Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kodu - 19.07.2019
kodulaen

7 asja, millele mõelda enne eluasemelaenu võtmist

7 asja, millele mõelda enne eluasemelaenu võtmist Foto: unsplash.com

Kodu ostmine ja eluasemelaenu võtmine on tähtis samm, mille juures ei tasu kiirustada. Esmapilgul tundub eluasemelaenu võtmine kindlasti hirmutav ja see tekitab palju küsimusi, aga teisalt on oma kodu ikka oma kodu. Toome teieni 7 olulist aspekti, millele enne eluasemelaenu lepingu allkirjastamist tähelepanu pöörata.

1. Osta või üürida?

Esimene küsimus on kindlasti see, kas üürida edasi korterit või osta päris oma kodu. Raha pole selleks enamasti inimestel tagataskust võtta ja seega tuleb mõelda eluasemelaenu peale. Igaüks saab ise kodulaenu kalkulaatori abil arvutada, kas senine üürisumma jääb samasse suurusklassi uue kodu soetamisel tekkiva igakuise laenumaksega. Mõelge, kas teil on ehk hoopis võimalik säästa raha ja saavutada seejuures parem elukvaliteet, kui teil on üürikodu asemel enda oma?

2. Kas võtta eluasemelaen üksi või kellegagi koos?

Jagatud vastutus on kindlasti lihtsam variant, samas tuleb mõelda, mis juhtub, kui ühel osapoolel pole näiteks ühel hetkel enam sissetulekut? Kas te saate ka sellisel juhul hakkama või arvate, et laenumakse osutub siis teie jaoks liiga suureks?

Lugege lisaks: Kinnisvara ostmine – üksinda või koos elukaaslasega?

3. Kui suur summa ja mitmeks aastaks võtta?

Selleks et mõista, millist eluaset te endale lubada saate, tuleb teha põhjalikud arvutused. Lööge kokku praegune sissetulek ja lahutage saadud summast laenud, liisingud ja muud igakuised kulud. Mõelge, mida toob kaasa igakuine eluasemelaen, kindlustusmaksed ja kommunaalkulud. Kaasake otsustusprotsessi pangahaldur, kes annab erapooletut finantsnõu.

Lugege lisaks: Milliste laenude abil on võimalik soetada kinnisvara?

4. Millised on teie igakuised väljaminekud praegu?

Ennetades panga küsimusi, arvutage täpselt kokku kõik praegused võlad ja väljaminekud: krediitkaardid, autoliising, õppelaen, alimendid jms. Kas teil on eluasemelaenu sissemakseks vajalik summa olemas või peaksite enne seda mõnda aega koguma?

5. Milliseid kulusid on oodata?

Eluasemelaenu võttes on täpselt teada, kui palju iga kuu pangale maksma peab ja kui pikk on laenuperiood. Aga millised kulud teil veel võiksid lähiajal olla? Näiteks uue tööarvuti või auto ost, pikem reis või põhjalik suvila remont? Mõelge enne laenuvõtmist korralikult läbi, kas need plaanid ikka mahuvad pärast eluasemelaenu võtmist teie eelarvesse, et teid ei ootaks ees kehv üllatus.

6. Kas ostetav kinnisvara katab teie vajadused ka tulevikus?

Mõelge ka võimalikule ruumikasutusele tulevikus: kas teil on praegu lapsed või planeerite pisiperet ning kas valitud elamispind katab teie vajadused nii praegu kui ka tulevikus. Võib-olla plaanite hakata kodus tööd tegema ja vajate selleks eraldi kontoriruumi või töötuba.

Lugege lisaks: Millal on mõistlik kodu vahetada?

7. Eriolukord.

Mõelge läbi, kuidas see mõjutab teie võimet eluasemelaenu tagasi maksta, kui pereliiget peaks tabama tööõnnetus või perekonnas peaks keegi surema. Kas teil on sõlmitud elu-, tervise- ja õnnetusjuhtumikindlustus, mis aitab võimalikus hädaolukorras?

Kui olete sobiva kodu välja valinud, täitke eluasemelaenu taotlus. Kui aga soovite enne valiku tegemist oma võimalusi arutada, siis tulge terviknõustamisele. Orienteeruva kodulaenu kuumakse saate arvutada kodulaenu kalkulaatoriga.

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Uus kodu kindlustundega

Uus kodu kindlustundega

  • Asjatundlik nõustamine
  • Terviklik kindlustuste pakkumine
  • Soodne intress ja pikk tähtaeg

Kodulaenust lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.