Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kindlustus - 21.01.2020

Kodukindlustuse tingimused ja leping tasub igal aasta üle vaadata

Kodukindlustuse tingimused ja leping tasub igal aasta üle vaadata Foto: Sidekix Media, Unsplash

Kodukindlustuse tingimused on kindlustusseltsides väga erinevad, alates erinevustest omavastutuse ja hüvitiste piirmäärades kuni kindlustatud esemete ning kahjujuhtumi põhjusteni. On aga üks asi, mis kõigil kindlustustel on ühtemoodi: kindlustatud kinnisvara peab olema kahjujuhtumi eel sellises seisus, nagu on kirjeldatud lepingus.

„Seda, et inimesed ei ole harjunud lepingu kestel muutuvatest olukordadest teavitama, võib selgitada unustamise või teadmatusega. Aga kindlustusperioodi lõppedes peaks ikkagi alati hoolikalt üle vaatama, mis lepingus kirjas on,“ soovitab PZU Kindlustuse varakahjude grupijuht Marge Habakukk.

Ta toob näite, kuidas vahel ehitatakse eramule juurde pinda, aga unustatakse see lepingut pikendades sinna märkida. Nii võib juhtuda, et klient kindlustab 100 m² suuruse maja, aga olgugi, et kahjujuhtumi ajal on hoone pind 150 m², saab ta hüvitist vaid lepingus sätestatud kindlustatud pinna eest.
Oluline on õigesti hinnata ka koduse vara väärtust. Tuleb tunnistada, et paljud kliendid jätavad selle osa lepingust valimata või valivad summaks kuni 3000 eurot. Kõige lihtsam viis kodust vara hinnata, on kokku arvutada kasvõi ühe ruumi esemete maksumus. Kas näiteks elutoa diivan, telekas, söögilaud, toolid, kardinad ja laual olev arvuti ning telefonid saaks uuesti soetada 3000 euro eest?

„Samuti on ette tulnud ka juhtumeid, kus kindlustusandjale jäetakse mainimata, et hoovil asuv kuur on põhjalikult ümber ehitatud, ruutmeetrid ei vasta lepingus märgitule ning selle kasutusotstarve on muutunud saunaks. Seetõttu on oluline vaadata oma kindlustusleping hoolikalt iga kord üle, mitte aga pikendada lepingut rahulikult aastast-aastasse,“ nendib Habakukk.

PZU kodukindlustusel näiteks on kaitse kuni nelja aasta vanuse koduse vara ja integreeritud köögitehnika sisemiste elektriliste või mehaaniliste rikete vastu. Seejuures ei arvestata hüvitamisel kindlustatud eseme kulumit. Tekkinud kahju hüvitatakse põhimõttel „uus vana vastu“, pidades silmas kodukindlustuse tingimustes nimetatud erisusi. Samuti ei võta PZU kodukindlustus hüvitamisel arvesse alakindlustust.

Lisaks hüvitatakse ka kahju ärahoidmise või vähendamise kulud, koristuskulud ning eseme taastamisest tulenevad lisakulud. Ja kui tulekahju või tormi kindlustusjuhtumi korral on ehitis hävinud rohkem kui 50% ulatuses, ei rakendada omavastutust.


Veel artikleid

Arhiiv

Kindlustunne igal eluperioodil

Kindlustunne igal eluperioodil

  • Asjatundlik nõustamine
  • Kindlustused erinevate riskide maandamiseks
  • Kiire kahjukäsitlus

Leian endale sobiva kindlustuse

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.