Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 26.06.2020

Ajateenistus ja eluasemelaen

Ajateenistus ja eluasemelaen

SEB Panga laenuekspert Piret Soidla annab nõu, kuidas oleks mõistlik toimida olukorras, kus eluasemelaenu tagasimaksja läheb ajateenistusse.

Kui Teid ootab peagi ees kohustuslik ajateenistus, siis on mõistlik lükata eluasemelaenu võtmine kaitseväejärgsesse aega. Mõnikord on aga siiski vaja kodu soetada nooremas eas ja ajateenistusse minek ootab ees alles pärast ülikooli lõpetamist. Sellisel juhul uurige enne laenu võtmist tööandjalt, milline on tema suhtumine: kas töökoht ootab Teid ka pärast kasarmust naasmist või tuleb ajateenistuse lõppedes alustada uue töö otsingutega?

Laenukliendina informeerige panka aegsasti

Kui olete võtnud eluasemelaenu ja saate kutse ajateenistusse, siis võtke pangaga kohe ühendust. Võimalik, et Teil tuleb pangas eluasemelaenuga seoses teha mõned toimingud: kui teavitate panka ajateenistusse minekust juba kasarmus viibides, siis on neid pangaasju keeruline ajada.

Lahendusi on mitu

Ajateenistuses saadava toetuse suurus sõltub auastmest ja kaitseväes veedetud ajast. Eesti Vabariik toetab noorsõdurit ühes kuus 100 euroga, kapralit 125, nooremseersanti 175 ja seersanti 200 euroga. Kuna see summa on üsna väike, peate ajateenijana enda eelarvet hoolega planeerima ja laenumakseteks sellest toetusest ilmselt ei piisa.
Seega tuleb Teil leida muu toimiv lahendus.

Variant 1: võtate maksepuhkuse

Laenukliendina on Teil õigus taotleda põhiosa tagasimaksetele maksepuhkust, kuid see ei pruugi olla rahaliselt mõistlik otsus. Maksepuhkusel ei ole midagi tegemist muretu puhkusega, sest seda võttes lükkate maksmist lihtsalt edasi.

Nimelt antakse maksepuhkust vaid laenu põhiosale: intresse tuleb maksta ka sellel perioodil ja laenujääk seejuures ei vähene. Maksepuhkuse perioodil tagastamata põhiosa maksed jaotatakse ära ülejäänud  laenu kuumaksete vahel, mistõttu suureneb pärast maksepuhkuse lõppu igakuine laenu tagasimakse.

Üldjuhul lõpeb maksepuhkus siis, kui saabub Teiega kokkulepitud kuupäev. Samas saate maksepuhkuse avalduse alusel katkestada ka kokkulepitust varem, sellise lõpetamise kulu oleneb panga hinnakirjast.

Variant 2: laenu võib tasuda kaastaotleja

Kui Teil on juba pere, siis arutage rahaasjad enne kaitseväega liitumist elukaaslasega kindlasti läbi. Kui ta on laenu kaastaotleja ja suudab laenu enda palgast tasuda, siis võite avalduse alusel teha lepingus muudatuse, mille järel hakkab pank igakuiseid laenumakseid maha võtma kaastaotleja kontolt. Vajaduse korral saate samas avalduses hõlpsalt muuta ka maksepäeva.

Variant 3: mõni hea sugulane aitab

Erinevalt kaastaotlejast ei saa laenu otseseks tagasimaksjaks olla keegi kolmas isik (näiteks ajateenija ema või isa), sest tema kontolt ei või pank raha maha võtta.

Samas aktsepteerib pank sellist varianti, et sugulane kannab vajaliku raha ajateenistuses oleva laenuvõtja kontole, kust toimuvad igakuised laenumaksed. Niisugust lahendust kasutatakse üsna palju.

Tuleb tegutseda

Soovitame laenukohustuse olemasolul igal juhul enne ajateenistuse algust panga poole pöörduda, et laenude tagasimaksmise võimalused ajateenistuse perioodil üle vaadata ja saada nõu maksepuhkuse taotlemiseks või muud vajalikeks ümberkorraldusteks seoses laenudega. 

Pangaasjad nüüd korda ka video teel!

Alati ei peagi pangakontorisse kohale tulema, sest laenu küsimused ja kiired rahaasjad saate nüüd aetud ka video teel. See on uudne ja mugav funktsioon, mis hoiab kokku väärtuslikku aega.

Registreerun videokohtumisele

 


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

  • Asjatundlik nõustamine
  • Terviklik kindlustuste pakkumine
  • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.