Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 01.07.2014
kodulaen | üürimine | kinnisvara

Kas korter osta või üürida?

Kas korter osta või üürida?

Oma tuba, oma luba, ütleb vanasõna. Olgu kodu üüritud või laenuga ostetud – mõlemal juhul kaasneb rahaline kulu.

Korteri või maja ostmine on tõenäoliselt elus üks suurimaid rahalisi väljaminekuid. Seetõttu tasub plussid-miinused enne hoolikalt järele kaaluda. Kuna kinnisvara maksab tavaliselt üsna palju, ei pruugi endal vajalikku summat varuks olla ning seetõttu ostetakse kinnisvara sageli laenuga.

Laenuga kodu ostmisele mõtlema hakkamise rahalisi eeldusi on kaks:

  • Regulaarne ja piisava suurusega sissetulek, mis võimaldab laenumakseid tasuda ja ülejäänud rahaliste kohustustega (toit, kommunaalmaksed jne) hakkama saada.
  • Omafinantseeringu olemasolu ehk teie esmane sissemakse. Üldjuhul peab laenu võtmiseks olemas olema 10–15% ostetava kinnisvara turuväärtusest, kuid omafinantseering võib olla ka 20% või 30% – see sõltub konkreetse panga tingimustest.

Lisaks peab raha jaguma ka ostu-müügi tehinguga seotud kulude katteks: laenulepingu sõlmimise tasu, kinnisvara hindamisakt, notaritasu, riigilõiv, kinnisvara kindlustamine.

Üürimine tähendab samuti rahalist väljaminekut, kuid on vähem siduv kui laen, sest vajadusel saad kalli üüripinna suhteliselt hõlpsalt soodsama vastu vahetada. Üürilepingut sõlmides tuleb alguses korraga suurem summa välja käia (ettemaks + tagatisraha ja maaklerit kasutades vahendustasu), kuid tavaliselt on summa tunduvalt väiksem kui omafinantseeringuks vaja minev raha laenu võttes. Ka tasub üürida siis, kui te pole kindel, kas tahate praeguse asupaigaga end pikemaks ajaks siduda.

Kui teil on kodu ostmiseks eelpool mainitud eeldused olemas, kuid kahtlete, kas osta või üürida, tehke plusside-miinuste tabel. Pange kirja nii majanduslikud (raha) kui ka emotsionaalsed argumendid.

Kas majanduslikult oleks mõttekam üürida või osta, sõltub lisaks rahalistele võimalustele ka kinnisvaraturu olukorrast. Nn kinnisvarabuumi aastatel oli kinnisvara hind kõrge, mis tegi ostmise kalliks hoolimata suhteliselt headest laenutingimustest, üürihinnad olid aga mõõdukad. 2011-2012 aastal tõusid üürihinnad kiiresti ja kinnisvara müügihinnad tulid buumi tipuga võrreldes tublisti allapoole.

Artikkel on ilmunud sõltumatute rahaasjade portaalis www.minuraha.ee


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

  • Asjatundlik nõustamine
  • Terviklik kindlustuste pakkumine
  • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.