Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kindlustus - 05.05.2020

Kuidas vähem muretseda? Terapeut annab nõu

Kuidas vähem muretseda? Terapeut annab nõu

Majanduslik ebakindlus, palgakärped ja investeeringute vähenemine tekitab muremõtteid ja küsimusi, et kuidas edaspidi hakkama saada. Psühhoterapeut Kaire Talviste annab nõu, kuidas ebakindlas majandusolukorras oma mõtetega paremini toime tulla.

Kõigepealt tuletab ta meelde, et muretsedes ei saa kuidagi kontrollida tulevikku isegi, kui kõigest väest püüda seda teha. „Muretsedes toidame endas illusiooni, et oleme tänu sellele hädadeks paremini ette valmistunud. Tegelikult aga kurname negatiivsete stsenaariumitega tegeledes end nii emotsionaalselt kui ka intellektuaalselt,“ sõnab ta. „Selle asemel, et keskenduda teemadele, mis põhjustavad rahulolematust, mõtle sellele, mis on sulle päriselt oluline ja tooks suuremat rahulolu.“

Ülemõtlemine ehk liigselt negatiivsetele ja ärritavatele stsenaariumitele keskendumine pole mitte ainult halb komme, millest võib kergesti lausa harjumus kujuneda, vaid ta mõjub laastavalt ka tervisele, kuna loob soodsa pinnase kliinilise depressiooni, söömishäirete, alkoholismi ja südameveresoonkonna haiguste väljakujunemiseks. Ka peresuhted võivad saada kannatada.

Talviste annab nõu, kuidas ebakindlatel aegadel muremõtteid paremini ohjeldada:

 • Tegutse kohe, kui märkad, et tegeled muretsemisega. Võõrutamine kombest liialt muretseda nõuab kõva enesedistsipliini. Kuna halb harjumus on visa, tuleb ülemõtlemist märgates sundida end kiiresti mõtlema millelegi muule, kuni vajadus peas negatiivseid mõtteid keerutada möödub. Kujuta näiteks ette, et muremõte on paberileht, mille puruks rebid ja ära viskad või põletad.
   
 • Hoia oma partnerit – ta on sinu liitlane. Isegi kui majandusseis näib väga kehv ning tulevikuväljavaated tumedad, ei tohiks end välja elada lähedaste peale. Igaüks, kes oma lähedasi ründama hakkab, peaks endale seda meelde tuletama ja oma käitumise eest vastutust võtma. Kui ei saa õigel ajal pidureid peale, siis oleks viisakas pärast vabandada. Lähedasi tuleb hoida, sest nemad on meiega nii õnnes kui ka õnnetuses.
   
 • Räägi ausalt oma tunnetest ja mõtetest. Frustratsiooni taga peitub sageli hirm ning ärevus. Aus oleks seda oma partnerile seda tunnistada. Öeldagi, et ma kardan, mis saama hakkab, olen mures meie pere käekäigu pärast, kurvastan, et me ei saa endale lubada neid meeldivaid kogemusi, mida varem. Läbi eheda jagamise saame tugevdada oma sidemeid ka rasketel aegadel ja neist teineteist toetades läbi minna.
   
 • Sotsiaalne distantseerumine ei tähenda üksindust. See, et praegu pole soovitav sõpradega kokku saada, ei tähenda, et inimestega ei saaks ega tohiks suhelda. Kui sa mingil põhjusel ei saa end partnerile sügavamal tasandil jagada, siis on ehk mõni hea sõber või sugulane, kellele oma sisemaailma pihtida. Oluline on üksinduse nõiaringist välja murda ning saada kogemusi, et meie jaoks on toetus olemas isegi siis, kui me pole oma võimete tipul või asjad lähevad halvasti.
   
 • Räägi ka oma lastega toimuvast. Lapsed on probleemidest üldjuhul teadlikumad, kui vanemad oskavad arvatagi. Nad kuulevad uudiseid, täiskasvanute omavahelisi vestlusi ning märkavad sedagi, kui nende sisenedes jutud vaikivad. Kui teemadest ausalt ja avatult peres ei räägita, tekitab just see lastes hirmu- ja muremõtteid. On väga oluline lastega rääkida pereelu puudutavatest asjaoludest, sõnavalikus lähtuda mõistagi laste vanusest. Lapse jaoks on kõige tähtsam sõnum, et ükskõik, mis juhtub, tema on hoitud. Vanem võiks kinnitada, et ta saab hakkama ja kui ta peakski jänni jääma, siis on tal varuplaan või toetajad. Võib ka öelda, et ma olen ennegi rasketest olukordadest läbi tulnud ja tean, et saan selgi korral hakkama.

Elades tuleb ootamatusi ette

Elukindlustus on hea võimalus luua kogu perele majanduslik kindlustunne igaks olukorraks. Elu tasub kindlustada just lähedaste toimetulekule mõeldes. Nii loote perele võimaluse rahaliselt hakkama saada ka olukorras, kus teie pereliikmete eest enam hoolitseda ei saa.

Võtke minuga ühendust

Elukindlustust pakub SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaal. Tutvuge teenuse tingimustega www.seb.ee ja vajadusel konsulteerige nõustajaga.


Veel artikleid

Arhiiv

Kindlustunne igal eluperioodil

Kindlustunne igal eluperioodil

 • Asjatundlik nõustamine
 • Kindlustused erinevate riskide maandamiseks
 • Kiire kahjukäsitlus

Leian endale sobiva kindlustuse

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.