Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kindlustus - 29.07.2014
kindlustus | pere rahaasjad | lapsed

Suvel on õnnetused kergemad tulema

Suvel on õnnetused kergemad tulema Foto: iStock

Suvi on eestlase jaoks puhkuse aga ka aia- ja remonditööde kõrgperiood. Toome välja kolm peamist valdkonda, kus õnnetused juhtuvad, ja kuidas neid saaks vältida.

SEB Elu- ja Pensionikindlustuse kahjukäsitluse statistikast joonistub selgelt välja kolm suvist tegevust, millega kaasneb enim äpardusi ja mille tõttu inimesed pöörduvad kahjuhüvituse sooviga kindlustusseltsi poole. Kuigi õnnetusi ikka juhtub, siis on paljud neist lihtsasti välditavad ning elementaarseid turvanõudeid täites, oma võimeid tundes ja kainet mõistust säilitades ei ole tagajärjed nii rasked.

Remont ja ehitus

Suvi on aeg, mil ilmad on ilusad, päevad pikad ja soojad ning remonditöid on selle võrra lihtsam ja mõnusam ette võtta. Tõenäoliselt kinnitavad ka ehituspoodide müügiaruanded, et suveperioodil armastavad inimesed oma kodu kallal nokitseda. Paraku näitab seda ka kahjujuhtumite statistika, sest siis juhtub selles valdkonnas palju õnnetusi.

Suur osa kahjusid on tingitud asjaolust, et ei täideta turvanõudeid ja ehitusvahenditega käiakse hooletult ümber. Nii võibki juhtuda, et keegi kukub redelilt alla, libiseb kasvuhoonet parandades, jääb millegi alla, lööb end teravate asjade vastu ära või vigastab käsi-jalgu kas naelte otsa astudes või kirvega pihta lüües.

Seetõttu on remontima või midagi ehitama hakates oluline nii enda kui ka kaaslaste kaitseks kasutusele võtta vajalikud kaitsemeetmed. Veenduge, et redelid on kinnitatud ja kantavad riided-jalanõud vastaksid elementaarsetele turvareeglitele. Kandke paksu tallaga jalanõusid, pikkade varrukatega riideid, mütsi, kaitseprille ja kindaid.

Aiatööd

Teine suur valdkond, kus suviti palju äpardusi juhtub, on aed ja aiatööd. Muru vajab ju niitmist, oksad lõikamist, hekk pügamist, vanad juured välja tõmbamist ja peenrad rohimist. Paraku on töötuhinas end kerge vigastada, kui kasutada teravaid kääre, üritada kõrgel asuvaid oksi lõigata või püüda kõvasti maa sees olevaid juuri kätte saada.

Tihtipeale on aedades vaja liigutada ka raskeid esemeid, näiteks veeämbreid, tünne, anumaid ja suuri kive, mis võivad uude asukohta küll hästi sobida, kuid mis töö tegija tervisele sageli laastavalt mõjuvad.

Peamised aiatöödega seotud kahjud, millest kindlustusseltsi teavitatakse ja hüvitist saadakse, on lihaste venitused ja liigeste nihestused, kukkumised ja enda ära löömised ning seljatraumad. Muruniiduk ja sellega seonduvad traumad on suveperioodi klassika, sest olgu need mootoriga, elektriga või inimjõul liikuvad, õnnetusi juhtub nendega paraku palju.

Nii tasukski hinnata oma füüsilisi tervist ja jaotada tööd mitme päeva peale, et end mitte üle koormata. Samuti tuleb kasutada turvavahendeid, näiteks kindaid ja kaitseprille ning vajaduse korral abi paluda.

Meelelahutusega seotud õnnetused

Kolmas ja kõige levinum traumade põhjustaja on meelelahutus ja vabaaja veetmise võimalused. Suvisel ajal on mõnus olla sportlik ja aktiivne, kuid kahjuks võib see kergesti lõppeda õnnetusega, kui jätta unarusse ettevaatlikkus ja kaitsevarustus.

Peamiselt vigastavad inimesed end rannas jalg- või võrkpalli mängides, batuudil hüpates, liival joostes ja millegi terava otsa astudes ning ratta, rolleri või rulluiskudega kukkudes. Ka pole erandlikud grillimisel saadavad kõrvetamised või tundmatus kohas vette hüppamise tagajärjel saadud vigastused.

Et suvi jääks meelde positiivse ja õnnetustevabana, siis tasuks kindlasti turvameetmetele tähelepanu pöörata. Näiteks kasutage rulluiskude või jalg- ja tõukerattaga sõites alati kiivrit ning vajaduse korral ka põlve- ja küünarnukikaitsmeid. Ka rolleriga sõites hoidke kiiver alati peas. Grillides ja ujudes säilitage ettevaatlikkus, kaitske oma silmi ja pead ning hoolitsege ka selle eest, et lapsed end ei vigastaks.

Väljavõte SEB Elu- ja Pensionikindlustuse statistikast.

  • Kui võrrelda naisi ja mehi, siis tundub, et mehed on riskialtimad. Kahjustatistika näitab, et eelmisel aastal oli 347 kahjujuhtumit seotud meestega ja 153 naistega.
  • Meestega juhtub rohkem õnnetusi igas vanuseklassis. Juba laste traumade arvandmeid vaadates on näha, et poisid müravad, jooksevad, ronivad ja tegutsevad rohkem ning nendega juhtub kahjuks rohkem õnnetusi kui tüdrukutega.
  • Kõige rohkem kahjujuhtumeid on vanuseklassis 31–45 eluaastat, mil inimene on saavutanud oma aktiivsuse tipu.
  • Kui detsembrist veebruarini registreeriti SEB Elu- ja Pensionikindlustuses 85 kahjujuhtumit, siis eelmise aasta juunist augustini oli neid 133. See näitab selgelt, et suvisel ajal juhtub õnnetusi rohkem.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kindlustunne igal eluperioodil

Kindlustunne igal eluperioodil

  • Asjatundlik nõustamine
  • Kindlustused erinevate riskide maandamiseks
  • Kiire kahjukäsitlus

Leian endale sobiva kindlustuse

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.