Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 02.12.2020
kodu | kodulaen | kodukindlustus | nõustamine

8 sammu uue kodu ostmisel

8 sammu uue kodu ostmisel Foto: SEB

Oma kodu ostmisel muutub oluliseks iga pisimgi detail. Kui inimesed leiavad sobiva elupaiga, siis tahavad nad võtmed võimalikult kiiresti kätte saada ja sisse kolida. Ent enne ja pärast uue kodu ostmist on vaja siiski teha mitu vajalikku sammu. Mis need on?

1. Omafinantseeringuks raha kogumine

Tavaliselt on kodulaenu saamiseks vaja omafinantseeringut. Selleks tasub juba varakult koguma hakata, et piisav summa kodu soetamise ajaks koos oleks. Igakuise raha kõrvalepanekuga harjute varakult olukorraga, kui tuleb iga kuu kodulaenu makseid tasuda, ja õpite hindama oma maksevõimekust.

Omafinantseeringu puudumisel võib kasutada ka lisatagatist – korterit või eramut, mis ei pea tingimata kuuluma teile. Kui laenu tagatiseks olev eluase ei ole teie kodu, siis saab laenusumma olla kuni 60% vara turuväärtusest.

Lugege lisaks: Noore pere laen KredExi käendusel

2. Nõustamisel käimine

Enne kui hakkate uut kodu valima, on mõttekas käia pangas nõustamisel. Koos spetsialistiga saate oma rahalised vajadused ja võimalused üle vaadata.

Lugege nõustamisest lähemalt.

3. Vajaduste realistlik hindamine

Selleks, et kodu pakuks rõõmu, soovitame hinnata oma kodu maksumust objektiivselt. Vaadake oma finantsseisu: kas olete võimeline majandusliku olukorra halvenedes (näiteks töökaotuse korral) või intressimäärade suurenedes laenu tasuma? Samuti võtke arvesse uue kodu ostmisega kaasnevad igakuised kulutused. Laenumaksetele võib lisanduda tasu transpordile või parkimisele ning kindlustusele.

4. Laenutaotluse esitamine

Kui olete oma soovid objektiivselt üle vaadanud ning leidnud sobiva elamispinna, siis esitage pangale laenutaotlus. Seda saab mugavalt teha internetipangas või kodulehel. Enamasti soovib pank ka mõnda täiendavat dokumenti, näiteks ostetava objekti hindamisakti. Kui kogu vajalik info ja dokumendid on pangale edastatud, saab pank teha otsuse laenu väljastamise ja selle tingimuste osas.

5. Laenulepingu allkirjastamine

Saades positiivse laenuotsuse, tuleb esmalt allkirjastada laenuleping. Seejärel saab sõlmida notariaalse lepingu hüpoteegi seadmiseks ja uue kodu ostuks. Kindlasti tuleb lepingu tingimusi enne allkirjastamist hoolikalt lugeda ning kõik punktid endale selgeks teha. Küsige julgelt, kui midagi on ebaselge ja paluge vajadusel asjad veel kord üle selgitada. Kodulaen on pikaajaline kohustus ning seetõttu tuleb arvestada erinevate stsenaariumitega tulevikus. Näiteks, kui tekib pere juurdekasv ja vajate maksepuhkust või soovite hoopis eluaset vahetada ja olemasoleva maha müüa või soovite laenu ennetähtaegselt tagastada.

6. Kindlustuse sõlmimine

Kui uus kodu on ostetud, tuleb tuleb sõlmida kodukindlustus, mis näiteks tulekahju, veekahjustuse või murdvarguse korral aitab tekkinud kahjusid katta. Lisaks tasub enda turvatunde tagamiseks mõelda ka sellele, mis saab siis, kui teiega midagi juhtub ja laenu tagasimaksmine muutub keeruliseks. Selliste olukordade lihtsustamiseks tasub sõlmida laenukaistekindlustus, millega saate abi maksmisperioodi sagedasemate takistuste korral.

7. Uue kodu omaniku rõõmud

Mõelge, kuidas sisustate oma uut kodu. Kas teil on olemas vajalik mööbel, kodumasinad, elektroonika, tekstiilid, valgustid ja teised sisustuselemendid või tuleb neid alles ostma hakata? Tehke vajalike ostude nimekiri, koostage eelarve ning seejärel plaan – mis on hädavajalik sissekolimiseks ning mille ostmist saate esialgu edasi lükata. Võib-olla saate oma kodu sisustamisel kasutada ka sõprade abi või meisterdada midagi ise.

8. Halduriga kohtumine kord aastas

Selleks, et pärast kodulaenu võtmist ja uue kodu ostmist teie rahaasjad endiselt sujuvalt laabuksid, tasub kord aastas konsulteerida oma halduriga. Spetsialist oskab teile anda häid juhiseid ja nõuandeid, kuidas rahaasju ka tulevikus edukalt planeerida.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 

 

Kodulaenu krediidi kulukuse esialgne määr on 2,29% aastas järgmistel näidistingimustel:

  • laenusumma 95 000 eurot, mis makstakse välja lepingu sõlmimisel;
  • intressimäär 2,14% aastas laenujäägilt (intressimäär koosneb kuue kuu euriborist ja marginaalist 2,14%; 23. märtsil 2021 oli kuue kuu euribor –0,518% (euribori negatiivne väärtus arvestatakse intressi arvutamisel võrdseks nulliga); lepingus fikseeritud euribor võib muutuda iga kuue kuu järel, marginaal on fikseeritud lepingu lõpuni);
  • tagastamine 25 aasta jooksul 300 igakuise annuiteetmaksena;
  • lepingu sõlmimise tasu 950 eurot, mis makstakse lepingu sõlmimisel;
  • arvelduskonto kuutasu 0,30 eurot.

Kliendi makstav tagasimaksete summa 123 197,46 eurot ja kogusumma 124 237,46 eurot.
Laenu tagatiseks tuleb seada hüpoteek kinnisvarale ja kinnisvara tuleb kindlustada. Tagatise seadmise ja kindlustamise kulusid ei ole kulukuse määras arvesse võetud.


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

  • Asjatundlik nõustamine
  • Terviklik kindlustuste pakkumine
  • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.