Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 07.12.2020

SEB Investment Minutes: Vaktsiiniootuses aktsiaturgude eufooria: kaua veel?

SEB Investment Minutes: Vaktsiiniootuses aktsiaturgude eufooria: kaua veel? Foto: Chronis Yan, Unsplash.com

Novembri lõppu mäletame me kõik rekordilise aktsiaturgude tõusu ja Dow Jonesi keskmise näitaja ajaloo kõrgeima tulemuse poolest. Eufoorilised tulemused tulid investoritele olukorras, mis kuidagi rõõmu ei soosi. Mis on lahti? Kas taolised närvilised liikumised loovad eelduse suuremaks kriisiks? Või annab vaktsiini ootus sedavõrd tugevaid eeldusi edasiseks kasvuks?

Loodetavasti oleme nüüdseks pandeemia lõpus, mis seoses vaktsiinide kasutuselevõtuga lähitulevikus tähendab seda, et tarbijausaldus ja ettevõtjate kindlustunne paranevad oluliselt, sel aastal edasi lükatud või isegi ära jäetud tarbimisega seotud ja ettevõtete investeerimisotsused lähevad töösse ning et kogu see positiivne naasmine reaalse ja aktiivse tarbimise juurde hakkab olema otseses sõltuvuses töötava vaktsiini kättesaadavusest. Seega ei saa välistada, et majanduse järkjärguline avanemine koos jätkuva monetaarse ja fiskaalse stimulatsiooniga tekitavadki olukorra, kus järgmise aasta hiliskevadel näeme me vähemalt paar kvartalit kestvat majandusbuumi. Ei tasu unustada, et ka 2009. aastal, kui saabus arusaam, et maailm jääb siiski alles ning deflatsioonilist tuumatalve ei saabu, oli taastumine samuti vähemalt teatud valdkondades suhteliselt kiire.

Problemaatiliseks osutub muidugi see, kui positiivsed vaktsiiniuudised mingil põhjusel ennatlikeks osutuvad, aga hetkel säilib meil kõigil õigus lootusele.

Kui aga investori seisukohalt vaadata, siis praegu panustavad turud sellele, et pandeemia kontrolli alla saamise järel pääseb majandusaktiivsus justkui paisu tagant välja ning majandus(t)e järjekordse sulgemise tekitatud kahju ei ole seega enam niivõrd problemaatiline. Sellest eeldusest lähtudes tundubki loogiline, et iga vähegi positiivne uudis pandeemia sõjatandrilt tekitab eufoorialaineid, millel on uute rõõmusüstide ootel alust püsida.

Mida järeldab sellest investor? Ikka seda, et olukord on endiselt ebastabiilne. Et ühe aasta sisse mahtunud ülimalt järsud kukkumised ja tõusud ei tähenda midagi muud kui hüsteerilist reaktsiooni ning et ka sellisel juhul võidab pika vaate ja külma närviga investor, kes on valmis kõiki neid emotsionaalseid kõikumisi ära kannatama.

 

 


Peeter Koppel
SEB privaatpanganduse strateeg

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.