Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 05.12.2019
korteriühistu

Kuidas veenda korteriomanikke ühistu renoveerimislaenu vajalikkuses?

Kuidas veenda korteriomanikke ühistu renoveerimislaenu vajalikkuses? Foto: Unsplash

Aastakümneid ühes majas elanud korteriomanikud on sageli oma eluoluga rahul ja ei soovi mingit remonti või on põhimõtteliselt laenu võtmise vastu. Kuidas neid veenda, et lagunevad rõdupiirded või fassaad on muutunud ohtlikuks ja need tuleb korda teha? Või selles, et renoveeritud kütte- ja ventilatsioonisüsteem aitab kulusid kokku hoida ja teeb õhu korteris puhtamaks ning soojemaks?

Tallinna Kirsi 6/8 asuv korteriühistu otsustas eelmisel aastal võtta ette rõdupiirete, fassaadide ja katuse renoveerimise ning kanalisatsiooni- ja ventilatsioonisüsteemi, liftiajamite ja trepikodade uuendamise koos uste vahetamisega. Renoveerimislaenu võtmiseks kasutati KredExi 40%st toetust, mis ulatus kokku 1,2 miljoni euroni. Kuidas 215 korteriga maja elanikud nii suuremahulise projektiga nõusse saadi, räägib korteriühistu juhatuse esinaine Oksana Šamlova.

Lugege lisaks: Korteriühistu küsib renoveerimislaenu! Kuidas saada positiivne vastus?

Kaasake oma ala parimad eksperdid

Kui hoonel on juba silmapaistvaid amortisatsiooni märke, nagu lagunevad rõdupiirded, läbilaskev katus või 40-aastane ventilatsioonisüsteem, on viimane aeg kaasata ekspert, kes aitab teha otsust, kui suures ulatuses remont ette võtta. Nii eksperdi kui ka palgatud projekteerija, tehnilise konsultandi ja ehitusjärelevalve puhul tuleb vaadata kvaliteeti, mitte hinda. Uurige julgelt spetsialistide teadmisi, tausta, haridust ja soovitusi ning küsige ka tuttavate kogemusi. Eksperdid tuleb kaasata algusest peale, et nad räägiksid oma tehtud ja tulevasest tööst ka maja koosolekul, kus elanikud saavad neile küsimusi esitada.

Lugege lisaks: Spikker korteriühistule: kuidas leida parimat ehitusfirmat?

Vajadusel mitmekeelsed koosolekud

Kui majas on erineva emakeelega inimesi, pole tegelikult keeruline leida juhatuse või elanike seast vabatahtlikke, kes tõlgiksid koosolekul räägitavat juttu, nii et see oleks kõigile ikka arusaadav. Kui inimesed asjast aru ei saa, ei ole nad ka altid poolt hääletama. Hea oleks korraldada üldkoosolekud mugavas esitlustehnikaga ruumis, kus info on kõigis vajalikes keeltes ekraanil inimestel silme ees. See on efektiivsem kui aeganõudev järeltõlge.

Juhatus peab koosoleku korralikult ette valmistama

Ei ole mõtet kutsuda inimesi kohale lihtsalt midagi kuulama, vaid juhatuse töö on iga koosolek põhjalikult ette valmistada, teha presentatsioone ja jagada väljatrükitud materjale. Kindlasti on oluline ka eelteavitus e-kirja, otsepostituse, sotsiaalmeedia ja teadetetahvli vahendusel. Mida rohkem on inimestel informatsiooni, seda lihtsam on neil otsustada.

Lugege lisaks: Millised eeltööd ootavad korteriühistut enne laenuotsuse tegemist?

Elanike näost näkku informeerimine

Selleks et saaks vormistada laenuotsuse, on vaja, et üldkoosolekul oleks kohal hääletajate kvoorum. Inimesed on erinevad: mõned käivad kohusetundlikult kõigil koosolekutel, teised aga ei huvitu eriti majaasjadest. Seepärast on tähtis selgitada renoveerimise vajalikkust ja seda, et iga hääl loeb. Sageli tähendabki see ukselt uksele käimist ja nädalate kaupa selgitustööd.

Oluline on projekti läbipaistvus ja ausus

Koosolekul on mõistlik välja tuua ligikaudne hind, näidata kalkulaatoril arvutusi ja teha elanikele konkreetne võrdlus: kui palju makstakse praegu ja palju hakatakse maksma tulevikus. Tähtis on öelda inimestele otse, et jah, pärast renoveerimist on küll igakuised maksed suuremad, ent see-eest on ka maja ilusam ja parem. Kõik olgu maksimaalselt läbipaistev: juhatus peab panema alati üldkoosoleku otsused ning hääletamistulemused teadetetahvlile üles ja postitama infot nii e-kirja kui ka tavakirjana, et hoida ära hilisemaid pretensioone ja spekulatsioone.

Üksmeelne juhatus

Renoveerimisprotsessi juures on väga oluline, et kõik juhatuse liikmed töötaksid ühe eesmärgi nimel ja annaksid projekti oma panuse. Kindlasti tuleb juhatuse liikmetel aga arvestada tavapärasest tunduvalt suurema töökoormusega.

Vaadake lisaks: Korterelamu renoveerimislaenu kalkulaator

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

  • Asjatundlik nõustamine
  • Terviklik kindlustuste pakkumine
  • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.