 eurole lisate säästudest 3000 eurot ning laenu juurde võtma ei pea. Paar aastat tagasi vormistatud 40 000 eurone laenuleping jääb kehtima, laenumakseid maksate samamoodi edasi.

Kuuse tänava korteri ostu-müügilepingu sõlmimisega vabastatakse hüpoteek Kuuse 1-1 korterilt ja seatakse sama laenu tagamiseks uus hüpoteek uuele korteriomandile Männi tänaval. Laenulepingus muudetakse nii tagatist kui laenulepingus näidatud sihtotstarvet. Te peate tehingust kohe informeerima maksuametit (kui olete saanud eluasemelaenult tasutud intressidelt tulumaksu tagasi).

Kõik pangad ei pruugi varianti nr 3 kasutada või võib olla see võimalik siis, kui teil on panga kasuks seatud ka lisatagatis.

Pank võib huvi tunda ka selle vastu, kas koduvahetusega muutuvad teie eelarves uue kodu ülalpidamiskulud tunduvalt suuremaks kui need olid eelmises kodus – näiteks kolite ahjuküttega korterist elektriküttega korterisse. Kui kulud oluliselt suurenevad, aga teie sissetulek jääb samaks, võib pank keelduda tagatise vahetusest.


Artikkel on ilmunud sõltumatus rahaasjade keskkonnas www.minuraha.ee


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

  • Asjatundlik nõustamine
  • Terviklik kindlustuste pakkumine
  • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.