Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Kindlustus - 01.07.2018
elukindlustus

Kas kindlustus hüvitab loomahammustusest tingitud kahju?

Kas kindlustus hüvitab loomahammustusest tingitud kahju? Foto: unsplash.com

2016. aastal pöördus Eestis arsti poole üle 2000 täiskasvanu ja ligi 700 last, kes olid saanud loomaründe tagajärjel vigastada*. Enim hammustavad inimesi koerad ja kassid, aga sageli ka närilised. Loomahammustus paraneb väga visalt, mis võib tähendada kuudepikkust töölt eemal olekut või suuri ravikulusid.

Tallinnas Nõmmel elav Heli meenutab, et tema kaheksa-aastasele tütrele lõi naabri koer hambad säärde, kui laps magavale loomale vaikselt lähenes ja see ehmatas. „Alguses tundus, et polegi midagi hullu: ainult neli pisikest kihvajälge. Mõne päeva pärast selgus hammustuse tõsidus: haavad olid sügavad ja lapse säärelihasesse tekkisid suured mädakolded. Käisin lapsega üle päeva arsti juures jalga sidumas ja iga kord loputati haavu antibiootikumidega,“ räägib Heli. Tema tütar oli keset suve peaaegu kolm nädalat voodis, sest puretud jalale ei olnud võimalik toetada. Koerahirmust üle saamiseks kulus aastaid, armid säärel on näha siiani.

Ei ole harvad ka juhud, kus koer ründab täiskasvanut. SEB Elu- ja Pensionikindlustuse kahjukäsitleja Margit Mänd mäletab juhtumit, kus koer pures kliendi kätt nii hullusti, et lisaks haavadele diagnoositi kämblaluu murd. See klient oli haiguslehel ligi 50 päeva, mille kindlustus talle hüvitas. Samuti on näiteid, kuidas võõras koer ründab selja tagant ning tekitab reie- ja säärehaavasid või randme- ja käehaavasid.

SEB Elu- ja Pensionikindlustuse andmetel on koeraründe puhul keskmine raviaeg 25 päeva, pikimad haiguslehed on ulatunud lausa 40–50 päevani.

Avage kindlustuskalkulaator ja saate teada, milline oleks teile sobiva elukindlustuse hind.

Ka kõige armsamal koduloomal on instinktid

Tihti võib peremehelt kuulda, et tema koer ei ole kunagi kedagi hammustanud ja on väga sõbralik. Sellest hoolimata ei tasu võõrale koerale läheneda. Kunagi ei tohi unustada, et loom käitub instinktiivselt. Koer ei hammusta enamasti kurjusest, vaid siis, kui ta näeb ohtu ning soovib seetõttu ennast või oma territooriumi kaitsta. Samuti ei naudi mitte iga koer tähelepanu ja nunnutamist, mida külla tulevad lapsed või täiskasvanud soovivad loomale pakkuda.

Mujal maailmas on levinud kindel märguanne: koera rihma küljes olev kollane lindike näitab, et see loom ei taha võõraid enda ligidale. Ka koeraomanikul tuleb teha kõik selleks, et tema loom ei peaks ohutunnetusest tingituna hambaid näitama.

Hammustusest paranemine võtab aega

Loomahammustus võib paraneda paari nädalaga, aga selleks võib kuluda ka kuid. Tüüpiline on see, et haavad osutuvad hullemaks, kui alguses paistab, ja lähevad mädanema. Isegi kui haav ei näi väga suur, tuleks seda ikkagi arstile näidata. Kindlasti on tarvis teha seda juhul, kui haava tekib põletik. Samuti tuleb teha selgeks, kas loom oli marutaudi vastu vaktsineeritud. Teetanuse vältimiseks tehke kindlaks, kas hammustatu on teetanuse vastu vaktsineeritud ja kas immuunsus ikka veel toimib.

Kindlustus hüvitab koera- või kassihammustusest tingitud kulutused

Kindlustus käsitab koera- või kassihammustust õnnetusjuhtumina. Oma elukindlustuslepingu juurde võite lisada mitmesuguseid kindlustuskaitseid. Näiteks kui olete valinud õnnetusjuhtumi päevarahade kaitse ning te peate koerahammustuse tõttu töölt eemal olema, siis maksab kindlustus hüvitist töövõimetuslehel oldud päevade eest. Kui aga hammustus on kahjustanud mõne kehaosa funktsiooni ja te olete valinud invaliidsuskaitse, siis maksab kindlustus hüvitist, arvestades seda, kui suurel määral on funktsioon kahjustatud.

Kui loom on teid hammustanud ning te ei tea, kas ja millisel määral teie valitud kindlustus hõlmab hammustuse ravi, võtke ühendust oma kindlustusseltsiga. Samuti on mõistlik juba ennetavalt oma kindlustusleping üle vaadata ning teha kindlaks, kas loomahammustuse risk on kindlustusega kaetud. Kui tegelete palju koerte või teiste loomadega, siis tuleks sellega kindlustuslepingut tehes arvestada ning valida sobilik ja piisav kaitse.

Lugege lisaks: Kui palju maksab elu kindlustamine 

 


Kristina Traks
vabakutseline ajakirjanik

 


* Vigastused Eestis, 2016. Tervise Arengu Instituut. Tallinn 2018

Kindlustusandja on SEB Elu- ja Pensionikindlustus. SEB Pank vahendab SEB Elu- ja Pensionikindlustuse kindlustustooteid. Enne lepingu sõlmimist tutvuge tingimustega SEB kodulehel www.seb.ee ja vajaduse korral registreeruge nõustamisele.


Veel artikleid

Arhiiv

Kindlustunne igal eluperioodil

Kindlustunne igal eluperioodil

  • Asjatundlik nõustamine
  • Kindlustused erinevate riskide maandamiseks
  • Kiire kahjukäsitlus

Leian endale sobiva kindlustuse

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.