Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 15.01.2020

SEB Investment Minutes: Investeerimispettus on kõigepealt pettus

SEB Investment Minutes: Investeerimispettus on kõigepealt pettus Foto: Markus Spiske, Unsplash.com

Viimaste kuude jooksul on mitmed eestimaalased saanud kannatada „investeerimispettuste“ tõttu. Skeemi peamine tunnusjoon on ahvatlev ettepanek investeerida või teenida ülimalt tulusast ärist. Inimesel palutakse kanda üle raha, logida sisse oma internetipanka, paigaldada oma arvutisse tarkvara vms, mille eesmärk on pakkuda telefonitoru otsas olevale inimesele imelist tulu.

„Investeerimispettus“, nagu selliseid skeeme on nimetama hakatud, on tegelikult tavaline raha välja petmise skeem, kus investeeringutega pole mitte mingit pistmist.

Pangana teame ja oleme pingutanud selle nimel, et investeerimine inimeste teadvusesse jõuaks.  Investeeringutest rääkides rõhutame, et kõrgema tuluootusega kaasneb alati ka kõrgem risk. Riski võttes võib lühiajaliselt palju tulu saada või palju kahju kanda, kuid üldiselt kehtib seaduspärasus, et mitmete ja mitmekümnete aastate jooksul summaarsed plussid ületavad summaarseid miinuseid. Investeerimispetturi tunneb ära selle järgi, et räägitakse vaid suurtest kasumitest ja riski pool marginaliseeritakse väidetega, et „investeering“ on garanteeritud, kaotuse võimalus on täiesti välistatud jne. Ka ajaperioodidest rääkides lubavad petturid väga kiiret rikastumist – päevade, nädalate, äärmisel juhul kuude jooksul.

Pangas oleme viimase aasta jooksul puutunud kokku mitmete petuskeemidega ja kahetsusega märkame, et petturid on valmis väga kiiresti „muteeruma“ ja leidma paljudele inimestele sobiva võtme. Üks populaarsemaid viise on tõepoolest investeerimine, kuid selle kõrval töötavad ka paljud teised meetodid, alates inimestele lähenemisest LinkedInis või uue töökoha pakkumisest kuni annetuste, andmete uuendamise, kontode avamise ja maksetagastuste vastuvõtmiseni. Selleks, et inimestelt raha välja petta, saadetakse SMS’e, e-kirju, linke, helistatakse ja seotakse ennast internetis usaldusväärsete ja turvaliste brändidega.

Petturite menüü on tõesti laiaulatuslik ja siin saame oma inimestele vaid uuesti meelde tuletada, et suvalisi telefonikõnesid ja kahtlasi linke oleks kõige mõistlikum ignoreerida. Petturid muutuvad aktiivsemaks näiteks tulumaksu tagastuse ajal ja kindlasti ka tulevase II samba pensionireformi käigus kui osad inimesed oma raha pensionifondist välja võtavad. Soovitame olla tähelepanelik ja meeles pidada, et kiiresti rikkaks saamise soov viib skeemitajate abil kiiresti kogu raha kaotuseni.

 

 

 


Peeter Schamardin
AS SEB Varahalduse äriarendusjuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.