Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kindlustus - 01.02.2016
kodukindlustus | kodu

Kuidas ennetada varalise kahju tekkimist?

Kuidas ennetada varalise kahju tekkimist? Foto: SEB

Kui kasutatud auto ostmisel on tavapärane enne lepingu sõlmimist lasta see spetsialistidel üle vaadata, siis korteri või maja puhul kutsutakse millegipärast harva eksperte kinnisvara seisukorda hindama. Kuidas ennetada kinnisvaraga seonduvat kahju?

PZU varakahju käsitluse grupi juhi Külli Kaldamäe sõnul saab ostetava korteri või eramu puhul maandada riske juba eos, olles kindel, et koos ostuga saab ta kaasa hoonega koos käiva dokumentatsiooni ning küsides spetsialisti arvamust nii hoone konstruktsioonide, tehnosüsteemide kui ka katuse kohta.

„2015. aasta suvel jõustunud ehitusseadustik tekitab vastakaid emotsioone, kuid tegelikkuses pole asi nii hull. Uus seadus pani nii hoone omanikule kui ka ehitajale suuremad kohustused,“ räägib Kaldamäe. Näiteks ei pea hoone ostja enam tõendama, et kahe aasta jooksul alates ehitise üleandmisest ilmnenud puudus oli olemas juba varem, vaid seda eeldatakse. Puuduse ilmnemisel tuleb müüjat sellest mõistliku aja jooksul teavitada ning kui müüja puudusi vabatahtlikult ei kõrvalda, võib uus omanik esitada kohtusse hagi, et müüja puudused kõrvaldaks. On positiivne, et tõendamiskoormus ei ole enam hoone ostjal, vaid müüjal. Samas ei ole tarbijad sellega veel harjunud ning küsivad endiselt abi kindlustusest.

Oma kodu korrashoidu peavad regulaarselt aga kontrollima kõik, eriti käib see tulekollete ning katuste kohta. „Sügiseti esimeste suuremate vihmadega selgub sageli, et katus ei pea enam vett. Kui see aga pole tingitud tormist, vaid amortisatsioonist, ei ole see paraku kindlustuse poolt hüvitatav,“ toob PZU kahjukäsitluse juht Eero Link  näite. „Kahjuks tundub vahel, et inimesed ei hooli oma varast piisavalt palju, saades sageli vigadest teada alles kahjujuhtumite korral.“

Et inimesed võimalikesse õnnetustesse tõsisemalt suhtuksid, aitab kaasa ka riik. Nii peab vastavalt Tuleohutuse seadusele alates 2015. aasta septembrist igal kütteseadmega maja omanikul olema ette näidata kutselise korstnapühkija akt ning juba kuus aastat peab ka Eestis iga elamu või korteri vähemalt ühte ruumi olema paigaldatud autonoomne suitsuandur.

„Sügise saabudes tuletame suvila- ja maamajaomanikele meelde, et aeg on torustikud veest tühjaks lasta, et öökülmade tulekul halbu üllatusi oodata ei oleks. Samuti kerkivad sügisest kevadeni päevakorda soojuspumpade probleemid, mida saaks nii mõnelgi juhul hoida ära korralise hooldusega,“ räägib Link.

Samamoodi peab regulaarselt puhastama ventilatsiooniseadmeid, millele ladestunud rasv võib olla korraliku põlengu algatajaks.

Kindlustus kaitseb ootamatuste eest

Täna moodustavad umbes pooled PZU varakahjudest koguriskikahjud, kuhu alla kuuluvad muuhulgas ka näiteks elektroonika nagu telefonide ja telerite kahjud. Aasta-aastalt populaarsemaks muutuv koguriskikindlustuse leping tagab maksimaalse kindlustuskaitse hoonetele, hoone juurde kuuluvatele rajatistele ja  varale. Lisaks on inimesed teadlikumad vastutuskindlustuse lepingu osas, mis hüvitab kolmandale isikule tekitatud kahju üle kogu Eesti.

Kindlustuspoliisi ostmisel on mõistlik võtta aega ning lugeda hoolikalt poliisi ja tingimusi. Võib juhtuda, et klient ja poliisi müüja ei saanud üksteistest ühtmoodi aru – näiteks võib vigu tekkida ruutmeetrite arvus, kas tegemist on alalise või mittealalise elukohaga või kas kodus on remonditööd pooleli või mitte? Iga nüanss aga muudab kindlustusmakset ning kindlustuskaitset. Näiteks remonditööde puhul on igakuine kindlustusmakse veidi kõrgem, kuid see eest annab see risk laiema kaitse vastutuskindlustuse, veeavarii ja tulekahjude puhul, mis on tekkinud siis just pooleliolevate remonditööde tõttu. Eriti sagedane on Kaldamäe sõnul veekahjude tekkimine, kui remonditööde tõttu veetorud või küttesüsteemi osad on eemaldatud.

„Kindlustuse töötajad näevad igapäevaselt erinevaid juhtumeid, mis on tekkinud hooletuse tõttu. Heaks näpunäiteks on selle juures heaperemehelikkus:  käituge alati nii nagu teil ei ole kindlustust ning teetegi kõik õigesti,“ ütlevad Kaldamäe ja Link.

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Kindlustunne igal eluperioodil

Kindlustunne igal eluperioodil

  • Asjatundlik nõustamine
  • Kindlustused erinevate riskide maandamiseks
  • Kiire kahjukäsitlus

Leian endale sobiva kindlustuse

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.