Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 20.03.2017
kodu | kodulaen

Kuidas aru saada, kas ostetava kinnisvara hind on õiglane?

Kuidas aru saada, kas ostetava kinnisvara hind on õiglane? Foto: SEB

Uue kodu otsimist alustatakse tavaliselt kinnisvaraportaalidest, kus saab määrata sobivad kriteeriumid, näiteks asukoha, hinna ja seisukorra. Kui aga korter või maja on leitud, kuidas siis aru saada, kas selle hind on õiglane või on veel tingimisruumi?

Lugege lisaks: Kodulaen ilma omafinantseeringuta

Pilt võib olla petlik

Esmalt soovitaks kindlasti hoolikalt kuulutuse pilte vaadata, sest mõnikord võivad hästi tehtud pildid peita korteri kehva kvaliteeti või vastupidi – kehvade fotode taga peitub täiesti heas korras ja ilus eluase. Samuti tasub tähele panna andmeid, sest tihti lisatakse korteri tegelikule pinnale ehk suletud netopinnale rõdu, panipaiga, terrassi vms pind, et näidata korterit avaramana ning teisalt ruutmeetrihinda väiksemana.

Tähtsaimad hinnamõjutajad: koht, seisukord ja hoone tüüp

Hind oleneb väga paljude asjaolude koosmõjust. Esmane mõjutaja on kinnisvara asukoht ja kindlasti seisukord ning hoone tüüp. Eluruumi hinda mõjutab veel planeering, paigutus ilmakaarte suhtes, naabrus jms. Elamu tüübilt tulenevad eelistused võivad oleneda asukohast, aga üldiselt eelistatakse arhitektuurselt väärtuslikke kivimaju, korterelamute puhul näiteks Stalini- või eestiaegseid. Vähem on hinnatud nn nõukogudeaegsed ehitised. Ühtlase hoonestusega puitasumites on tavaliselt kinnisvara hind kõrgem. Omad eelised on nii vanal kui ka uuel korteril.

Vaadake teisi samas piirkonnas olevaid sarnaseid objekte ja võrrelge suletud netopinna ruutmeetrihinda. Selliselt saate lihtsalt aru, kas planeeritav ost on oma hinnaklassilt kõrge või madal.

Lugege lisaks: Uus või vana korter - kumba eelistada?

Kinnisvarahindade statistika Maa-ameti kodulehel

Maa-ameti koduleht pakub võimalust viia end kurssi Ehitusregistris registreeritud hoonetel baseeruva tehingute statistikaga. Kinnisvara hinnastatistika päringukeskkonna andmed kajastavad  notaritelt saadud teavet kogu Eestis toimuvate kinnisvara võõrandamistehingute kohta. Andmeid on võimalik vaadata korraga mitme piirkonna kohta kasutaja soovitud kujul, sealhulgas eksportida neid Exceli-tabelisse. 

Hea korter ei ripu kuude kaupa portaalides

Üheks märgiks liiga kõrgest hinnast võib pidada seda, kui kuulutus on väga pikalt sama hinnaga portaalides üleval rippunud. Tihti sisaldavad eraisikutest müüjate kuulutused ka niinimetatud emotsionaalset väärtust ja on seega üle hinnatud. Omanik lihtsalt ei suuda oma kodu soodsama hinnaga käest ära anda ning näeb seda tegelikkusest väärtuslikumana.

Kallim on kinnisvara suuremates asulates nagu Tallinn, Tartu ka Pärnu, samuti looduskaunites kohtades üle Eesti. Mõnedele piirkondadele on väärtust lisanud viimastel aastatel paranenud rongiühendus.

Kindluse mõttes tasub tellida hindamisakt

Laenu taotlemisel nõuab pank kliendilt sertifitseeritud kinnisvaraeksperdi hinnangut ehk hindamisakti, kuhu pannakse kirja objekti turuväärtust kujundavad tegurid ning määratakse selle turuväärtus. Hindamisakt sisaldab lisaks objekti üldandmetele ja hindamisel kasutatud dokumentidele põhikonstruktsioonide kirjeldust ja seisukorda, interjööri ning ruumilahenduste ja olemasolevate tehnovõrkude kirjeldust. See dokument ei ole ainult panga jaoks, vaid aitab ka ostjal sageli otsusele jõuda.

Lisatasu emotsiooni eest?

Võrreldes kinnisvarabuumi ajaga on inimesed praegu palju valivamad ja kaaluvad ostuotsuseid kauem ning hoolikamalt. Sageli sisaldab kinnisvara konkreetse ostja jaoks nii-öelda eriväärtust: kui inimene otsib endale kodu, siis ei mõtle ta sellest kui investeeringust ja on nõus maksma emotsiooni eest. Talle näiteks meeldib just see või teine piirkond või tahab ta leida korterit majja, kus juba sõbrad või vanemad ees elavad. Samas lähtub pank laenu väljastamisel turuväärtusest ostuhetkel ja üle turuhinna ostmisel tuleb seetõttu arvestada, et lõpuks tuleb emotsioon ikkagi omavahenditest kinni maksta. 

Mõistliku hinna paneb paika sissetulek

Üheks võimaluseks hinnata, kas konkreetne kinnisvaraobjekt on teie jaoks mõistliku hinnaga, on üldtuntud tõde: ostetava kinnisvara ruutmeetri hind võiks ideaalis võrduda maksimaalselt inimese kuupalgaga.

Vaadake lisaks: Kodulaenu kalkulaator

Kui olete sobiva kodu välja valinud, täitke eluasemelaenu taotlus. Kui aga soovite enne valiku tegemist oma võimalusi arutada, siis tulge terviknõustamisele.

Artikkel valmis koostöös 1Partner Kinnisvaraga.


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

  • Asjatundlik nõustamine
  • Terviklik kindlustuste pakkumine
  • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.